שתף קטע נבחר

ארגנטינה: חובות בתערוכה

הנה אתר תיירותי יוצא דופן: בבואנוס איירס נפתח מוזיאון המתעד ומסביר את החוב הלאומי האדיר שגרם לקריסת הכלכלה המקומית

שלוש שנים אחרי ששקעה לחוב הלאומי הגדול ביותר בהיסטוריה של העולם המודרני, עושה ארגנטינה צעד מרתק של התמודדות עם קשייה ופותחת את שעריו של מוזיאון ראשון מסוגו בעולם: מוזיאון החוב הלאומי.

 

בניסיון להציג לציבור המבקרים את הסכנות שבהלוואת כספים בחו"ל, ומבלי להרדים אותם תוך כדי הביקור, ניסו האוצרים להמחיש את הנושא באופן בהיר, הומוריסטי ונגיש לכולם, בעיקר לילדים. תחת הכותרת "סיוע חוץ, לעולם לא עוד", מציג המוזיאון מידע מגוון העוזר למבקרים להבין טוב יותר את בעיות המערכת המוניטרית של ארגנטינה, שחובה הלאומי עומד כיום על כ-100 מיליארד דולר. "הרעים" הם המעצמות הכלכליות, המוצגות על-ידי המאיירים הארגנטינים כמלווים בריבית מוצצי דם.

 

באחת הפינות עומד מטבח צעצוע צבוע ורוד. "בחרנו בו כדי להפגין את התמימות והילדותיות של הציבור, שמאמין במתכוני-פלא שיגיעו מחוץ-לארץ", הסביר אוצר המוזיאון, אדוארדו לופז. "כאן, כשפותחים את המקפיא או את התנור, לא מוצאים אוכל".

 

המוזיאון, בשטח הפקולטה לכלכלה של אוניברסיטת בואנוס-איירס, לא מתמקד רק במשבר הכלכלי הנוכחי. הוא סוקר גם תקופות בעייתיות אחרות בהיסטוריה של המדינה. המבקרים מוזמנים לשקוע בחורים השחורים הספוגיים - אותם מקומות שלתוכם נעלם הכסף כלא היה. 

 

מנהל המוזיאון: "התצוגה האהובה עלי ביותר היא הכרכרות המוזהבות העשויות קרטון. זה מסמל את המציאות בארגנטינה - הכל נוצץ וזהוב, אבל אם מסתכלים מתחת רואים שזה סתם קרטון".  

 

המוזיאון נמצא ב- Uriburu 763, subsuelo, טלפון: 4370-6105.

 

  • תרגום: לילית נגר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מוזיאון החוב. מבלי להרדים
צילום: איי פי
מומלצים