שתף קטע נבחר

בצבא מצפים לרבבות בגוש קטיף ומזהירים מפרובוקציות

המארגנים מקווים לבואם של 100 אלף איש להפגנה המרכזית בגוש קטיף נגד ההתנתקות. במערכת הביטחון מצפים ל-80 אלף, נערכים להפגנה כמו למבצע צבאי, ואומרים: "אנו ערוכים לקלוט את ההמונים ולאפשר להם לטייל, להפגין ולהביע רגשות, ואולם לא נסכים לקבל כל הפרה של החוק או הפרה של הסדר"

צה"ל, המשטרה והמתנחלים נערכים לקליטת עשרות האלפים שצפויים להגיע היום (ד') להפגנת ענק שתיערך בגוש קטיף נגד תוכנית ההתנתקות. באוגדת עזה ובמשטרת מרחב שמשון נערכים להפגנה כאל מבצע צבאי, מתכוננים להגן על המבקרים הרבים מפני אירועי טרור - אבל גם מזהירים את המתנחלים מפני פרובוקציות.

 

 

"אנו ערוכים לקלוט את ההמונים ולאפשר להם לטייל, להפגין ולהביע רגשות, ונעשה הכל על מנת לאבטח אותם", הבהירו הערב בצה"ל, "יחד עם זאת, לא נסכים לקבל כל הפרה של החוק או הפרה של הסדר. פעולות כמו צעידה ברגל בצירים מסוכנים או הפרעה לפלסטינים שמתגוררים באזור המואסי וצעדים אחרים שאינם במסגרת החוק, יטופלו בצורה החריפה ביותר".

 

המשטרה הודיעה כי גוש קטיף ייסגר לתנועת כלי רכב פרטיים החל מהשעה 7:00 בבוקר. המארגנים צופים שלמעלה מ-100 אלף איש יגיעו לגוש להביע

תמיכה בתושביו. גורמי הביטחון מעריכים, שבין 50 ל-80 אלף בני אדם יגיעו לגוש. יוקם חדר פיקוד קדמי משותף של הצבא, המשטרה, כיבוי אש והמתנחלים.

 

"אנו יודעים שהמסרים הועברו על ידי קברניטי המתיישבים לקהל שצפוי להגיע, ומקווים שהכל יסתיים בשקט", הבהירו הגורמים, עם זאת בצה"ל מודים כי הגעתם של "אורחים" מחוץ לגוש, כאלה הידועים בקיצוניותם, יחד עם המתח הקיים סביב תכנית ההתנקות ההולכת ומתקרבת - עשוי לגרור אנשים לבצע מעשים אסורים.

 

בבד בבד עם החששות האלה, בצה"ל נערכים גם לאבטח את קהל ההמונים מפני אירועי טרור, בעיקר נוכח העלייה המשמעותית בירי פצצות מרגמה ורקטות קסאם, כמו גם אירועי ירי ומטענים בשבועות האחרונים. "נעשו הכנות הגנתיות ואף התקפיות במקרה בצורך, לקחנו בחשבון את כל השיקולים", אמרו בצה"ל.

  

מאז ערב החג הגיעו אלפים מכל רחבי הארץ לגוש קטיף להביע תמיכה, וחלקם גם עשו את ליל הסדר בגוש. העצרת מחר היא אחד האירועים המרכזיים המתוכננים לשבוע הפסח בגוש קטיף ובצפון השומרון. מחר אמורים להגיע לגוש קטיף מאות אוטובוסים מכל רחבי הארץ, תחת הכותרת "אנחנו נהיה שם" - כשהכוונה היא, להיות שם

כאשר יגיע יום פקודה. מאזור תל אביב אמורים להגיע לגוש כ-70 אוטובוסים מפרקיים, שיסיעו את המבקרים ב"שאטל" לתוך הגוש והחוצה ממנו.

 

בעצרת אמורים להשתתף בין היתר הח"כים אריה אלדד, אפי איתם, אורי אריאל וצבי הנדל. כמו כן אמורים להשתתף בה רבנים וראשי מועצת יש"ע. מעל הבמה יגיעו כל ראשי היישובים ויחתמו על אמנה של ערבות הדדית שהם לא עוזבים את גוש קטיף.

 

יו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, יציג מעל הבמה לפני כל המשתתפים את תוכנית הפעולה שתהיה בתקופה הקרובה. במרכז תוכנית הפעולה של המתנחלים תעמוד הכוונה, לפרוץ את המצור שהצבא יטיל על המקום המיועדים לפינוי מייד לכשיוטל.

 

יעקב שטרנברג, ממארגני ההפגנה שתיערך מחר קורא לתושבים להחנות את כלי הרכב שלהם בחניון סמוך לצומת גמה, ושם יוכשר מקום חניה לאלפי רכבים פרטיים. משם תתאפשר כניסה לתוך הגוש באוטובוסים.

 

"תיאבקו על הבית, על העץ, על החממות"

 

היום כבר החלו בגוש קטיף "לחמם את המנועים" לקראת האירוע ההמוני שצפוי מחר, וקיימו אחר הצהריים בחוף שקמה, סמוך לאלי סיני, עצרת במלאת 23 שנים לפינוי חבל ימית.

 

בעצרת השתתפו כמה מאות מתושבי גוש קטיף ואורחים שבאו להזדהות עם תושבי אלי סיני וגוש קטיף.  אבי פרחן, ממפוני ימית שנמנה גם עם מייסדי אלי סיני, אמר בעצרת: "כאן בניתי את ביתי בשתי ידיי ובידיה של אשתו, לורה, וילדי וכאן נולדו לי נכדים".

 

פרחן קרא למשתתפים ואמר להם: "תיאבקו על הבית שלכם, העץ ששתלתם, על החממות שלכם, אם תיאבקו לא יוכלו לעקור אתכם. לא נצטרך 200,000 איש, וחיילי צה"ל שיגיעו יעמדו בהלם. כמו שעמדתי בביתי בימית הייתי אחרון המפונים והחיילים עמדו בהלם מולי".

 

איציק איליה, סגן ראש מועצת חוף עזה, אמר כי: "לאחר 23 שנה יהודים רוצים לגרש יהודים והפעם זה מודל 2005.

רוצים לגרש 10,000 יהודים מבתיהם לאחר 30 שנה של התיישבות, לאחר 4.5 שנות טרור קשה ביותר שאף אחד לא עזב את ביתו בעקבותיו".

 

במהלך האירוע קראו הדוברים לאנשים להגיד - כל אדם לעצמו - במהלך הצפירה שתישמע ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, "כל הארץ לעולם שלנו".

 

צילום וידאו: דניאל ממן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
העצרת באלי סיני
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
המארגנים מצפים ל-100 אלף איש
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
גאולה כהן ואבי פרחן באלי סיני
צילום: צפריר אביוב
מומלצים