שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שרון: במצב אידיאלי, עדיף לא להרוס את הבתים
  ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר בצהריים בדיון מיוחד עם השרים הבכירים בגורל הבתים בהתנחלויות שיפונו כי "במצב אידיאלי, היה הכי טוב להשאיר את הבתים", אך טרם גיבש את עמדו. בדיון התגלעו חילוקי דעות חריפים בין השרים נתניהו ורמון. נתניהו: "השארת הבתים תשמש ניצחון מוראלי גדול של הפלסטינים על משקל 'הרצחת וגם ירשת'"

  האם בתי המתנחלים שיפונו ייהרסו? שרי הממשלה התכנסו בצהריים (יום ג') לדיון בעתיד הבתים בגוש קטיף. בפגישה השתתפו ראש הממשלה, אריאל שרון, וכן שרים בכירים בממשלה, בהם השרים בנימין נתניהו, שאול מופז, שמעון פרס, ציפי לבני, ראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, ומנכ"לית המשרד לאיכות הסביבה, ד"ר מיקי הרן.

   

  ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר בישיבה כי "במצב אידיאלי, היה הכי טוב להשאיר את הבתים". לדברי שרון, "הדיון לא נועד להחלטות. בשל חשיבותו של הנושא. זה בעצם דיון מקדים לדיון בממשלה כי רציתי לשמוע את העמדות, כדי שייקל עלי לקבוע את עמדתי הסופית".

   

  שר הביטחון, שאול מופז: "עמדת מערכת הביטחון היא שעדיף לא להרוס בעזה. בצפון השומרון עדיין לא גיבשו את החלטתם. אין הבדל אם להרוס בית אחד או את כולם, ולכן ההשפעה על צפון השומרון גם תשפיע על עמדתם הכוללת".

   

  ראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, אמר: "רוב גדול של המתיישבים תומך בהרס הבתים. גם שם יש חילוקי דיעות, אבל הרוב תומך בהרס הבתים. אני לא יודע אם זה 80 מול 20".

   

  עימות בין נתניהו לרמון

   

  בדיון אמר שר האוצר, בנימין נתניהו: "השיקול הגובר בעיניי הוא שהשארת הבתים תשמש כניצחון מוראלי גדול של הפלסטינים על משקל 'הרצחת וגם ירשת'. צריך למנוע מצב שבו המרצחים הפלסטינים ירשו את בתי קורבנותיהם, ירקדו על הגגות כשהם מנופפים בדגלי חמאס וג'האד, תוך שהם קוראים להשמדת ישראל".

   

  שרת המשפטים, ציפי לבני, התנגדה אף היא לשינוי ההחלטה בממשלה להרוס את הבתים. היא ציינה שתשנה את דעתה רק אם יוכיחו לה שהצבא לא יכול לעמוד בביצוע ההחלטה להרוס. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שביט מתיאס, אמר כי אין משמעות משפטית להחלטה אם להרוס או לא.

   

  השר חיים רמון אמר ל-ynet: "מי שלא רצה לצאת מעזה, רוצה גם להרוס את הבתים. היה לי עימות קשה עם נתניהו. ברור שכל הנימוקים של נתניהו ידחו בשורה התחתונה את ההתנתקות בחמישה עד שישה חודשים. זה יעלה מיליוני שקלים, עם המון נזקים כלכליים".

   

  נתניהו אמר לרמון: "לפלסטינים יש פנטזיה לכבוש את כל ישראל", וזה השיב: "הפנטזיה הזו מתחזקת כאשר נישאר בעזה ובכל השטחים, ויהיה רוב ערבי בכל מדינת ישראל. אתה נכנע לטרור וחי על פי הטרור. אתה פועל בניגוד לאינטרס האמיתי של מדינת ישראל. התעמולה הפלסטינית מכתיבה את מהלכיך, ועל פי התעמולה הזו היית משאיר את ילדינו".

   

  נציגי מערכת הביטחון המליצו לא להרוס

   

  הממשלה החליטה בעבר להרוס את הבתים, אך בחודש ינואר פורסם כי גורמי מקצוע שונים בממשלה המליצו שלא להרוס את הבתים בגוש קטיף. השורה התחתונה של עבודת מטה נרחבת היתה, כי אין אינטרס ישראלי בהרס בתי המתנחלים במסגרת תוכנית ההתנתקות, ועדיף להשאירם. 

   

  ל-ynet נודע כי עבודת מטה מקיפה - בהשתתפות נציגי הצבא, המשטרה ומשרדי הממשלה השונים - העלתה מסקנות שונות בתכלית. כמעט מכל ההיבטים - החוקי, הכלכלי, המבצעי והנזק הסביבתי - עדיף להשאיר את המבנים על תילם. השיקול העיקרי נגד: דעת הקהל בארץ, והחשש שמחבלים ירקדו על הגגות.

   

  מאוחר יותר המליצה מערכת הביטחון שלא להרוס את הבתים ברצועת עזה לאחר ההתנתקות. במקום זאת, הוחלט להעבירם לידי הפלסטינים. בדיון שנערך בלשכתו של שר הביטחון, שאול מופז, בו לקחו חלק ראשי מערכת הביטחון, השר לביטחון פנים, גדעון עזרא ובכירים במשטרת ישראל, נקבע עוד כי בתי כנסת ובתי עלמין ובסיסי צה"ל יועתקו לישראל.

   

  התוכנית שהציעה לבני: יוקמו ארבעה יישובים בניצנים

   

  במקביל, נמשכת ההיערכות להעתקת הקברים בגוש קטיף. ראש הממשלה הנחה את גורמי הביטחון והגופים האזרחיים הנוספים העוסקים בתכנון ההתנתקות לשוחח עם כל משפחה ומשפחה בעניין הוצאת הקברים המצויים בגוש, ולבצע את העברת הקברים בתיאום עם המשפחות. בגוש קטיף מצויים 47 קברים. שרון הבהיר שבתי הכנסת יועברו בשלמותם לישראל. 

   

  הלילה נפגשו המתנחלים במשך כמעט ארבע שעות עם נציגי הממשלה והמינהלת, בניסיון להתקדם בשאלת פתרונות המגורים של המתנחלים לאחר ביצוע ההתנתקות. שרת המשפטים, ציפי לבני, הציעה לנציגי המתנחלים, בשם הממשלה, להפוך את "תוכנית ניצנים" לרשמית, מתוקצבת ומעוגנת בהחלטת ממשלה ובחוק.  

   

  לפי התוכנית שהציעה לבני, יוקמו עד ארבעה יישובים באזור. אם מספר המתיישבים במקום יגיע למינימום הדרוש של 10,000 - יקבלו המפונים אישור להקים מועצה מקומית משלהם, כפי שהם דורשים. הממשלה הציעה לבנות 1,000 יחידות דיור באזור, הנמצא היום בשטחה המוניצפלי של אשקלון. בנוסף, ייבנו עוד 400 יחידות דיור בחלק הדרומי של הישוב ניצן. בפגישה נדון גם נושא היישובים הזמניים בניצן, במרכז שפירא (ביישוב ספיר) וביד בנימין. 


  פורסם לראשונה 03/05/2005 13:04

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  שרון. התנגד להרס הבתים
  צילום: איי פי
  צילום: צפריר אביוב
  מופז
  צילום: צפריר אביוב
  צילום: איי פי
  בתי המתנחלים (ארכיון)
  צילום: איי פי
  מומלצים