שתף קטע נבחר

סקר: 55% מהציבור היהודי תומכים בהתנתקות

הסקר שערכה תנועת "צו פיוס", מגלה כי רוב הציבור תומך בתהליך ההתנתקות. המתיחות עם ערביי ישראל נתפסת כמסוכנת ביותר לקיומה של המדינה ואחריה - הקרע בין תומכי ההתנתקות למתנגדיה. הגורם המלכד את החברה הישראלית: צבא הגנה לישראל

בציבור היהודי בישראל קיים רוב של 55% התומך בתהליך ההתנתקות. 29% מתנגדים לתוכנית. מצביעי הימין חלוקים בעמדותיהם – 44% תומכים בהתנתקות ואילו 41% מתנגדים לה.

 

 

נתונים אלה עולים מסקר דעת קהל שערכה תנועת "צו פיוס" בקרב 500 משיבים, גברים ונשים בגיל 18 ומעלה, המהווים מדגם של התושבים הבוגרים בישובים היהודיים. הסקר בוצע במהלך השבוע הראשון של 2005, ומתפרסם היום (ד').

 

רוב הציבור הישראלי דירג את הקרע בין תומכי ההתנתקות למתנגדיה במקום השני כפער המסכן את קיומה של מדינת ישראל. במקום הראשון דורגה המתיחות החברתית בין האוכלוסייה היהודית לערביי ישראל.

 

81% מתומכי ההתנתקות רואים בעמדת המתנגדים לגיטימית: למרות שאינם מסכימים איתה הם מבינים אותה.

 

לעומתם, רק 46% ממתנגדי ההתנתקות רואים בעמדת התומכים בתוכנית לגיטימית. זאת למרות שבאופן מוצהר, שיעור גבוה יותר של מתנגדי ההתנתקות העידו על עצמם שאחדות העם חשובה להם במידה רבה או רבה מאוד (95%) בהשוואה לתומכי ההתנתקות (88%).

 

חשש מתהליך הפינוי, מעט תקווה לעתיד

 

63% מהציבור הישראלי מאמין בסבירות בינונית עד גבוהה, כי במהלך ההתנתקות עלולים להיות הרוגים בעימותים שבין כוחות הביטחון למתנחלים. בקרב מתנגדי התוכנית נרשם שיעור גבוה במיוחד (43%) של אלה הסבורים כי קיימת סבירות גבוהה שיהיו הרוגים בעימותים.

 

כמחצית מהציבור סבורים שתהליך ההתנתקות עלול לגרום לפילוג וקרע בעם. שיעורם של הסבורים כך בקרב המתנגדים להתנתקות גבוה, באופן ניכר (71%), בהשוואה לתומכים בתהליך (39%).

 

כמעט מחצית מהציבור היהודי (47%) חשים במידה רבה או רבה מאוד של תקווה לאור התוצאות הצפויות מתהליך ההתנתקות וממה שיתרחש לאחריו. לעומת זאת, כ-30%-31% מהציבור חשים במידה רבה או רבה מאוד של פחד וכעס.

 

צה"ל: גורם מלכד

 

צה"ל נתפס כגורם המשותף, המאחד והמלכד ביותר את החברה הישראלית – 76% מהציבור רואים בו ככזה במידה רבה או רבה מאוד. במקום השני דורגו ההיסטוריה היהודית והישראלית (54%), וההישגים הישראלים בעולם בתחומי המדע והספורט (53%).

 

סמלי המדינה נתפסים בשיעור הנמוך ביותר כמאחדים ומלכדים מבין הגורמים שנבדקו (46%).

תומכי ההתנתקות רואים בהישגים ישראליים בעולם כגורם מאחד ומלכד את החברה, באופן משמעותי, יותר ממי שמתנגדים להתנתקות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מתנגדים להתנתקות (ארכיון)
צילום: רויטרס
צילום: צפריר אביוב
חשש מ"קרע בעם" (ארכיון)
צילום: צפריר אביוב
צילום: איי אף פי
צה"ל. גורם מלכד
צילום: איי אף פי
מומלצים