שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  Firefox 0.8

  הדפדפן הקל פיירפוקס 0.8 מהיר יותר מאינטרנט אקספלורר וכולל כמה תכונות נחוצות שנעדרות ממתחרהו. עם קצת עזרה ממיקרוסופט, הוא עוד עשוי להיות הדפדפן המוביל הראשון של קהילת הקוד הפתוח

  החלטת מיקרוסופט לשלב את הדפדפן אינטרנט אקספלורר בתוך מערכת ההפעלה Windows 98 הכריעה את מלחמת הדפדפנים והרגה את נטסקייפ, בעבר דפדפן אופנתי ומוביל. הניצחון של מיקרוסופט שם קץ לחדשנות בתחום הדפדפנים. כפי שנהגה בתחומים אחרים, מיקרוסופט הסתפקה בשימור ובשיפור הקיים והשרתה נמנום על סביבותיה.

   

  המצב אינו צפוי להשתנות מבחינתה של חברת התוכנה הגדולה בעולם. להפך. ההכרזה של מיקרוסופט על כך שאינטרנט אקספלורר 6.0 הוא הדפדפן האחרון שיופץ בנפרד ממערכת ההפעלה, מבטיחה שבעתיד עדכוני הדפדפן יהיו נדירים אף יותר. למעשה, בעקבות עצירת הפיתוח של אינטרנט אקספלורר כגירסה נפרדת, יו"ר מיקרוסופט, ביל גייטס, הגשים הבטחה ישנה, לחייב את הגולשים לשלם עבור הדפדפן (לפחות באופן תיאורטי).

   

  האם מערכת ההפעלה היא הדפדפן?

   

  ההחלטה האחרונה של מיקרוסופט מבוססת על התפישה כי "מערכת ההפעלה היא הדפדפן" (להבדיל מנטסקייפ, דפדפן שאיים להחליף את מערכת ההפעלה, על פי החשש של בכירי רדמונד).

   

  הקונספציה הזו, לפיה שלל יישומים במערכת ההפעלה ישמשו לגלישה באינטרנט, עשויה להתאים לרוב המשתמשים, אך מתעלמת מאלה שאינם מעונינים לשדרג את המחשבים שלהם למפלצות עיבוד משוכללות, רק כדי שיוכלו להכיל את מיליוני שורות הקוד של לונגהורן, מערכת ההפעלה הבאה מבית מיקרוסופט. מי שמעוניין לגלוש באינטרנט עם מכונה קלה וזריזה או באמצעות דפדפנים חינמיים ודינמיים עשויים לבחור ב"אופרה", קונקורר (לינוקס) או FireFox (שועל האש).

   

  "פיירפוקס 0.8", חלק מחבילת התוכנות "מוזילה", פותח על ידי קרן מוזילה, איגוד של מפתחי קוד פתוח. וניתן להורדה חינם בגרסאות ל-Windows, לינוקס ומקינטוש. לאחרונה הושקה גירסה עברית מלאה של פיירפוקס 0.8, הניתנת להורדה מהאתר הישראלי של מוזילה. 

   

  גודל קובץ ההתקנה של הדפדפן הוא שישה מגה בתים בלבד - כמחצית מקובץ השדרוג של אינטרנט אקספלורר. הדפדפן אינו כולל תוספים פופולריים כמו נגן הפלאש, גם אם תוספים אלה מותקנים באינטרנט אקפסלורר. יש להוריד כל תוסף מחדש על מנת שהדפדפן יתמוך בו.

   

  התוכנה עדיין מצויה בשלב בטא, עובדה שלא אמורה להרשים את המשתמשים המצפים מהתוכנה לפעול ללא שיבושים. עם זאת, בדיקה ראשונית מגלה כי הדפדפן עונה על רוב הבטחות המפתחים, לספק גלישה איכותית יותר. הדפדפן כולל כמה תכונות נחוצות שנעדרות מאינטרנט אקספלורר כמו מנהל הורדות, חוסם מודעות קופצות, לשוניות גלישה וניהול נוח של הפרטיות, וניכר כי הוא מהיר יותר ממתחרהו.

   

  נתמקד בכמה תכונות של "פיירפוקס":

   

  תמיכה בעברית - הדפדפן החדש תומך עברית בצורה מלאה, וזכה אף לממשק עברי. האתרים היחידים שאינם מוצגים כהלכה הם אלו שטרם התאימו את הקוד

  שלהם לעבודה על פי התקן, ותומכים בגלישה באמצעות אינטרנט אקספלורר בלבד.

    

  חוסם פרסומות מובנה. אין צורך להתקין תוכנות חיצוניות או סרגלי כלים - כדי לחסום את כל הפרסומות מאתר מסוים צריך ללחוץ עם הכפתור הימני של העכבר על הפרסומת בצד, ואז 'חסום תמונות מ...(שם האתר)'. זאת, בניגוד לתוכנות החוסמות את כל הפרסומות מראש. כל גולש עשוי למצוא יתרונות וחסרונות בכל אחת מהגישות.

   

  לשוניות הגלישה - מאפשרות הצגת דפים חדשים בחלונות המשתלבים בתוך החלון המרכזי של הדפדפן. גם ניהול הלשוניות לא נשאר בלתי מטופל, והתוסף Tabbrowser Extensions יסייע באמצעות שלל אפשרויות ניהול מתקדמות עבורן.

   

  גוגל בפנים - מנוע החיפוש גוגל משולב בדפדפן לצד שורת הכתובת ומאפשר לבצע חיפושים במנוע החיפוש הפופולרי היישר מהדפדפן. ראובן גונן, שתרגם את Firefox לעברית, מציין כי הדפדפן משתמש בשירות 'יותר מזל משכל' (I'm feeling lucky) של גוגל כאשר הכתובת שהוקלדה לא נמצאת. למשל, אם הגולש רוצה להיכנס לאתר של אגד ואינו יודע אם השם האנגלי זה egged או eged, ואם הסיומת היא co.il ולא net.il או org.il, די לו להקליד 'אגד' בשורת הכתובת והדפדפן ימצא את האתר. ניסינו ואהבנו את התכונה המוצלחת הזו, מעין תחליף משופר ל"נטקס".

   

  מנהל הורדות - במטרה להימנע מהורדת קבצים ושמירתם בדיסק הקשיח רק כדי לשכוח היכן הם, מנהל ההורדה מתעד כל קובץ שהורד באמצעות הדפדפן בחלון אחד. חבל שחלון הדפדפן עצמו אינו מוצג אוטומטית עם סיום ההורדה ומחייב את הגולש לאתרו תפריט כלים>הורדות.

   

  סימניות (מועדפים) - ניהול האתרים המועדפים באמצעות "פיירפוקס" נוח יותר מאשר באינטרנט אקספלורר, ומאפשר לצפות בכל נתוני האתר בקלות רבה יותר, כמו גם לייבא מועדפים מהאקספלורר, אך מי שמחפש מהפכות לא ימצא אותן כאן.

   

  הרחבות. פיירפוקס מאפשר להוסיף כ-150 הרחבות ותכונות נוספות כמו סרגל הכלים של גוגל, אפשרות לפרסם קטעים בבלוג היישר מהדפדפן, חלון לקריאת חדשות בפורמט RSS ועוד הרחבות הניתנות להורדה, בהן כאלה המקלות על הגלישה, כמו תוסף למחוות עכבר המאפשרות גלישה ודפדוף באמצעות הזזת העכבר לכיוונים שונים. קל, חדשני ונעים.

   

  גלישה מהירה יותר - נראה כי פיירפוקס מעלה דברים בקצב מהיר יותר מאינטרנט אקספלורר. בבדיקה השוואתית, אתר yahoo.com הוצג במלואו על ידי פיירפוקס תוך שנייה וחצי, בעוד התהליך ארך כארבע שניות באמצעות אינטרנט אקספלורר 6. על אף שהדפדפן מהיר ואינו דורש משאבי מערכת רבים, כאשר פותחים לשוניות (טאבים) רבות במקביל - ניכרת איטיות מסוימת בגלישה.

    

  ניהול פרטיות מוצלח - גולשי אינטרנט אקספלורר המעונינים להימנע משובל העקבות שהם משאירים אחריהם בדמות היסטוריית אתרי האינטרנט בהם ביקרו, קובצי עוגיות שהושתלו במחשב, ססמאות שנשמרו וכתובות אינטרנט שמופיעות מיד בחלון הכתובת של הדפדפן, בשיטת ההשלמה האוטומטית, צריכים לעבוד קשה בסיום כל גלישה או להשתמש בתוכנות פרטיות המטשטשות את העקבות האלה. פיירפוקס מקל על הטיפול בכל נושאי הפרטים באמצעות חלון "פרטיות" אחד.

    

  סקינים. נמאס מהמראה השבלוני של הדפדפן? אפשר להתאים לפיירפוקס עשרות ערכות נושא, שניתנות להורדה מהרשת. תוכלו גם ליצור ערכות נושא משלכם. 

   

  קיצורי דרך - פיירפוקס מאפשר לגלוש גם באמצעות קיצורי דרך במקלדת, אותם ניתן להדפיס לשימוש עתידי באתר.

    

  החסרון המרכזי של Firefox, מלבד חוסר התמיכה של אתרים מסוימים, שאינו ממש חסרון שלו, אלא שלהם, הוא האינטואיטיביות שלו, או ליתר דיוק - החוסר שלה. ניהול הדפדפן, הממשק, הגישה ליכולות הנרחבות שלו - מסורבלים למדי ואינם משתווים לנוחות התפעול של דפדפנים כמו Avant Browser, Crazy Broswer או MyIE, רובם ככולם אינם דפדפנים עצמאיים אלא הרחבות של אינטרנט אקספלורר.

   

  עבור משתמשי מערכות הפעלה שאינן Windows או חובבי קוד פתוח מושבעים - פיירפוקס בהחלט מהווה שיפור משמעותי בחוויית הגלישה מחוץ ל-IE. מקצה שיפורים יאפשר לו להפוך לאלטרנטיבה אמיתית ולפתוח פער על פני מיקרוסופט. דומה כי לראשונה, עשויה קהילת הקוד הפתוח להציע דפדפן שעולה על אינטרנט אקספלורר, עם קצת עזרה ממיקרוסופט, כמובן.

   

  שם: Firefox 0.8

   

  סוג הרישוי: קוד פתוח.

   

  גודל הקובץ: 6.6 מגהבייט.

   

  מערכות נתמכות: כל גירסאות Windows, לינוקס, Mac OSX, סולריס ו-OS2.

   

  להורדה: לחצו כאן.

   

  ציון:
  ארבע כוכבים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים