שתף קטע נבחר

רבנים בציונות הדתית: שימרו על הדמוקרטיה

בניגוד לדברי הרב הראשי לשעבר, אברהם שפירא, שקרא לסרבנות בעת הפינוי, קוראים ארבעה מחשובי רבני הציונות הדתית "להגן על חבלי הארץ, אבל רק במסגרת כללי הדמוקרטיה". מדובר ברבנים יעקב אריאל, אהרן ליכטנשטיין, חיים דרוקמן ושלמה אבינר. בסוף השבוע תופץ קריאתם באלפי עותקים בבתי כנסת ברחבי הארץ

ארבעה מחשובי רבני הציונות הדתית קוראים לציבור הדתי לשמור על כללי הדמוקרטיה לקראת יישום תוכנית ההתנתקות, והודיעו כי הם מתנגדים לפעילות אלימה שאינה לגיטימית. מדובר ברב העיר רמת גן, יעקב אריאל, ראש ישיבת הר-עציון, הרב אהרן ליכטנשטיין, ראש ישיבת אור-עציון, הרב חיים דרוקמן, וראש ישיבת עטרת כהנים ורב היישוב בית-אל, הרב שלמה אבינר.

 

הארבעה צירפו את חתימותיהם למנשר שיזם ארגון רבני צוהר - ארגון מרכזי בציונות הדתית שהוקם על ידי קבוצה מהדור הצעיר של רבני הציונות הדתית לאחר רצח רבין, ומגדיר את פעילותו כ"קירוב לבבות בין חילוניים לדתיים".

 

במנשר קוראים הרבנים "לעשות הכול כדי להגן על חבלי ארץ, אך ורק במסגרת כללי הדמוקרטיה". בסוף השבוע הקרוב יופץ המנשר באלפי עותקים בבתי כנסת ברחבי הארץ באמצעות העלון "מעט מן האור". 

 

ארבעה הרבנים החתומים מהווים את הדור השני לרבנים החשובים של הציונות הדתית וחתימתם מביעה עמדה מנוגדת לרב הראשי לשעבר הרב שפירא שקורא לסרבנות ולסירוב פקודה בצה"ל.

 

הרב דוד סתיו, מרבני צהר, ביקש להבהיר כי "קבוצת 14 הרבנים מקיימים דיאלוגים בנושאים שונים, מזה שנתיים, ללא שום קשר לתוכנית ההתנתקות. צוות הרבנים התבקש להמציא נייר עמדה שיביע יחס ראוי לדעתם למדינת ישראל בתקופה קשה זו בה נתונה הציונות הדתית. בנייר ביקשו הרבנים לחזק את החישוקים הקושרים את הציבור הדתי-לאומי, תוך מאבק לגיטימי בתוכנית ההתנתקות ובמסגרת כללי הדמוקרטיה. הרבנים לא עסקו בשאלת הסירוב, הננמצאת במחלוקת קשה, אלא הסתפקו בעקרונות כללי המאבק ביחס למדינה"

  

"נשמור על חבלי הארץ במסגרת הדמוקרטיה"

 

בכנס שקיים ארגון צהר לפני כשבועיים עלתה היוזמה להפיץ את המנשר "מתוך רצון לחדד את המחויבות של הציונות הדתית למדינה ולמוסדותיה וכן לגבש את המחנה הדתי בשעה קשה לציונות הדתית". 150 רבנים השתתפו בכינוס ומרביתם חתמו והביעו הזדהות עם העקרונות המובאים במנשר. בארגון רבני צהר מתכוונים להחתים מאות רבנים נוספים.

 

ל-ynet הגיע הנוסח הסופי של המנשר שיופץ בבתי הכנסת בסוף השבוע: "בשעה קשה זו לעם ישראל ולמדינת ישראל, מבקש כינוס הרבנים, המחנכים והמחנכות, לחזור על עקרונות אמונתנו בנושאים העומדים על סדר היום, ולהעמיק בהם.

 

"הננו חוזרים ומביעים את נאמנותנו מכוחה של תורה למדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו ורואים בה מימוש לאומי של העם היהודי. אנו מקבלים על עצמנו לעשות מאמץ עליון לטפח את לכידותו של עם ישראל בשעה קשה זו, ובמקביל לחזק את הקשר הרוחני והמעשי העמוק בין העם והארץ.

 

אנו נעשה מאמץ כדי לשמור על חבלי ארצנו כולם תחת ריבונותה של מדינת ישראל במסגרת כללי הדמוקרטיה. אנו רואים חשיבות רבה בחיזוק לכידותה של הציונות-הדתית על כל גווניה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אחד החותמים, הרב אבינר
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
"לשמור על הדמוקרטיה"
צילום: רויטרס
מומלצים