שתף קטע נבחר

דיכטר: הפיגועים החזירו אותנו לזוועות השואה

"מכונת ההשמדה נמשכת ופתאום חווינו משהו שכמותו לא חווינו מאז השואה", אמר ראש השב"כ בטקס הזיכרון בקיבוץ יד מרדכי. הוא הודה לניצולי השואה שמספרים את סיפוריהם: "משפט אחד שלכם שווה הרבה שעות חינוך. כל עשייתנו לא מגיעה לקרסוליים שלכם"

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה נחתמו הערב (יום ה') בטקסים בקיבוץ לוחמי הגטאות, שם נשא דברים הרמטכ"ל יעלון, ובקיבוץ יד מרדכי, בו לקחו חלק שר הביטחון מופז וראש השב"כ, אבי דיכטר.     

 

דיכטר - שמסיים בקרוב את דרכו בשירות ביטחון כללי, ובעצמו בן להורים ניצולי שואה שעלו ארצה מפולין - דיבר בהתרגשות רבה על דור הניצולים, אותו הוא מכנה "אנשי העדות". הוא השווה בין אז לעכשיו - בין פיגועי הטרור מבית היוצר של המחבלים הפלסטינים לבין הזוועות שביצעו הנאצים.

 

בשנים האחרונות, אמר ראש השב"כ, מנהלים הפלסטינים "מכונת השמדה" נגד העם היהודי: "פיגועי הטרור גדעו חיי אנשים שהיו במסעדה, בקניות או בליל הסדר, ולפתע חווינו משהו שלא חווינו מאז השואה, כאשר סב, אב וילד נהרגו בפיגוע אחד, והלב מצטמרר. שלושה דורות לא נכחדו מאז השואה. אבל אנו לא נמתין לעולם שיסייע לנו. כוח המגן שלנו פועל נגד מכונת הרצח הפלסטינית כדי לצמצם את הפגיעה, ולצערי - רק לצמצם".

 

דיכטר סיפר כי הוריו התחנכו בפולין על-ידי איש חינוך, שהגיע לאחר מכן לקיבוץ יד מרדכי. ההורים עצמם הגיעו לאשקלון, "כך שמי שחשב לגדוע את שרשרת החיים - קיבל תשובה".

 

"60 שנה אחרי, ואנחנו עדיין לא מבינים הרבה יותר מאשר אחרי 30 שנה", אמר ראש השב"כ. "איבדנו שישה מיליון מבלי שהעולם נחלץ ועזר מלפגוע ביהודים. אנו דור הממשיכים ואנו מתקשים להבין מאין שאבתם את תעצומות הנפש, אתם הניצולים, לאחר שעזבתם את תאי ההשמדה והמחנות ובאתם ובניתם בית בארץ הזו".

 

"גם אנשי שירות הביטחון יוצאים לסיורים במחנות ההשמדה ונפגשים עם אנשים שמספרים את עדותם", סיפר דיכטר. "60 שנה אחרי, אנשי העדות הללו עדיין תורמים לנו רבות. משפט אחד שלכם שווה הרבה שעות חינוך, לראות אתכם מתגברים על הזוועות הללו. אנשי השב"כ זוכרים גם את 6 מיליון אחינו שנרצחו בשואה. כל עשייתנו למען עם ישראל לא מגיעה לקרסוליים שלכם, אתם שהשתתפתם בבניין הארץ. אנשי השב"כ זוכרים ונשבעים לא לשכוח".

 

השר מופז אמר העצרת: "עלינו להמשיך לתעד ולהוריש וללמד את הפרק האפל הזה בתולדות האנושות ולהטמיעו במערכות הלימוד בישראל וברחבי העולם, ובל יהיה מקום לשכחה ולהשכחה ... עלינו לשאוף ולפעול ולהציב כאן תרבות חיים, שהיא ניגודה הגמור לתורת הרשע שביקשה להכחידנו. עלינו לקרוא מכאן לעולם טוב יותר, עולם שאין בו כל גילוי של אפלייה, גזענות, קנאות ושנאת הזר". 

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף משה יעלון, שדיבר בלוחמי הגטאות, אמר: "חייב כל יהודי לראות את עצמו כאילו הוא ניצל מן הכבשן! 60 שנה אחרי, אנו ניצבים כאן היום כדי לומר בקול רם וצלול כי עם ישראל חי וקיים ויש לו מדינה ריבונית, עצמאית ומשגשגת וצבא חזק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
גזירה שווה. דיכטר
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: חגי אהרון
ניצל מן הכבשן. יעלון
צילום: חגי אהרון
מומלצים