שתף קטע נבחר

פרשת המינויים הפוליטים: הנגבי נחקר באזהרה

מאז שעות הצהריים ועד סמוך לחצות נחקר השר צחי הנגבי ביחידה הכלכלית של המשטרה על ידי צוות חקירה מיוחד שהקים המפכ"ל, רב ניצב משה קראדי. החשדות: הנגבי ביצע סדרת מינויים פוליטים משיקולים זרים בעת כהונתו כשר לאיכות הסביבה. השר שיתף פעולה עם חוקריו. הנגבי ל-ynet לאחר חקירתו: מעורבותי במינויים היתה לגיטימית. מקווה בכיליון עיניים לסיום החקירה

השר בלי תיק, צחי הנגבי, נחקר אמש (ה') באזהרה על ידי צוות חקירה מיוחד של המשטרה בחשד לעבירות של מינויים פולטים ומינויים משיקולים זרים של בעלי תפקידים במשרד לאיכות הסביבה. זאת בעת שכיהן כשר במשרד.

 

הנגבי הגיע לחקירה במשרדי היחידה הכלכלית של המשטרה בלוד בשעות הצהריים ונחקר עד סמוך לחצות. הוא שיתף פעולה עם חוקריו. את הנגבי חקר צוות חקירה מיוחד שמינה מפכ"ל המשטרה הנוכחי, רב ניצב משה קראדי. בראש הצוות עמד תת ניצב יואב סגלוביץ', ראש היחידה הכלכלית של המשטרה.

 

החקירה נגד הנגבי מנוהלת במשטרה מזה כחצי שנה בעקבות דו"ח מבקר המדינה בנושא המינויים במשרד לאיכות סביבה. הדו"ח פורסם בחודש אוגוסט 2004 ובעקבותיו החליט היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, להורות על פתיחת חקירה.

 

הנגבי: מעורבות היא לגיטימית

 

השר צחי הנגבי אמר ל-ynet לאחר חקירתו: "נחקרתי חמש שעות. החקירה כולה החלה לפני שבעה חודשים, והמתנתי בסבלנות לזימוני ולהביא את גרסתי. אני שמח שהתהליך הזה מתקרב לסיומו. מניסיוני מן העבר, קוראים לאדם לחקירה כשכולם כבר נחקרו לפניו.

 

באשר לחקירה ציין הנגבי: "אין שם דברים מפתיעים. אלה סוגיות שבשעתו הבהרתי למבקר, והטענה שלי היא שהמינויים במשרד לאיכות הסביבה לא נעשו משיקולים פוליטיים, אלא רק על רקע הכישורים המקצועיים של האנשים שמונו. בסך הכל מה שאצטרך להוכיח זה שלכל אחד מהאנשים היתה את ההתאמה המעשית לתפקיד שאליו הוא שובץ.

 

"המבקר לא נכנס לעניין הזה בבדיקתו. הוא אמר: אני לא עוסק בכישורים, אני רק קובע שמעורבות של לשכה של שר במינויים זה דבר פסול. עכשיו עליי לשכנע שקודם כל, מעורבות כזו זה דבר לגיטימי. זה דבר שבשיגרה מאז הקמת המדינה, בכל משרדי הממשלה בכל הממשלות, ואם מבקר המדינה רוצה לעצב נורמה חדשה, היא צריכה לחול מכאן ולהבא, ולא על העבר. את המבקר זה לא שכנע, אבל הוא בודק את הדברים בכלים של מנהל ציבורי וגישה נורמטיבית, ולא מחוייב באימוץ כלים משפטיים. אני מקווה שכשהעניין הזה ייבחן על רקע חוקי, יהיה לי יותר קל להוכיח שזה לא יגיע לכלל עבירה או תהליך פסול".

 

הנגבי אמר כי הוא מצפה לעוד שלושה או ארבעה זימונים לחקירות בעתיד. לדבריו, "זה דבר שבסך הכל אני מורגל בו. זו הדרך הרגילה מבחינתי להוכיח שהתנהגותי היתה נכונה. אני מצפה בכליון עיניים שהתהליך הזה יסתיים".

 

הנגבי סיפר על החקירה ואמר: "בסך הכל הדברים מתבססים על דו"ח המבקר. לא היה שם שום דבר שיש בו חריגה מהדברים המוכרים. אלה דברים שפורטו בעבר בכלי התקשורת".

 

תזכורת: כך החלה הפרשה

 

תקופת כהונתו של צחי הנגבי כשר לאיכות הסביבה היתה בפועל חגיגה לא חוקית של מינויים פוליטיים פסולים, מושחתים, בחלקם אף פיקטיביים - לחברי מרכז הליכוד ובני משפחותיהם - כך קבע באוגוסט אשתקד דו"ח חסר תקדים בחריפותו של מבקר המדינה.

  

המבקר, השופט אליעזר גולדברג, לא הותיר מקום לספק: "במעשיו (של הנגבי) היתה רמיסה ברגל גסה של החוק ושל כללי המינהל התקין, פוליטיזציה של השירות הציבורי ושימוש במשאבי הציבור לקידום עניינים פוליטיים אישיים. על כל המופקדים על שלטון החוק ועל המינהל הציבורי לפעול כדי למנוע את הישנות התופעות שהוזכרו".

  

חלקים בדו"ח נחקרו בעבר ביחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה, בין היתר בעקבות תחקיר נרחב ב"ידיעות אחרונות" בשם "תוכנית המינויים של צחי הנגבי", שבו חשפו בדצמבר 2002 אריאלה רינגל-הופמן ועוזי דיין את היקף התופעה.

  

דו"ח המבקר הועבר ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שהכריע כאמור על פתיחתה של חקירה כנגד הנגבי. בעקבות ההודעה על פתיחת החקירה החליט הנגבי להשעות עצמו מתפקידו כשר לביטחון פנים. תחת זאת מונה כשר ללא תיק.

 

הנגבי ביקש מראש הממשלה להשתחרר מכהונתו כשר לביטחון פנים עד לסיום חקירת המינויים. ראש הממשלה נענה וקבע כי הנגבי יכהן כשר ללא תיק עד לסיום החקירה. הנגבי הבהיר אז לרה"מ כי אין זה ראוי שהוא יוסיף להיות אחראי על המשטרה, שעה שזו אמורה לנהל חקירה בעניינו. השר הנגבי אף אמר לשרון כי יש לו "ביטחון מלא בכך שהגורמים המוסמכים יקבעו כי בפעולותיו במשרד לאיכות הסביבה לא בוצעו עבירות על החוק, וכי כל מה שעשה נעשה בתום לב".

 

פרשת המינויים של השר הנגבי אף הגיעה לפתחו של בג"ץ. זאת לאחר שהתנועה לאיכות השלטון עתרה בדרישה כי יימנע שובו של הנגבי לתפקיד השר לביטחון פנים גם אם תסתיים הפרשה בלא כלום או לחילופין להוצאת החקירה מיידי המשטרה. בג"ץ דחה את עתירת התנועה עם זאת, מתחו השופטים ביקורת על הנגבי וכתבו כי טוב יעשה לו יודיע שלא ישוב לתפקיד. פרקליטו של הנגבי, יעקב ויינרוט, מסר כי הנגבי יאמץ "בשלב זה" את המלצת בג"ץ שלא לשוב לתפקיד.


פורסם לראשונה 14/04/2005 23:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
נחקר. הנגבי
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אורן כהן
ראש צוות החקירה יחד עם הנגבי
צילום: אורן כהן
צילום: זום 77
דו"ח חמור. גולדברג
צילום: זום 77
צילום: חיים צח
קראדי. הקים צוות מיוחד
צילום: חיים צח
מומלצים