שתף קטע נבחר

הנחיה: הורים לא יקבעו האם להשאיר ילד בגן

מנכ"לית משרד החינוך פרסמה הנחיה, לפיה השארת ילד שנה נוספת בגן חובה לפני עלייתו לכיתה א', לא תוכל להיעשות ביוזמת הוריו, שכן "ההורים הם נטולי מקצועיות כי זה פרי בטנם". רק הגננת ופסיכולוג הגן יוכלו ליזום את המהלך, כיוון שהם "כוח מקצועי". הורים שידם משגת יוכלו להיעזר בפסיכולוג פרטי, אך ייאסר עליו לערוך תצפיות בגן כדי לגבש החלטה

הורים רבים בוחרים להשאיר את ילדם שנה נוספת בגן חובה לפני עלייתו לכיתה א'. אולם החל משנת הלימודים הבאה (תשס"ו) יהיה קשה יותר לעשות זאת. על פי נהלים חדשים שפרסמה מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, ההורים לא יוכלו ליזום את הישארות הילד בגן, אלא רק הגננת. בנוסף, חל איסור על הישארות הילד בגן שנה נוספת מעבר לשנה החריגה שאושרה לו.

 

על פי הנהלים החדשים, רק אם תחליט הגננת לבחון את האופציה להשאיר ילד בגן שנה נוספת, ישותפו ההורים בהחלטה, אבל הם לא יהיו הפוסקים הסופיים בעניין, כי אם הגננת ופסיכולוג הגן.

 

"גילינו כי השארת ילד בגן שנה נוספת הפכה במקרים רבים ל'גחמה' של הורים שרוצים לסוכך על הילד כדי שלא ייצא מהחממה הגנית", אמרה ד"ר אילנה זיילר, מנהלת האגף לחינוך קדם יסודי במשרד החינוך.

 

לדבריה, "הקביעה לגבי הישארות ילד שנה נוספת בגן היא תהליך של משא ומתן. ההורים משמעותיים, ושומעים אותם. אך צריך לזכור שהילד בגן הוא לא אותו הילד בבית, וההתנהגות משתנה. צריך להיות ערים לניואנסים ולכן אנו זקוקים לחוות דעת בלתי אמצעית גם של הורים וגם של גננת. עם זאת, ההורים הם נטולי מקצועיות כי זה פרי בטנם. הגננת היא כוח מקצועי ואנחנו סומכים עליה, והפסיכולוג גם הוא מומחה. שלושתם יחד צריכים לספק תמונה מלאה, ותוכנית פדגוגית שתלווה את הילד".

 

ההורים אינם הפוסקים הסופיים

 

על פי ההנחיות החדשות, תנהל כל גננת מעקב צמוד אחרי הילדים מיומם הראשון בגן. אם היא תזהה סימני אזהרה, תיערך תצפית נוספת על ידי פסיכולוג הגן, שיערוך תצפיות בגן וישתף את הגננת בהתרשמויותיו. כאשר ממצאי ההערכה הפסיכולוגית תואמים את עמדת הגננת, יציג אותם פסיכולוג הגן להורים ויגבש המלצה מקצועית.

 

לאחר ישיבת המעקב תזמן הגננת את הורי הילד, תשתף אותם בתיאור תפקודו הנוכחי של ילדם בגן, תקבל את התייחסויותיהם ואת עמדתם לגבי השארתו בגן שנה נוספת, ותתלבט עמם לגבי שאלת סיכויי הסתגלותו בבית הספר בשנת הלימודים הבאה. יובהר להורים כי ההחלטה לגבי הישארות שנה נוספת בגן תיעשה במשותף אתם, לאחר קבלת המלצתו של פסיכולוג הגן.

 

ההורים אינם הפוסקים הסופיים בהחלטה האם להשאיר את הילד שנה נוספת. על פי החוזר: "במקרים שקיים חשד שהילד הוא בסיכון, וטובתו עומדת, לדעת הגננת ופסיכולוג הגן, בסתירה לרצון הוריו, יכריע פסיכולוג הגן, בהתאם לתקנות לימוד חובה וחינוך ממלכתי".

 

הזכות לפנות לפסיכולוג פרטי

 

עם זאת, להורי הילד זכות לפנות בכל שלב לאבחון אצל פסיכולוג חינוכי פרטי, בהתאם לתקנות הפסיכולוגים. חוות דעתו חייבת לכלול התייחסות לדיווח הגננת על תפקודו השוטף של הילד בגן. המלצתו תועבר לשירות הפסיכולוגי-חינוכי ולפסיכולוג הגן, והם יהיו רשאים להיעזר בה אך לא יהיו מחויבים לפעול על-פיה. הפסיכולוג הפרטי לא יהיה רשאי לצפות בילד במסגרת הגן, אך לבקשת ההורים תעביר הגננת להורים את תוצאות התצפית בילד לשם מסירתם לפסיכולוג הפרטי.

 

בחוזר מפורטים המקרים שבהם מומלץ לשקול השארת ילד לשנה נוספת בגן: ילד שבאופן עקבי במהלך התפתחותו המוקדמת השיג את אבני הדרך ההתפתחותיות באיחור מה (לדוגמה: פג, או ילד שעבר מחלה קשה). ילד החשוף ללחצים מרובים המשפיעים על תפקודו סמוך לזמן המעבר לבית הספר (בגלל מעבר דירה, מחלה קשה במשפחה, פרידה במשפחה, עלייה לארץ וסיבות דומות), או ילד שקשייו אותרו או הובאו לידיעת ההורים רק סמוך לסיום לימודיו בגן חובה, ולכן לא היה להוריו זמן לעיבוד ולקבלה של ההמלצות ולהיערכות למתן סיוע מיוחד לילדם בבית הספר.

 

עוד ייבדקו קריטריונים כמו: הסקרנות והעניין של הילד בסביבה ובלמידה, יכולתו לקבל סמכות, כישורי התקשורת והחיברות של הילד, יכולתו לווסת דחפים ורגשות בהתאם לנסיבות, יכולתו לעמוד בתסכול ובקושי ולהתמודד אתם, יכולתו להתמיד במשימות המוטלות עליו, מידת ההתאמה של תפקודו בתחומי ההתפתחות השונים למצופה מבני גילו ומינו והאם קיים פער בתפקודו בתחומי ההתפתחות השונים.

 

בתום האבחון, תיבנה לכל ילד תוכנית עבודה פדגוגית שתלווה את הילד ותכלול בין היתר פיתוח כישורים חברתיים, מילוליים ומוטוריים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
גן ילדים. "השארת הילד - גחמה של ההורים"
צילום: תומריקו
דודו פריד
"אין להשאיר ילד בגן לשנה שלישית"
דודו פריד
צילום: אביגיל עוזי
כיתה א'. "הילד בגן הוא לא הילד שבבית"
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים