שתף קטע נבחר

המדינה הורתה על "ייבוש" הכספים למועצת יש"ע

בדיון שהתקיים בבג"ץ חשפו נציגי המדינה תצהיר שכתבה הממונה על מחוז יהודה ושומרון במשרד הפנים, רות יוסף, בו היא קובעת כי "רשויות מקומיות באיו"ש העבירו במפורש ובמוצהר כספים לשימוש למטרות מימון הפעילות נגד ההתנתקות". בעקבות זאת הורה משרד הפנים לרשויות על הפסקה מוחלטת של כל העברות הכספים למועצת יש"ע, לפחות ב-45 הימים הקרובים

מועצות אחדות ביהודה ושומרון העבירו באופן מפורש כספים למימון פעילותה הפוליטית של מועצת יש"ע, בניגוד לחוק ובניגוד לסמכותן. כך עולה ממסמך שהציגה היום (ד') הממונה על מחוז יהודה ושומרון במשרד הפנים, רות יוסף, לשופטי בג"ץ. בעקבות ממצאים אלו, ימשיך משרד הפנים ב"ייבושה" של מועצת יש"ע.

 

בעקבות סדרת שימועים שנערכו לאחרונה במשרד לראשי חמש מועצות מרכזיות ביהודה ושומרון, ממנה עלתה שורה של חשדות להעברת כספים בלתי חוקית למועצת יש"ע, החמירה הממונה על מחוז יהודה ושומרון במשרד הפנים, רות יוסף, את תוקף הוראתה על הפסקה מוחלטת של העברות כספים ממועצות מקומיות ביהודה ושומרון לידי מועצת יש"ע. היא קבעה כי לעת עתה לא יתבצעו כל העברות כספים ממועצות מקומיות ואזוריות ברחבי יהודה ושומרון לידי מועצת יש"ע. זאת, עד אשר יסתיים הדיון המשפטי בעניין העברות הכספים הללו הנמצא כעת בעיצומו בבג"ץ.

 

הדיון בבג"ץ מתקיים בעניין עתירה שהגישה תנועת שלום עכשיו, בה ביקשה לבדוק את מדיניות העברות הכספים של המועצות השונות לידי מועצת יש"ע ובחינת השימוש שנעשה בכספים אלו.

 

לפני כשלושה שבועות, בעקבות בדיקה שערך משרד הפנים בחשבונותיהן של מועצות מרכזיות ביהודה ושומרון, אשר איתרה העברת כספים בסכום כולל של כ-12 מליון שקלים למועצת יש"ע, הורתה יוסף על הקפאה מיידית של כל הזרמות הכספים מחמש מועצות מרכזיות ביהודה ושומרון. מדובר במועצה אזורית מטה בנימין, מועצה אזורית שומרון, מועצת הר חברון, בית"ר עלית וגוש עציון.

 

ממצאי הבדיקה העלו חשד, כי במהלך שלוש השנים האחרונות הועברו מידי מועצות אלו למועצת יש"ע סכומי כסף רבים מן הנדרש כחוק לצרכיה השוטפים של המועצה, ולפיכך עלה החשד כי רבים מן הכספים שימשו למימון הפעילות הפוליטית של מועצת יש"ע נגד תכנית ההתנתקות של ראש הממשלה אריאל שרון. יוסף קבעה אז, כי על חמישה ראשי המועצות האזוריות להגיע לשימוע במשרדה, אשר בעקבותיו ייקבע האם נעשו חריגות בהזרמות הכספים ואם כך, באילו צעדי ענישה יש לנקוט.

 

היום, בדיון שהתקיים בבג"ץ, חשפו נציגי המדינה את המסמך אותו כתבה יוסף לפני יומיים, ממנו עולה כי השימועים אותם ערכה יוסף לראשי המועצות הותירו את הרושם כי אכן בוצעו חריגות קשות מנהלי המינהל התקין. "בהתאם לממצאי שימועים שערכתי לראשי מספר רשויות מקומיות באיו"ש... עלה כי העברת הסכומים למועצת יש"ע נעשתה בלא שנערכה הפרדה ואבחנה להבטחת השימוש בכספים אלו לפעילות מוניציפאלית ובאופן שימנע שימוש בכספים אלו לפעילות אחרת של מועצת יש"ע.

 

"בנוסף נעשתה העברת הכספים בלא שנקבעו כללים ברורים ואחידים באשר לקביעת הסכום שעל כל רשות לשלם למועצת יש"ע", כתבה יוסף במסמך. "נוסיף ונאמר, כי כפי שעלה מממצאי השימוע, חלקן של הרשויות המקומיות אף העבירו במפורש ובמוצהר כספים לשימוש למטרות מימון הפעילות נגד ההתנתקות", המשיכה יוסף במסמך.

 

 

"לפיכך, ועל מנת למנוע שימוש בכספי ציבור למטרות שאינן בסמכות הרשויות המקומיות כאמור לעיל, הנני מורה בזאת להמנע מהעברת כספים למועצת יש"ע, לעת הזו ועד לקבלת החלטה סופית בעתירה זו", סיכמה יוסף.

 

יצויין, כי בית המשפט הורה בדיון לשני הצדדים לנמק את עמדתם בסוגיית העברת כספים למועצת יש"ע והקציב לצורך כך 45 ימים. משמעות ההחלטה היא כי לפחות במשך 45 הימים הקרובים לא יועברו למעשה כל כספים מידי המועצות ביהודה ושומרון לידי מועצת יש"ע. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראשי מועצת יש"ע (ארכיון)
צילום: עטא עוויסאת
צילום: גיל יוחנן
המחאה נגד ההתנתקות (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים