שתף קטע נבחר

תוכנית שר החוץ ליום שאחרי ההתנתקות

השר סילבן שלום, שכינס פעילי ליכוד בתל-אביב, אמר שלאחר ההתנתקות צריכה ישראל להכריז על תוכנית שתשאיר בידיה את גושי ההתנחלות הגדולים. לדבריו, "מי שחושב שהעבודה תישאר איתנו עד סוף 2006 או שהוא טועה או שהוא מטעה"

שר החוץ, סילבן שלום, הציג הערב (יום א') את תוכניתו ליום שאחרי ההתנתקות בפני פעילים שכינס באולמי "רסיטל" בתל-אביב לקראת פסח. על-פי התוכנית, יישארו בידי ישראל גושי התיישבות יהודיים ואזורי ביטחון אסטרטגיים. כמו כן, ירושלים תישאר מאוחדת בריבונות ישראל. לא תהיה זכות שיבה לפלסטינים ותהיה מלחמה בלתי מתפשרת בטרור.

 

דבריו של שר החוץ בנוגע לגושי ההתנחלויות הגדולים מפתיעים, בייחוד לנוכח העובדה ששלום נחשב לסמן ימני בליכוד, שלא ממהר לוותר על היישובים המבודדים ברחבי השטחים. בהציגו את תוכניתו המדינית, הבהיר שר החוץ שגם הוא, כמו שרון, הבין כי בעתיד, לאחר שתוכנית הנסיגה מעזה תסתיים, ישראל לא תוכל לשמור על כל היישובים היהודיים.

 

"צריך לזכור שהעבודה לא יכולה להיות משענת לטווח הארוך. מי שחושב שהעבודה תישאר איתנו עד סוף 2006 או שהוא טועה או שהוא מטעה. צריך להיות ערוכים לבחירות הבאות. יש לנו אפשרות לעשות מהלכים שיובילו לאחדות פנימית.

 

"הליכוד עבר תהליך של כמעט התרסקות. צריך לעשות הכל לשמור על אחדות הליכוד ועל אחדות הדרך. זה לא פשוט, אבל זה אפשרי". הוא הזהיר שאם הליכוד לא ישים דגש על הנושאים הכלכליים-חברתיים, ש"ס עלולה לקחת את המנדטים מהליכוד.

 

"לא ניתן יד להתנתקות נוספת"

 

שלום הצטרף לעמדתו של שר האוצר, בנימין נתניהו, והודיע: "הליכוד לא יתן ידו בשום פנים ואופן להתנתקות נוספת מחלקי מולדת". שלום סיפר ששוחח עם ראש הממשלה, אריאל שרון, שהבטיח שאין לו כוונה לבצע נסיגה נוספת, "שרון ביקש ממני לומר לכם הערב שלא היתה לו ולא תהיה לו כוונה בעתיד לבצע התנתקות נוספת". הדברים לוו בקריאות בוז לשרון. הנוכחים קראו "לא מאמינים לשרון".

 

דבריו של שר החוץ התקבלו בקריאות בוז כשקרא בשמו של שרון ונשמעו צעקות: "לא מאמינים לו", בהתייחס לשרון.  

  

שר החוץ התייחס לרשות הפלסטינית ולעומד בראשה: "הציר המכריע של ישראל הוא מול הרשות הפלסטינית. אין ספק, אבו מאזן הוא לא ערפאת. הצהרותיות חיוביות. אבל צריך לזכור שגם אבו מאזון לא קיבל עדיין החלטה אסטרטגית לפרק את תשתיות הטרור. אבו מאזן צריך לדעת - זו ממשלה שונה מקודמותיה, שלא תנהל שני מסלולים, עם לוויות בבוקר ומשא ומתן במלונות מפוארים בלילות.

 

"כולם מבקשים מהחמאס להשתתף בבחירות. מבחינתנו, השתתפות החמאס, כשהוא שומר על הזרוע הצבאית שלו, זה דבר שלא מקובל עלינו לחלוטין ולא ניתן לעשות אותו. במידה והחמאס ימשיך במעשיו, אין לאפשר לו להשתתף בבחירות".

 

יושב ראש הכנסת, ח"כ רובי ריבלין, מתח ביקורת חריפה על מנהיגות הליכוד: "חג הפסח הוא חג המדבר על חשבון נפש לאומי. אנו רוצים שמנהיגי הליכוד יובילו תנועה שיודעת לאן היא פונה, עם תקווה לעתיד. הליכוד היה תנועה של חלום, הגשמת חלום והגשמת חזון". 

 

על פתיחת האירוע העיבה פציעתו של סגן ראש עיריית רעננה וחבר מרכז הליכוד, עוזי כהן, שפונה באמבולנס לקבלת טיפול בבית חולים לאחר שמעד ונחבל בפניו. זכי הלר ממד"א מסר: "צוות מד"א הוזעק לאולמי רסיטל, לאחר שעוזי כהן החליק על מדרגות מתכת, כשעלה נאום על הבמה. הוא נחבל בפניו באיזור העין, והעבירו אותו להמשך הטיפול. מצבו הוגדר קל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל הדרי
סילבן שלום
צילום: ישראל הדרי
צילום: איי אף פי
אריאל שרון
צילום: איי אף פי
צילום: סבסטיאן שיינר
ראובן ריבלין
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים