שתף קטע נבחר

פשרה על חוק הג'ובים: ועדה תקבע מהן "משרות אמון"

הח"כים סער וארדן, יוזמי "חוק הגובים" השנוי במחלוקת, הסכימו לקבל הצעת פשרה שהעלתה השרה לבני. לפי ההצעה, ועדת מומחים תבחן אילו מבין המשרות הציבוריות הקיימות יוכלו להפוך ל"משרות אמון". סער וארדן: יש בכך בכל זאת שינוי של המצב הקיים. ביילין: "אני מתפלא על לבני. הוועדה היא מכבסה, והחוק הזה הוא בושה"

אחרי שבועות ארוכים של ביקורת ציבורית חריפה הסכימו חברי הכנסת גדעון סער וגלעד ארדן, יוזמי "חוק הג'ובים" השנוי במחלוקת, לקבל את הצעת הפשרה של שרת המשפטים, ציפי לבני, שהוגשה על דעתו של היועץ המשפטי. על פי הצעתה של לבני, ועדה מיוחדת תהיה זו שתבחן אילו מבין המשרות הציבוריות הקיימות יוכלו להפוך למשרות אמון.

 

סער וארדן ניסו מאז שהציגו את הצעתם להוביל למצב שבו המשרות הציבוריות בישראל במשרדים הממשלתיים יהיו כלי בידיהם של השרים כך שיוכלו למנות כרצונם פעילי מרכז, פעילים ותומכים מתוך המפלגה. הצעתם נתקלה בביקורת ציבורית רבה וחריפה והשר יצחק הרצוג אף הגיש ערר בממשלה על החלטתה של ועדת השרים לענייני חקיקה שהחליטה לאמץ את החוק של סער.

 

בוועדה יהיו חברים שורת אנשי אקדמיה, בעיקר מתחום מדעי המדינה והרוח, בעלי ידע וניסיון במדיניות ומינהל ציבורי.

 

הוועדה תבחן את סוגיית המינויים וכהונתם של נושאי "משרות מדיניות" בשירות המדינה ותציע אמות מידה ועקרונות לסיווג המשרות הבכירות. במסגרת זו תבחין הוועדה בין "משרות מדיניות" לבין משרות של אכיפת החוק ומשרות נוספות שהוועדה תמצא שאינן מתאימות להיכלל כמשרות מדיניות. בנוסף, תקבע הוועדה את דרכי המינוי למשרות המדיניות שייקבעו ותציג עקרונות לקביעת תנאי הכשירות למשרות אלו. המלצות הוועדה יוגשו בתוך חודשיים מיום מינויה.

 

בגיבוש המלצותיה, כך נמסר, תיתן הוועדה את דעתה מצד אחד ל"עקרונות הדמוקרטיים של אפקטיביות ודיווחיות ומתן הכלים בידי הדרג הנבחר לבצע את המדיניות שלהגשמתה נבחר, ומצד שני לצורך בשמירה על איכותו, יציבותו ואופיו המקצועי והממלכתי של הסגל הבכיר של שירות המדינה, וזאת ביחס לכל אחת מהמשרות".

 

הוועדה תאפשר לגורמים המעוניינים מקרב השרים, המערכת הממשלתית, ומציעי הצעת החוק להביא עמדותיהם והצעותיהם בפניה. הממשלה תשוב ותדון בערר על החלטת ועדת השרים לתמוך בהצעה בסמוך לאחר הגשת המלצות הוועדה.  

 

סער וארדן אמרו כי הם רואים בסיכום שהושג עמם התקדמות והכרה בצורך הענייני לבחון את שינוי המצב הקיים. לדבריהם, לוח הזמנים שנקבע לעבודת הוועדה יאפשר העלאת ההצעה לקריאה טרומית בכנסת במהלך מושב הכנסת הקרוב.

 

יו"ר יחד, ד"ר יוסי ביילין אומר כי הפשרה שהושגה על חוק הג'ובים היא מקפצה למינוי מקורבים. לדבריו, "אני מביע פליאה על הפשרה שהביאה ציפי לבני. הוועדה היא מכבסה וההחלטה היא להרחיב באופן בוטה את סמכות השרים למנות את מקורביהם. החוק הזה הוא בושה ליוזמיו ויש למנוע את צירופו לספר החוקים".

 

 

מי ומי בוועדה

 

חברי הוועדה הם: פרופ' גדעון דורון – יו"ר הועדה. נשיא האגודה הישראלית למדעי המדינה והעמותה לחקר הפוליטיקה. משמש כראש החוג ומרצה למדע המדינה באוניברסיטת תל אביב; המשנה ליועמ"ש; שמואל הולנדר, נציב שירות המדינה; פרופ' דוד דרי, הדיקן המקים של ביה"ס למדיניות ציבורית במדעי המדינה באוניברסיטה העברית.

 

כמו כן יהיו חברים בוועדה עו"ד צבי האוזר, כיום שותף במשרד עו"ד פרטי, לשעבר יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לווין; אברהם נתן, לשעבר נציב שירות המדינה ומשנה לנציב; פרופ' גבריאלה שליו, נשיאת המועצה האקדמית ורקטור המועצה האקדמית קריית אונו. כלת פרס זוסמן למשפט ופרס צלטנר למשפט; פרופ' דפנה ברק ארז. כמרכז הוועדה ישמש היועץ המשפטי למשרד המשפטים עו"ד משה דיין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
סער. "התקדמות"
צילום: אתר הכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי
לבני. הוועדה תחליט
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אורי פורת
ביילין. "בושה"
צילום: אורי פורת
מומלצים