שתף קטע נבחר

בדרך לקדושה, ה"נסים" של יוחנן פאולוס יוצאים לאור

הלחץ הציבורי להכריז על האפיפיור כמועמד להפוך לקדוש גובר: עיתוני איטליה מפרסמים עדויות של קרדינלים אודות נסים שביצע, כמו ריפוי של מיליונר אמריקני מסרטן והתגברות על מיתרי קול משותקים

ביום שישי, כשנושאי ארונו של האפיפיור יוחנן פאולוס השני החלו להוביל אותו חזרה לתוך בזיליקת פטרוס הקדוש בתום טקס ההלוויה המרשים, אי אפשר היה להתעלם מהקריאות הרמות שנשמעו מכיוון הקהל.

 

הם צעקו "סָנטוֹ, סנטו", ו-"סנטו סוּבּיטוֹ" ("קדוש, קדוש" ו-"קדוש, מיד"), או שהרימו כרזות גדולות שעליהם נכתבו המילים הללו - רמז לתחושות הגוברות והולכות בקרב קתולים רבים שרוצים לראות את הכנסיה מעניקה לאפיפיור המנוח באופן רשמי את התואר "קדוש" מהר ככל הניתן.

 

רמזים נוספים לכך ניכרו בהתייחסות של התקשורת האיטלקית בשבוע האחרון, שהרבתה להשתמש בביטוי "יוחנן פאולוס הגדול" - שם תואר המוסיפים בדרך כלל למי שנמצא בדרך להפוך לקדוש. אפילו הקרדינל הבכיר אנג'לו סודאנו השתמש במילה זו באחד ההספדים שהקריא במיסה לעילוי נשמתו של האפיפיור.

 

על פי כללי הכנסייה, תהליך ההפיכה לקדוש אורך בדרך כלל עשר שנים לפחות, ומותנה בשורה ארוכה של סייגים ותקנות מחמירות. אבל הלחץ הציבורי להציג את יוחנן פאלוס השני כמועמד ראוי הולך וגובר. כך למשל, בימים האחרונים פורסמו בכמה עיתונים איטלקיים סיפורים אודות "נסים" שביצע לכאורה יוחנן פאולוס השני.

 

העיתונים "לה סטמפה" ו"איל ג'ורנלה" דיווחו על ראיון שהעניק לפני שנה הארכיבישוף סטניסלב דז'יויץ', מזכירו הנאמן של האפיפיור, בו סיפר כיצד ב-1998 ריפא יוחנן פאולוס השני מיליונר אמריקני מסרטן. אגב, נטען שדז'יויץ' העניק את הראיון בתנאי שלא יפורסם עד אחרי מותו של האפיפיור.

 

על פי הדיווח, מכר שלו ביקש ממנו לארגן לחבר האמריקני פגישה עם האפיפיור. החבר אמר לדז'יויץ' שלמיליונר יש שלוש משאלות: לפגוש את האפיפיור, לבקר בירושלים ולחזור לארצות הברית כדי למות. מה שהחבר לא ציין עם זאת, הוא שהמיליונר האמור הוא יהודי. 

 

הפגישה אורגנה. האפיפיור פגש את המיליונר בבית הקיץ שלו, ערך לו מיסה פרטית אותה משמיעים לריפוי חולים ואף ערך לו טקס של לחם הקודש - טקס השמור רק לנוצרים קתולים. לדברי דז'יויץ', שבועות ספורים מאוחר יותר התקשר אליו החבר וסיפר לו שהגידול של המליונר האמריקני "נעלם לגמרי תוך כמה שעות".

 

העיתון "לה רפובליקה" ציטט את הקרדינל הברזילאי פרנצ'סקו מרקיסנו שסיפר כיצד מגע ידו של האפיפיור בגרונו השיב לו את כושר הדיבור, לאחר ניתוח שגרם לו לשיתוק במיתרי הקול. העיתון "קוריירה דלה סרה" דיווח כיצד ילד מכסיקני שסבל מלוקמיה הבריא לאחר פגישה עם האפיפיור במאי 1990, והיה עוד דיווח על נער פולני בן 16 שהאפיפיור ריפא מסרטן.

 

על פי הדיווח ב"לה סטמפה" בוותיקן ישנו כבר תיק עב כרס ובו עדויות שנועדו לתמוך בתהליך הפיכתו של יוחנן פאולוס לקדוש.

 

על פי חוקי הכנסייה, השלב הראשון בתהליך הפיכת מועמד לקדוש אינו יכול להתחיל לפני שחלפו חמש שנים מיום מותו של המועמד. החוק הזה נועד כדי לאפשר לרוחות ולתחושות האבל לשקוע מעט, ולאפשר בחינה של המועמד באופן מושכל ולא רגשי.

 

אבל יוחנן פאולוס השני, ששבר לא מעט כללים ותיקים של הכנסיה, שבר בעצמו את הכלל הזה כשהעניק פטור שאיפשר להתחיל בתהליך הפיכתה של אמא תרזה לקדושה רק שנתיים אחרי מותה. 

 

כלל אחר של הכנסייה מרים מכשול מורכב יותר. ה"נסים" האמורים קרו בימי חייו של האפיפיור אך על פי הכלל רק נסים שביצע המועמד אחרי מותו נחשבים כדי להעניק לו את התואר "מבורך" - שלב אחד לפני "קדוש". מטרת הכלל הזה היא להוכיח שהמועמד, שנמצא בגן העדן, מתערב לטובתו של מאמין ומשפיע על אלוהים לשנות את גורלו.

 

עם זאת טוענים מומחים שהעובדה שרוב ה"נסים" בוצעו לפני שנים אחדות רק יקלו על התהליך, שכן בשונה ממקרים אחרים, רוב האנשים שזכו ל"נס" עדיין בחיים ויכולים למסור עדות על ההתרחשות בעצמם.

 

הקרדינלים בוותיקן מתכוננים לקראת תהליך בחירתו של האפיפיור הבא, שיחל ב-18 באפריל. מומחים ציינו כי מאחר שרוב הקרדינלים מונו על ידי יוחנן פאולוס, אפשר שיורשו ירצה לגמול לו ויזרז את תהליך הפיכתו לקדוש. כשנשאל השבוע דובר הוותיקן האם ישנו מסלול מהיר לקדושה, הוא ענה באופן ברור: "ההחלטה היא בידיו של האפיפיור הבא לבדו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רופא חולים? יוחנן פאולוס השני
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
"קדוש, עכשיו". מתפללים לאפיפיור
צילום: איי אף פי
מומלצים