שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סעודיה: "בוש יספח את התוכנית שלנו למפת הדרכים"
  בראיון שהעניק שר החוץ הסעודי לשבועון "ניוזוויק", הסביר כי הצליח לשכנע את הנשיא בוש בכך שאין בכוונת שרון להמשיך בתהליך השלום מעבר להתנתקות מעזה וכי עליו להפעיל לחץ על ישראל בנושא התוכנית הסעודית. עיקרי התוכנית: הכרה ערבית בישראל ושלום בתמורה לנסיגת ישראל לגבולות 67'. לתחושתו של שר החוץ, וושינגטון מאמצת את היוזמה הסעודית ותצרף אותה למפת הדרכים

  שביעות רצון בקרב הסעודים לאחר פגישת שר החוץ עם הנשיא בוש: בראיון שפרסם הלילה (יום ד') ה"ניוזוויק", הסביר שר החוץ הסעודי, הנסיך סעוד אל פייסל, כי אנשיו בטוחים שהיתה להם זכות המילה האחרונה, כיוון שהצליחו להטות את עמדת הנשיא בוש לכיוונם בנושא הסכסוך הישראלי - פלסטיני. לתחושתם, וושינגטון אימצה את היוזמה הסעודית וצפויה לצרף אותה למפת הדרכים.

   

  נסיך הכתר הסעודי, עבדאללה, נפגש עם הנשיא האמריקני ג'ורג' בוש בחווה בקרופורד לאחר ביקורו של ראש הממשלה אריאל שרון באותו מקום. ברקע של פגישת בוש - עבדאללה עמדה העליה החדה במחירי הנפט והפגיעה המתמשכת בכלכלה האמריקנית.

   

  שר החוץ הסעודי, אמר ל"ניוזוויק": "הנשיא בוש יודע לאן הוא רוצה להגיע ומוטב ששרון יקשיב". בראיון, שמתפרסם באתר האינטרנט של השבועון, הדגיש שר החוץ הסעודי שהיחסים בין ארה"ב לסעודיה חזרו למסלולם ובאותה נשימה הדגיש שמחירי הנפט חייבים לרדת.

   

  על הסכסוך הישראלי - פלסטיני אמר אל פייסל: "אם ארה"ב לא תפעל בהחלטיות, שום דבר לא יקרה בתהליך השלום. אחד הדברים המרשימים ביותר שראינו בפגישה בקרופורד היתה הרצינות, התשוקה החדשה ליישם את הנושא ולא לחכות עד שהוא יבוא אליך כדי לעשות משהו. וזה מעודד. בגלל זה אנחנו כל כך מרוצים מהפגישה".

   

  הסעודים פעלו לשכנע את הנשיא בוש, שאין בכוונת שרון להמשיך בתהליך השלום מעבר להתנתקות מעזה וכי עליו להפעיל לחץ על ישראל בנושא התוכנית הסעודית. תוכנית זו אושרה בפיסגת מדינות ערב לפני שלוש שנים בביירות, ועיקרה הכרה ערבית בישראל ושלום בתמורה לנסיגת ישראל לגבולות 67'. הסעודים עזבו את ארה"ב בתחושה שוושינגטון מאמצת את היוזמה הסעודית ותצרף אותה למפת הדרכים.

   

  הנסיך הסעודי התייחס לנשיא בוש: "הוא דיבר על פתרון של שתי מדינות, הוא דיבר על חזרה למפת הדרכים, הוא דיבר על תוכנית השלום הערבית, כנספח למפת הדרכים. אלה הם סימנים מעודדים".

   

  שר החוץ הסעודי נשאל, האם בוש יאמר לשרון את אותם דברים שהוא אמר לסעודים והאם שרון יקשיב. הוא השיב: "הנשיא בוש בטוח בדרך שהוא רוצה ללכת בה ואני חושב שמוטב לראש הממשלה שרון שיקשיב".

   

  הסעודים חשים שבפגישה הם הצליחו להחזיר את היחסים האסטרטגים בין יצרנית הנפט הגדולה בעולם לבין צרכנית הנפט גדולה בעולם למישור רגוע, אחרי מתח של כמה שנים בעקבות פיגועי 11 בספטמבר 2001, ש-15 מתוך 19 חוטפי המטוסים שביצעו אותם היו סעודים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  שר החוץ הסעודי. שביעות רצון
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  הנסיך עבדאללה. פגישה חיובית
  צילום: איי פי
  בוש. מאמץ יוזמה?
  צילום: רויטרס
  מומלצים