שתף קטע נבחר

"פינוי סיני היה יקר פי 5 מההתנתקות"

עפ"י סקירה של מחלקת המחקר בבנק ישראל, הוציאה הממשלה במונחים של היום כ-40 מיליארד שקל על פינוי סיני, לעומת 7 מיליארד שקל שהיא מתכננת להוציא על ההתנתקות; 76.6% מהעלות מומנה ע"י האמריקנים, אך גם היתרה היתה יקרה יותר מיישום תוכנית ההתנתקות

עלות פינוי סיני בשנת 1982 הייתה יקרה פי 5 ויותר, במונחים ריאליים, מיישום תוכנית ההתנתקות בקיץ הקרוב. כך קובעים חוקרי מחלקת המחקר של בנק ישראל, בסקירת ההתפתחויות הכלכליות בחודשים האחרונים שהכינה מחלקת המחקר של הבנק.  

 

 

 

על פי הסקירה, הוציאה הממשלה במהלך השנים 1987-1979 כ-40 מיליון שקל על פינוי סיני, במונחים ריאליים מותאמים למחירי שנת 2004. זאת, בהשוואה לכ-7-6.5 מיליארד שקל שהממשלה תוציא במהלך השנתיים הקרובות על יישום תוכנית ההתנתקות.

 

עוד עולה מהסקירה, כי רק כ-8.9 מיליארד שקל (במונחי 2004) מתקציב פינוי סיני הופנה לפיצוי המפונים להקמת יישובים חדשים ולפריסת תשתיות חדשות עבור המפונים, ואילו כ-31 מיליארד שקל (כ-77.6% מהוצאות פינוי סיני), הופנו לפריסה ביטחונית מחודשת, שמומנה בסיוע מסיבי של ארה"ב.

 

ההוצאות האזרחיות על הפיצויים ושיכונם מחדש של המתנחלים במסגרת יישום ההתנתקות, צפויות להסתכם בכ-4.3 מיליארד שקל. הממשל האמריקני לא הבטיח לממשלת ישראל לסייע ההוצאות הצבאיות של ההתנתקות, הצפויות לעמוד על כ-3-2 מיליארד שקל, וייתכן, איפוא, כי גם הן ימומנו מתקציב המדינה ולא מסיוע אמריקני. "גם אם יתקבל סיוע מיוחד מארה"ב, סביר שהוא יוגבל להיערכות הביטחונית, ולפיכן יממן חלק מעלות ההתנתקות", נכתב בסקירה.

 

ואולם, גם אם ממשלת ישראל תממן את כל יישום ההתנתקות (7 מיליארד שקל), עדיין מדובר בפחות מהוצאותיה על פינוי סיני (9 מיליארד שקל), כך על פי סקירת בנק ישראל.

 

"בהתחשב בגידול המשק במהלך הזמן, ההבדל מבחינת הנטל על המשק הוא גדול עוד יותר", נכתב בסקירה. "ההוצאה האזרחית על פינוי סיני היתה כ-4.3% מהתוצר השנתי של ישראל בתחילת שנות ה-80', ואילו ההוצאה האזרחית על יישום ההתנתקות מהווה 0.8% מהתוצר השנתי של ימינו.

 

"למרות העלות הגבוהה של פינוי סיני, לא הוחלט בזמנו במפורש להעלות מסים או לקצץ בהוצאות אחרות בזמן הפינוי. הממשלה גם לא היתה מחוייבת בזמנו ליעדי גירעון או הוצאה, כך שעניין החריגה מהם לא עלה כלל לדיון", מציינים כותבי הסקירה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי ימית: עלה הרבה יותר
צילום: לע"מ
מומלצים