שתף קטע נבחר

נגיד עולה

מעשית, לא יינתנו לפישר 100 ימי חסד. הוא יידרש להביע מייד את דעתו הנחרצת בסוגיות שעל הפרק: הרפורמה בשוק ההון, הפרטת בל"ל, שיעור הריבית המתאים לאינפלציית אפס, מימון ההתנתקות, המבנה הריכוזי והמעוות של תקציב הממשלה, השפל הממושך בנדל"ן ושיעורי העוני השערורייתיים

הנגיד החדש של בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, מהיום אזרח ישראל, צפוי להיות האישיות המקצועית המובילה בכלכלת ישראל בשנים הקרובות. במזוודותיו שעלו עימו מאמריקה לא מביא פרופ' פישר תרופות פלא ופטנטים; הוא לא קוסם. הוא יסודי ושקול ודוגל בהשקפה כלכלית ליברלית, השלטת זה שנים בעולם ובארץ.

 

מרכיביה ידועים: יציבות מחירים, צמיחה מאוזנת, שוק תחרותי, תקציב לא גירעוני מדי, גבולות פתוחים, השקעות בתשתיות אנושיות ופיזיות, רגולציה מידתית וחלוקת הכנסות ועושר צודקת מבעבר.

 

שר האוצר נתניהו הוא ששיכנע את פרופ' פישר להסכים להיות נגיד בנק ישראל, אבל ממחר בבוקר צריך הנגיד פישר להביא בחשבון שלצידו עומד שר אוצר אחוז תזזית, היפראקטיבי, המנפיק חדשות לבקרים רפורמות ותוכניות כלכליות "חדשות"; שר אוצר תקשורתי, שופע רעיונות ואנרגיות, פוליטי עד לשד עצמותיו ושואף שוב להיות ראש הממשלה.

 

לפיכך יהיה זה מתפקידו הציבורי של פישר לשכנע את נתניהו שפעלתנות היתר שלו עלולה להזיק לביצועי הכלכלה, ושיש לאפשר תחילה לרפורמות שכבר נעשו להיטמע בציבור ולהשתקף כראוי בהחלטותיו. תפקיד האוצר להתניע את המשק ולא לשגע אותו.

 

מעשית, לא יינתנו לפישר 100 ימי חסד. הוא יידרש להביע מייד את דעתו הנחרצת בסוגיות שעל הפרק: הרפורמה בשוק ההון, הפרטת בל"ל, שיעור הריבית המתאים לאינפלציית אפס, מימון ההתנתקות, המבנה הריכוזי והמעוות של תקציב הממשלה, השפל הממושך בנדל"ן ושיעורי העוני השערורייתיים. לדעתו יהיה משקל מכריע. אוזניים רבות כרויות להקשיב לו.

 

עוד בטרם יתאקלם בארצנו יגלה פרופ' סטנלי פישר שקשה להיות נגיד בנק מרכזי במדינת היהודים – גם בימים של מחירים ושל מטבע יציבים. מדובר כנראה במשימה שמעמידה בצל את כל מה שעשה עד כה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
אוזניים רבות כרויות להקשיב לו
צילום: תומריקו
מומלצים