שתף קטע נבחר

שני מאחזים הוקמו נגד ההתנתקות

המאחז האחד הוא מאחז גיבורים שבחברון והשני ליד ההתנחלות אלון מורה שבשומרון. לדברי המתנחלים "ההתחברות לארץ ישראל היא התשובה האמיתית להתנתקות". הם מתכננים לעלות בקרוב לנקודות נוספות. ראש הממשלה התחייב באחרונה בפני הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש, לפנות מאחזים בלתי חוקיים

המתנחלים הקימו הערב (יום א') שני מאחזים חדשים כמחאה נגד תוכנית ההתנתקות. רק לפני ימים ספורים התחייב ראש הממשלה, אריאל שרון, בפני נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, לפנות מאחזים לא חוקיים. המאחז האחד שהוקם הוא מאחז גיבורים שבחברון והשני ליד ההתנחלות אלון מורה שבשומרון. כעבור יותר משעה פיזר צה"ל את עשרים הנערים מאזור אלון מורה. בצה"ל מתחו ביקורת על מעשי הנערים ואמרו שהדבר סיכן את בטחונם ואת ביטחון החיילים.

 

מוקדם יותר הגיעו כ-200 מתנחלים רובם נערים והקימו מעין סוכה במאחז גיבורים שבחברון. כוחות צה"ל ומשטרה במקום. לדברי המתנחלים "ההתחברות לארץ ישראל היא התשובה האמיתית להתנתקות". הם מתכננים לעלות בקרוב לנקודות נוספות. לדברי המארגנים, "שוב הוכחה אוזלת ידה של המשטרה והצבא ואוזלת המידע המודיעיני שלהם".

 

כמאתיים מתנחלים, רובם בני נוער, הגיעו למאחז גיבורים בחברון והחלו להקים מבנה במקום. למקום הוזרמו כוחות משטרה וצבא שהכריזו על התקהלות אסורה. כ-20 פעמים פונה מאחז גיבורים שבחברון. במקביל להקמת מאחז גיבורים, החלו להקים המתנחלים מאחז חדש סמוך להתנחלות אלון מורה שבשומרון. רק לפני כשבוע הרס צה"ל את מאחז חזון דוד שבחברון בפעם ה-25. עד היום הספיקו המתנחלים להקימו בפעם ה-26. 

 

ח"כ יוסי שריד (יחד) הגיב: "עד שנתנתק עוד נתחבר כהוגן. מאז שהולכים לקראת ההתנתקות הדבר היחיד שקורה זה עוד מאחזים ועוד התנחלויות. דו"ח ששון נשכח כלא היה. אני מקווה שכאשר נתעורר בבוקר שלאחר ההתנתקות לא נגיע למסקנה שטעינו כאשר אפשרנו לשרון לקיים את ממשלתו".

 

בתגובה להקמת המאחזים, אמר מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר: "המאחזים החדשים הם על אחריות שרון וממשלתו. בדיוק 30 יום לאחר שהממשלה קברה את דו"ח ששון נוכחים המתנחלים כי הם השולטים בשטח. אין זה מפתיע שחוסר המעש של הממשלה בנושא המאחזים מאפשר למתנחלים להשתלט על עוד גבעות".

 

דו"ח המאחזים נותר מיותם

 

בתחילת החודש שעבר הוצג דו"ח מיוחד על המאחזים הלא-חוקיים שחיברה ראש המחלקה הפלילית לשעבר בפרקליטות המדינה, עו"ד טליה ששון. הדו"ח פירט את השיטה להקמת המאחזים שהיא בעיקרה בדרך של עקיפת נהלים, הפרת חוק, והצגת מצג שווא כלפי חלק מרשויות המדינה.  

 

לפי הדו"ח, אחת הדרכים היא הקמת מאחז בתואנת שווא על הצבת אנטנה בראש גבעה. לאחר מכן מבקשים לחבר אליה קו חשמל המיועד לחיבור אנטנה בלבד. לאחר מכן מוקמת בקתה לשומר וגם אותה מחברים לרשת החשמל. נפרצת דרך עפר למקום. מכינים תשתיות לחיבור קרוונים. ואז – מגיעים יום אחד למקום מספר קרוונים – ומוקם מאחז.

 

בעקבות פרסום הדו"ח, אישרה הממשלה את המסקנות וקיבלה את הצעת ראש הממשלה להקים ועדת שרים בנושא. נוסח ההחלטה שונה בממשלה, כך שלמעשה הוועדה תהיה חסרת שיניים, ולא תוכל להורות על פירוק המאחזים. הוועדה רק תבדוק את הליכי אישור בניית המאחזים.

 

מחברת הדו"ח על המאחזים, טליה ששון, הפנתה אצבע מאשימה כלפי הממשלה כשאמרה: "אין הבדל מבחינה משפטית בין 71 מאחזים שהוקמו לפני 2001 ל-24 המאחזים שהוקמו אחרי 'מפת הדרכים'. הממשלה נהגה בכפל לשון בנוגע למאחזים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מאחז גבעת הרא"ה
צילום: איי פי
מאחז נוסף
צילום: אלכס קולומויסקי
מצפצפים על טליה ששון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים