שתף קטע נבחר

שרון הכריע: ההתנתקות תתחיל באמצע אוגוסט

בראיון לערוץ 1, הודיע ראש הממשלה כי ביצוע תוכנית ההתנתקות יידחה, לבקשת התושבים ולפי המלצת מערכת הביטחון, לאמצע חודש אוגוסט. זאת, כדי שלא יתקיים בתקופת "בין המצרים" - תקופה שבה יש להתאבל על חורבן בית שני. התאריך המדויק - 15, 16 או 17 בחודש - יפורסם אחרי יום העצמאות

נקבע המועד הסופי לביצוע ההתנתקות: בראיון לערוץ 1 בטלוויזיה, הודיע ראש הממשלה אריאל שרון כי ביצוע תוכנית ההתנתקות יידחה עד לאחר ט' באב, ויתחיל באמצע חודש אוגוסט.

 

ראש הממשלה לא נקב בתאריך מסוים, אבל אמר שההתנתקות תתחיל ב-15 עד ה-17 בחודש. לדבריו, "היתה בקשה מהרבנים לדחות את הפינוי לאחרי תקופת בין המצרים ו-ט' באב, והתאריך המדויק יפורסם אחרי יום העצמאות".

 

 

בכך מאשר שרון את המלצת מערכת הביטחון, שנסמכת על בקשת התושבים. ראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, ביקש משרון לדחות את ביצוע תוכנית ההתנתקות בשלושה שבועות, בעקבות דיונים שקיים עם רבנים שהתנגדו לביצוע הפינוי בתקופת "בין המצרים", שבה על פי היהדות יש להתאבל על חורבן בית שני.

 

שרון גם נשאל לגבי סגירת גוש קטיף, וענה: "מתי שמערכת הבטחון תחליט שזה המועד האחרון שאפשר להשאיר

פתוח. זה תלוי מאוד גם, אני הרי החלטתי על פתיחה בפסח, וכן הלאה, ומבחינתי יש רק מפתח לכך. אחד זה שהחיים הנורמלים יימשכו כמה שניתן יותר, כדי להקל על האוכלוסיה. המגבלה היא כמובן מתי יתחילו לזרום לשם אנשים שמטרתם היחידה היא לשבש את תוכנית ההתנתקות"

 

בעבר כבר רמז שרון, כי הוא שוקל בחיוב לדחות את מועד ההתנתקות לסוף יולי

או תחילת אוגוסט.

 

גורמים בצה"ל העריכו בעבר כי ניתן להתאים את התכניות למועד החדש. "נצטרך לבצע מספר פעולות ושינויים בתכנית המקורית, אבל נוכל להתאים הכל

למחצית חודש אוגוסט", אמרו.

 

כאשר עלה לראשונה הרעיון להזיז את תחילת התכנית בשלושה שבועות, הביעו בצה"ל מורת רוח מסויימת, אולם הרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון, מיהר להעביר מסר לקציניו שלא להתבטא בעניין זה והבהיר כי צה"ל יבצע את המשימה בכל מועד שייקבע.

 

שלא לייחוס ניסו גורמים בצה"ל להסביר כי כל שינוי במועד הפינוי, עם כל המורכבות שקיימת ממילא בתכנית הזו, רק מוסיף עוד עבודה, תיאומים ושינויים. שר הביטחון מופז שתומך עקרונית בהזזת הפינוי "על מנת להקל על התושבים", כדבריו, רמז גם במהלך ביקורו בגוש קטיף השבוע, כי "צה"ל אינו קובע אלא ממליץ והדרג המדיני הוא זה שמחליט". 

 

במשרד הביטחון, שאחראי על חלקים לוגיסטיים נרחבים בתענית, אמרו כי יעמדו בכל הוראה של הדרג המדיני. גורמים אחרים, העוסקים בתכנון הכוחות

לפינוי הדגישו כי "החלון" שצה"ל שמר לצורך ביצוע התכנית הוא בין 20 ביולי ועד לתחילת אוקטובר, ופירושו שעד ראש השנה יסתיים התהליך, דחייה בשלושה שבועות אכן עשויה ליצור בעיתיות בנושא, שכן כל הגרפים הצבאיים הנוגעים לקורסים, אימון והחלפת כוחות בקוים השונים הותאמו ל"חלון" זה.

 

גורם המעורב בביצוע ההתנתקות אמר כי "למערכת הביטחון צפוי מאבק עם המפונים בגלל המרכיב האישי והאידיאולוגי. לא נכון יהיה להוסיף על כך גם את המרכיב הדתי שלעתים הוא החזק מכל. יש לאפשר להם להתאבל על חורבן בית המקדש, שעל פי האמונה נגרם בגלל שנאת חינם, ואחר כך לבצע את החלטות הממשלה והכנסת". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. אישר המלצת מע' הביטחון
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
בשיא. ביקש בשם התושבים
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי פי
כך זה ייראה?
צילום: איי פי
מומלצים