שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אנשי רוח ללבנת: לקיים דיון ציבורי בעתיד "הבימה"
  דויד גרוסמן, יהושע סובול, עמוס עוז ואברהם ב. יהושע פנו במכתב לשרה לבנת: "'הבימה' הוא אבן פינה בעיצוב התרבות הישראלית. כל שינוי במעמד התיאטרון ישליך על כלל התיאטרון הישראלי ולכן חייב להתקיים בפומבי"

  רגע לפני ההכרעה בעתיד "הבימה" פנו הסופרים א.ב יהושע, עמוס עוז, דויד גרוסמן והמחזאי יהושע סובול לשרת התרבות לימור לבנת בבקשה לקיים דיון ציבורי פתוח בנושא שינוי מעמדו המשפטי של התיאטרון הלאומי.

   

  "תיאטרון הבימה איננו מוסד אמנותי בלבד אלא אבן פינה בבניין התחייה העברית, תחיית הלשון, התרבות העברית ועיצוב תרבות החיים בארץ", כתבו הארבעה,

  "חוקי היסוד של התיאטרון, שנערכו לאחרונה לפני למעלה מ-36 שנה, עומדים להשתנות בימים אלה על מנת להצעיד את 'הבימה' לעידן המודרני של שנות האלפיים. שינוי כזה, שיהיו לו השלכות לא רק על 'הבימה' אלא על התיאטרון הישראלי כולו בשל מעמדו המיוחד של התיאטרון הלאומי, חייב להיעשות בפומבי לאור היום ובשקיפות מוחלטת ולא בחדרי חדרים. לכן אנו פונים אלייך ליזום ולקיים בהקדם דיון ציבורי יסודי על עתיד התיאטרון לקראת השינויים המבניים שעומדים להתחולל בו. בדיון מכונן שכזה יש לשתף אנשי תיאטרון מרכזיים, סופרים ואמנים מתחומים נוספים וכן משפטנים ואישי ציבור ותקשורת. אנו מאמינים ששינויים משמעותיים באופיו ובדרכו של תיאטרון 'הבימה', שיעשו בהשראת דפוסי התנהלות של התיאטרונים המובילים היום בעולם, יובילו אותו בבטחה ובדרך הנכונה לעידן חדש בפתח המאה ה-21".

   

  סובול, יוזם המכתב, מסביר: "'הבימה' צריך לשמש מופת ודוגמא לשאר התיאטרונים וחשבתי שמן הראוי שהדיון בעתידו יתנהל מחוץ לכתלי ועדה מצומצמת כיוון שהוא נוגע לכל העושים במלאכת התיאטרון ולחברה הישראלית ככלל. בשנים האחרונות השתבשו נהלי ניהול התיאטראות בארץ כשההנהלות האמנותיות הוחלשו על חשבון התחזקותם של מחלקות המכירות והדירקטוריונים המושכים בחוטים. אני חושב שתיאטרון חייב להתנהל על ידי הנהלה אמנותית שצריכה לפעול בנפרד מהמנכ"לות כפי שנעשה בכל אחד מהתיאטראות החשובים בעולם".

   

  לדברי סובול: "ההתנהלות עד היום בכל נושא מינוי הנהלה חדשה לתיאטרון 'הבימה' ומעבר ממעמדו המשפטי הקודם של התיאטרון כהקדש למעמד משפטי חדש כמוסד לתועלת הציבור נעשה במחשכים. על ההתנהלות אמון הנאמן הציבורי עו"ד שלמה שחר שאין לו כל קשר לעשייה התיאטרונית. גם עצם כך שלאורך שנים ארוכות לא היתה הפרדה בתיאטרון 'הבימה' בין תפקיד המנהל האמנותי והמנכ"ל שאוישו על ידי אותו אדם היא בעייתית וראויה לשינוי. גרוסמן, יהושע ועוז הביעו את נכונותם לדרוש שקיפות ודיון ציבורי פתוח בנושא שיאפשר לכל מי שרוצה ובעל נגיעה לנושא להביע דעתו בעניין. אנחנו חושבים שזה תפקידה של השרה ליזום דיון ציבורי פתוח שכן התיאטרון הלאומי כפוף למועצה לתרבות ולאמנות שקשורה במשרדה".

   

  מלשכת השרה נמסר כי "מכתבם של הסופרים הגיע היום, השרה תקרא אותו ותשיב בהקדם".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "הבימה". לתת פומבי לדיון
  צילום: אביגיל עוזי
  לאתר ההטבות
  מומלצים