שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  תגרה המונית על רקע הבחירות המקומיות ברשות

  המחלוקות הבוערות בין אנשי פתח לאנשי חמאס הובילו אמש לתגרה המונית ברפיח, שם זכה חמאס לתמיכה נרחבת. תשעה נפצעו. בפתח דורשים סיפרה מחודשת של הקלפיות במוקדי בהם ניצחה תנועת החמאס והמחלוקות צפויות לגבור לקראת הבחירות הכלליות ביולי

  המתיחות סביב תוצאות הבחירות המקומיות ברשות הפלסטינית מסרבת לגווע. בפתח ובחמאס מסרבים להשלים עם התוצאות. כל אחד מן הצדדים טוען לניצחון גדול יותר. המחלוקות, כך נראה, הובילו הלילה (שבת) לתגרה המונית בין הנצים.

   

  בפתח דורשים לקיים בחירה חוזרת בשלושת המוקדים ברצועה בהם זכתה תנועת החמאס לרוב. אחד מהמוקדים הללו הוא רפיח, שם פרצה הלילה תגרה המונית בין פעילי פתח לפעילי חמאס. במהלך התגרה יידו הצדדים אבנים והיכו באלות. ברקע אף נשמעו קולות של חילופי אש. תשעה בני אדם נפצעו בתקריות.

   

  ראשי הפתח ברצועה טוענים לאי סדרים ודורשים לפתוח את הקלפיות ברפיח ובאל-בורייג', שם ניצחה התנועת החמאס.

   

  בחמאס דחו את הטענות וציינו כי ניצחונם ברפיח ובקלקיליה הוא הסימן המובהק לכוחה העולה של התנועה, שזכתה בבחירות בכל הנקודות בעלות ריכוז האוכלוסין הגבוה ובראשן רפיח.

   

  עוד טוענים בחמאס במסגרת חילופי ההאשמות הנמשכים כי בנוסף לשלושת המוקדים בהם הוכרזו כזוכים ברצועה (רפיח, אל-בורייג' ואל-מוגרקה) הם זכו גם בבית להיא.

   

  המתיחות בין הצדיים צפויה להימשך עד לפירסום התוצאות הרשמיות מחר. עם זאת, הנתונים שקבעו כי הפתח זכתה ב-50-52 מועצות והחמאס זכתה בכ-28 מועצות לא צפויים להשתנות באופן משמעותי.

   

  עד לפרסום הרשמי ממשיכים בפתח להתעקש שזכו בלפחות 57 ישובים ואילו בחמאס טוענים שרשמו לזכותם ניצחון בלפחות 34 ישובים. בפתח גיחכו על טענת בכיר החמאס, מחמוד א-זהאר, שאמר כי במספר מקומות התמודדו אנשי התנועה באופן עצמאי ולא תחת רשימות של החמאס וזאת משיקולים ביטחוניים.

   

  בשטחים מקווים שהמתיחות תירגע אולם האלימות שפרצה ברפיח, לצד מקרי אלימות שנרשמו במהלך יום הבחירות, מעידים על המתח שצפוי רק להתגבר ככל שיתקרב מועד הבחירות הכלליות - שייערכו ביולי.

   

  למרות טענת הרשות הפלסטינית כי אין כוונה לשנות את מועד הבחירות ולמרות ההתעקשות בחמאס ובאופוזיציה לקיים את הבחירות במועדן אומרים מקורות פלסטיניים כי אין לפסול את אפשרות של דחייה. המחלוקת על שיטת ההצבעה עשוייה להיות התירוץ לדחייתן לסוף השנה. בחמאס ובארגוני האופוזיציה דורשים מהרשות לקיים את הבנות קהיר בנוגע לשיטת הבחירות ולפיהן הבחירות תתקיימנה לפי השיטה היחסית - שיטת הרשימות והשיטה האישית-רובנית באופן שווה. זאת בעוד שהמועצה המחוקקת הפלסטינית הנשלטת בידי הפתח קבעה כי הבחירות תתקיימנה על בסיס שני שליש מושבים בשיטה האישית-רובנית ורק שליש בשיטה היחסית.

   

  בארגונים דורשים מהפתח ומהרשות לעמוד בהתחייבויות ולקיים את הבחירות במועד שנקבע. פתח חוששים כי השיטה היחסית תפגע באופן משמעותי בסיכויי התנועה ותיטיב עם הארגונים האחרים, בעיקר עם תנועת החמאס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  תגרה המונית (ארכיון)
  צילום: איי פי
  מומלצים