שתף קטע נבחר

פייגלין: אנחנו מקרבים את המרי האזרחי

בשיח על סרבנות בו השתתפו נציגים מכל קצות הקשת הפוליטית, הציגו המשתתפים את עמדותיהם. פייגלין מהליכוד אמר שכלו כל הקצים; פעיל הימין נועם לבנת אמר שהחתים כבר 15 אלף חיילים על עצומה בה הצהירו כי יסרבו לפנות יישובים; דוד זונשיין מ"אומץ לסרב" קרא לא להשתתף בפעילות צבאית מעבר לקו הירוק; וסרבן המצפון יוני בן ארצי אמר ששורש הבעיה היא הציות העיוור של הציבור. הסירוב מימין ומשמאל

"אנחנו מצליחים במשימה שנטלנו על עצמנו, לקרב את המרי האזרחי". כך אמר אמש (יום ד') משה פייגלין, יו"ר "מנהיגות יהודית" בליכוד, בשיח על סרבנות שהתקיים באוניברסיטה העברית בירושלים, בנוכחות סרבנים מכל קצוות הקשת הפוליטית.

 

 

בדיון על הסרבנות בצל ההתנתקות הקרובה, שהתקיים ביוזמת אגודת הסטודנטים, השתתפו פייגלין, הקורא לסרב לפינוי ומסכים גם לסרבנות מצפונית; פעיל הימין, נועם לבנת, אחיה של שרת החינוך לימור לבנת, שמחתים חיילים בשירות סדיר ומילואים, על עצומה הקוראת להם לסרב פקודת לפנות יישובים; דוד זונשיין מתנועת "אומץ לסרב", הקורא לבדיוק אותו הדבר מסיבות אחרות -  לסרב לפעילות צבאית מעבר לקו הירוק; ויוני בן ארצי, סרבן מצפון.

 

כל נציג התבצר בעמדתו ודיאלוג ממשי בין הסרבנים לא ממש התקיים, למרות נסיונותיו של מנחה הדיון, ג'קי לוי, להעמיק את הדיון.

 

"מוכנים לעבור על החוק ולשלם מחיר"

 

"יש הטוענים שהסרבנות עלולה לקעקע את אושיות הדמוקרטיה אבל המחשבה שאסור לסרב היא מחשבה פשיסטית", אמר פייגלין. "כשרבנים מסוימים טוענים כי המדינה מעל לכל ולכן אסור לסרב פקודה, הם גורמים נזק. במשך שנים השמאל נהג לומר לגוש אמונים 'תיזהרו משרון הוא איש מסוכן, ואתם פשיסטים'. עתה אני חושב שהיינו צרכים להקשיב. עלינו להיות מוכנים לעבור על חוק ולשאת במחיר כי כלו כל הקיצים. גם חסימת כבישים לגיטימית ונכונה טקטית, כמו שאחד ממנסחי החוקה האמריקנית אמר 'כשהשלטון פושע, בית הכלא הוא מפלטו של האדם הישר'".

 

פעיל הימין לבנת, ממארגני עצומה הקוראת לסרב לפינוי, סיפר כי חתמו עליה כבר 15 אלף איש, חיילי סדיר ומילואים המתחייבים שלא ישתתפו במישרין או בעקיפין במימוש "תוכנית ההתפרקות הבאה עלינו לרעה". לדבריו, "מטרת העצומה למנוע מתוכנית ההתנתקות להתרחש כי ככל שנצליח לשאוב יותר אנשים החוצה, יהיה יותר מסובך לבצע את הפינוי. במקביל יש להביא כמה שיותר אנשים לשטח שיילחמו על בתיהם ורכושם ולגרום לאנשים למוטיבציה נחרצת להישאר בביתם".

 

"ההחלטה על הסירוב" - הקשה בחיי"

 

מהצד השני של הקשת הפוליטית נאמרו דברים דומים. דוד זונשיין מ"אומץ לסרב", אמר כי ההחלטה על סירוב לשרת בשטחים היתה הקשה בחייו. "אמרתי לחיילים שלי שאני לא ממשיך יותר וזה מצב בלתי נסבל למפקד. הייתי עסוק שמונה שנים בהכחשה ובדחייה אך בסופו הגעתי למסקנה שאדם המחונך על ערכים יהודיים וציוניים, ושהמקום חשוב לו, לא יכול להשתתף בטירוף שקורה מעבר לקו הירוק".

 

סרבן המצפון, יוני בן ארצי, טען כי יש לסרב אך ללא אלימות. "לא הסרבנות היא לב העניין אלא הציות העיוור והעובדה שאנשים לא מוכנים לקום ולעשות מעשה". לדבריו, "כל הזמן מדברים על 7,000 איש שאמורים להתפנות מבתיהם, אבל לא מזכירים מיליון וחצי פלסטינים שנשארים בכלא. זכותו של כל אדם לסרב כל עוד זה לא כרוך באלימות. הסירוב של אנשי הימין לפנות תושבים הוא לגיטימי אבל כשהיה צריך להרוס אלפי בתים של פלסטינים, לא היתה להם בעיה לעשות את זה. זאת הבעיה שיש לפתור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
הכלא הוא מפלטו של האדם הישר. פייגלין
צילום: טל כהן
צילום: עטא עוויסאת
הייתי עסוק בהכחשה והדחקה. זונשיין
צילום: עטא עוויסאת
צילום: איי פי
ציות עיוור. בן ארצי
צילום: איי פי
צילום: עופר מאיר
מוטיבציה להילחם על הבית. לבנת
צילום: עופר מאיר
מומלצים