שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שלום: סיכמתי עם שרון שנפעל לשחרור פולארד
  יממה לאחר הסערה הגדולה שעוררה עתירה שהגיש ג'ונתן פולארד, בה טען כי עונה בכלא האמריקני, אמר שר החוץ, סילבן שלום, כי סיכם עם ראש הממשלה על פעולה של ממש למען שחרורו של פולארד

  לאחר הסערה הגדולה שעוררו במערכת הפוליטית דבריו של יונתן פולארד, לפיהם הוא עונה בכלא האמריקני, אמר היום (ב') שר החוץ, סילבן שלום, כי סיכם עם ראש הממשלה, אריאל שרון, שיש לפעול פעולה של ממש למען שחרורו של פולארד מהכלא האמריקני.

   

  בשיחה עם שגרירי האיחוד האירופי, שנערכה במלון "המלך דוד" בירושלים, אמר שלום כי "20 שנה במאסר הן תקופה ארוכה מדי. הגיע הזמן שפולארד יוכל להשתחרר ולהצטרף לעמו בארץ".

   

  מדובר בהתבטאות יוצאת דופן מצד ישראל הרשמית. בשנים הראשונות למאסרו של פולארד סירבה ממשלת ישראל לפעול באופן רשמי לשיחרורו. במהלך שנות התשעים השתנתה מדיניות זו בעיקר בשל מאבק ציבורי מתמשך שניהלו פולארד, בני משפחתו ואישי ציבור שונים. בינואר 1996 הוענקה לפולארד אזרחות ישראלית. בשנת 1998 הכירה ממשלת ישראל בפולארד כמרגל ישראלי שפעל בשליחות ובסמכות מדינת ישראל, במקביל הועברו לממשל האמריקני מספר בקשות חנינה, אך הן נדחו כולן. 

   

  ועד הפעולה לשחרורו של פולארד אמר בתגובה לדברים שנאמרו על ידי שר החוץ בעניינו: "הופתענו מאוד לשמוע את הצהרתו, שכן על פי מה שנמסר לנו בעשרים השנים האחרונות, בפרט מאז עלייתו של שרון לשלטון, מדינת ישראל לא חדלה לרגע מלפעול בכל תוקף לשחרורו. הגיע הזמן להפסיק עם הדיבורים ולעבור למעשים, שיובילו לשחרורו".

   

  "כליאה בערום ומכות חשמל"

   

  עדותו של פולארד נחשפה אתמול בעתירה שהגיש לבג"ץ, בה סיפר על העינויים שעבר בכלא ותבע מהרשות לאסירי ציון במשרד הקליטה להכיר בו כאסיר ציון. עוד האשים פולארד את מדינת ישראל בהפקרתו וביקש לחקור מדוע הופרה עסקת הטיעון אליה הגיע עם ארה"ב, וכן את עונש מאסר העולם חסר התקדים שהוטל עליו "והיחס האכזרי והשפל לו הוא זוכה במשך השנים".

   

  תחת הסעיף "העותר עבר ועובר עינויים קשים" מגולל פולארד שורה ארוכה של עינויים פיסיים ונפשיים אותם חווה על בשרו בכלא. פולארד טען כי באחת הפעמים כאשר ביקשו סוהרים להעבירו מבית כלא אחד למשנהו סיפרו לו כי מדינת ישראל ביצעה עסקה לשיחרורו וכי הם התבקשו להוביל אותו לשדה התעופה. רק שבמקום להגיע לשדה התעופה הועבר, לדבריו, לצינוק שם הוחזק בבידוד מלא כשהוא ערום כביום היוולדו.

    

  פולארד מספר בעתירה, כי בצינוק הנמצא במרתפי הכלא שררה טמפרטורה מקפיאה והוא הוחזק שם, לטענתו, בחורף במשך תקופות ממושכות. חוץ מבגדיו נלקחו ממנו גם משקפיו, ולטענתו, בית הכלא נמנע מלספק לו שמיכות או מיטה והוא נאלץ לישון "כחיה על לוח בטון".

    

  במקרה אחר טוען פולארד כי הוכנס לתא מיוחד, שם הושיבו אותו על כיסא ברזל ולאחר שכבלו אותו בידיו וברגליו בשלשלאות ברזל היו ממטירים עליו ללא רחמים מי קרח, "הוא לא היה יכול להימלט מהלחץ של מי הקרח הניטחים בפניו ועל כל גופו בלחץ אימים, המים היו כה קרים עד כי צרבו את כל גופו. ההתעללות הזו אשר נעשתה בו לעיתים קרובות ונטלה את כל שארית כוחו להישאר בחיים", נכתב בעתירה.

    

  עוד עולה מהעתירה כי גם בכלא אחר, אליו הועבר, הוחזק במשך כשנה בערום מלא במחלקה לחולי נפש הנמצאת בכלא וזאת במטרה לשבור את רוחו, בבית כלא זה אף הגדילו לדבריו לעשות והיו נותנים לו מפעם לפעם מכות חשמל, "כך היו מבטיחים הסוהרים את ציותו של יונתן על ידי מכות החשמל", נכתב בעתירה, "כשהוכה, היה מתמוטט על הרצפה ומאבד שליטה על שלפוחית השתן, הוא לא היה מסוגל לדבר או לזוז, הגוף שלו היה נע בהתכווצויות שלא ניתן לעצור אותן".

   

  גם בכלא MARION, הנחשב לבית הכלא האכזרי ביותר בארה"ב, הוחזק פולארד במשך שבע שנים בתנאי בידוד מלאים. גודל תאו היה 2 על 2.5 מטר ובו שהה במשך 23 שעות ביממה. לטענתו, מדי פעם היו הסוהרים משליכים את הכיפה מעל לראשו וכאשר היה מתכופף להרימה היה סופג מכות קשות, באחת הפעמים הוכנס לתוך תא אטום ורוסס בריסוס כימי, "לפני שהתעלף הוא התחנן בפני השומרים שיוציאו אותו מן התא אולם אלו סירבו".

   

  בהכנת הידיעה השתתפה שרון רופא-אופיר
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אורי פורת
  יפעל. שלום
  צילום: אורי פורת
  עתר. פולארד
  צילום: איי פי
  מומלצים