שתף קטע נבחר

ח"כ טיבי תמך, אושרו עוד 108 מיליון שקל לפינוי

בקואליציה הצליחו לגייס את תמיכת ח"כ טיבי לטובת העברת 108 מיליון שקל ליישוב מחודש של המפונים, לאחר ש"מורדי" הליכוד התנגדו להחלטה. ה"דיל" בין שר השיכון, יצחק הרצוג, לבין ח"כ אחמד טיבי בעניין הקצאת משאבים לבנייה במגזר הערבי הוא שאיפשר את העברת החוק. ח"כ טיבי: "גם עזרתי לפינוי ההתנחלויות, וגם הבאתי להקצאת משאבים במגזר הערבי"

ועדת הכספים של הכנסת אישרה הבוקר (יום ג') את העברתם של 108 מיליון שקלים נוספים לטובת תוכנית ההתנתקות ויישובם מחדש של המתנחלים שיפונו מגוש קטיף. ההחלטה התקבלה בהצבעה הראשונה בזכות תמיכתו של חבר הכנסת אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל). 

 

 

ה"דיל" בין שר השיכון, יצחק הרצוג, לבין ח"כ אחמד טיבי בעניין הקצאת משאבים לבנייה בערי המשולש והגליל וככל הנראה גם במגזר הערבי בנגב הוא זה שאיפשר את תמיכתו של טיבי בהעברת תקציבים של 108 מיליון שקלים לטובת תוכנית ההתנתקות. ח"כ טיבי אומר: "השגתי שתי ציפורים במכה אחת. גם עזרתי לפינוי ההתנחלויות, וגם הבאתי להקצאת משאבים לבנייה במגזר הערבי".  

 

במהלך הדיון התפתח עימות מילולי בין ח"כ איוב קרא לבין חברי הכנסת מהעבודה. ח"כ יולי תמיר (עבודה) דרשה לפסול את הצבעתו של איוב בשל גזענות יתר שהוא מפגין, ולאחר שזה האשים את טיבי "שהוא עוכר ישראל" וכי "הממשלה נסמכת על קולותיהם של ערבים".

 

לפני הדיון הזהיר ח"כ איוב קרא (ליכוד), חבר ועדת הכספים: "לא נעביר אפילו שקל אחד לתוכנית הזדונית והמסוכנת, כמה עצוב ששרון תלוי היום בחסדיהם של טיבי וברכה שונאי ישראל". בקואליציה הצליחו לבסוף לגייס את תמיכתו של ח"כ טיבי לעניין.

 

ח"כ טיבי אמר לפני ההצבעה: "אין ארוחות חינם, ומצידי ששרון ייפול בהצבעה. צריך לזכור שאני מייצג את הציבור הערבי. העברתי מספר דרישות למשרד השיכון ולמשרד ראש הממשלה, ואם יהיו להם תשובות נכונות, אשקול את הצבעתי".

 

אתמול ביקשה הממשלה מוועדת הכספים להקצות סכום של 108 מיליון שקלים, המיועדים ליישוב מחדש של המתנחלים המפונים. הרוב לא הובטח, וההצבעה נדחתה.

 

התקציב כולל 63 מיליון שקלים עבור רכישת ה"קראווילות" - הקרוואנים המשופרים; 35 מיליון להקמת תשתיות ביישובים קיימים; 7 מיליון לתכנון ובניית יישובים חדשים; ו-3 מיליון לטובת הקמת מאגר של יחידות דיור לשכירות בשוק החופשי עבור המפונים. משרד הביטחון כבר פרסם מכרז למאות קראווילות, שיוצבו כנראה בניצן, שפיר או יד-בנימין.

 

אבל, כאמור בוועדת הכספים, הרוב לממשלה אינו מובטח, שכן נציגי הליכוד צפויים להתנגד. "זה הסיכוי הכמעט אחרון להעביר בוועדת הכספים תקציבים עבור תוכנית ההתנתקות", אמר ח"כ אברהם שוחט מהעבודה, "אחר כך לא נוכל להעביר אגורה". הוא הסביר כי אם תידחה ההצבעה, מינוי רוחמה אברהם ואלי אפללו כסגני שרים יגרור סבב מינויים בליכוד, וינציח בוועדת הכספים את הרוב המתנגד להתנתקות.

 

לדברי חיים אורון מיחד, "הסיפור האמיתי יחל בשבוע הבא. המורדים רוצים לשרוף את המועדון, הם מבינים שהעניין הפוליטי הוכרע ומטרתם כעת ליצור טראומה כספית ומוראלית למפונים, כדי שלא נחשוב על פינויים נוספים". 

 

דובר מועצת חוף עזה, ערן שטרנברג, אמר בתגובה להחלטת ועדת הכספים להעביר תקציב נוסף ליישוב מפוני גוש קטיף כי "העובדה שההצבעה היום היא הפעם הרביעית בה שורד הגירוש על חודו של קול ערבי, מעבירה מסר חד האומר שמי שבעצם מתכנן לשסות את המשטרה והצבא בתושבי גוש קטיף הוא לא ממשלת ישראל, אלא חברי הכנסת הערבים".


פורסם לראשונה 10/05/2005 10:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
טיבי. "2 ציפורים במכה אחת"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אילן מרסיאנו
ועדת כספים. הממשלה רוצה כסף
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: אתר הכנסת
קרא. שרון תלוי בחסדי שונאי ישראל
צילום: אתר הכנסת
מומלצים