שתף קטע נבחר

שר התשתיות: אני תומך במרד צרכני הגז

ועדת השרים לחקיקה אישרה שתי הצעות חוק של שר התשתיות שיאפשרו לדיירים להחליף בקלות רבה יותר את חברת הגז

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אמש (א') שתי הצעות חוק שהגיש שר התשתיות הלאומיות בנימין (פואד) בן-אליעזר, להגברת הפיקוח על חברות הגז הגדולות.

 

ההצעה הראשונה נועדה לקדם את התחרות במשק הגז, הנשלט היום בידי 4 חברות גדולות. לפי הצעת החוק, ייאסר על חברות הגז שצרכן העביר להן הודעת ניתוק להתקשר עמו ולהציע לו הטבות במשך חצי שנה מהרגע שהוא מודיע על רצונו בסיום ההתקשרות. זאת, כיוון שחברות הגז מפעילות לחצים על צרכנים כאלה, ומערימות עליהם קשיים בביצוע הניתוק.

 

על פי ההצעה, יוכל שר התשתיות להטיל עיצומים כספיים על חברת גז המפרה את האיסור, ולהתערב בפעילות החברות במקרה של עיכובים בהחלפת מיכלי הגז הנייחים והציוד המושאל בין חברות הגז, בעת החלפת ספק גז.

 

כמו כן, יוכלו דיירי בניין חדש, לפי הצעת החוק, להחליף את חברת הגז שנבחרה על-ידי הקבלן שבנה את הבניין, מיד עם כניסתם לבניין.

 

לפי הצעת החוק השנייה, יוציא משרד המשפטים צווים להסדרת הבטיחות בצריכה הביתית. לפי הצעת החוק, יוכל בית המשפט לעניינים מינהליים להחליט לבטל את רשיונן של חברות גז, אם יעברו על הוראות הבטיחות. גם הממונה על בטיחות הגז יוכל, לפי הצעת החוק, לבטל את רישיונו של ספק גז באזור מסוים, אם יעבור שם על הוראות הבטיחות.

 

בן-אליעזר: "מגבה את מרד הצרכנים"

 

"אני מגבה את מרד הצרכנים בחברות הגז", הודיע בן-אליעזר. "שתי הצעות החוק נועדו לתקן עיוות ועוול שחברות הגז עשו לציבור הצרכנים. מאז פתיחת משק הגז לתחרות בשנת 1989, לא התפתחה תחרות אמיתית בין חברות הגז, ולכן ולכן יש צורך בחקיקה. הצעת חוק קידום התחרות תיצור תחרות אמיתית בין חברות הגז ותמנע את כשל השוק הקיים. הצעת החוק הבטיחות תמגר את תופעת הפיראטיות בתחום הגז, ותכביר את בטיחות הצרכנים".

 

מנהיג מרד צרכני הגז, אבינועם מגן, אומר בתגובה: "אני שמח ששר בממשלת ישראל מצטרף למאבק שמחובר ישירות לאלפי צרכני גז בשטח. עם זאת, אני ממשיך לקרוא לצרכנים להחרים את תחנות הדלק של פז ביום העצמאות, משום שאני מאמין שהמאבק יצליח בזכות הלחץ של הצרכנים 'מלמטה' לא פחות מאשר בזכות פעילות הממשלה. אני מקווה שגם שר התשתיות, בנימין בן-אליעזר, יצטרף לחרם הצרכנות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
חברות הגז: אין בטיחות? אין רישיון
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים