שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חשד: רופא מרדים הדביק מנותחים בדלקת קרום המוח

  חמישה חולים עברו בהצלחה ניתוחים שגרתיים במרכז הרפואי "חורב" בחיפה ושוחררו לבתיהם. למחרת אושפזו בבהילות ואז התברר: הם נדבקו בדלקת קרום המוח. משרד הבריאות הגביל את ביצוע ההרדמות ב"חורב". מנהל המרכז: אנחנו מקווים שהתגברנו על הבעיה

  משרד הבריאות הגביל שלשום את ביצוע ההרדמות במרכז הרפואי "חורב" בחיפה, לאחר שחמישה חולים שנותחו בו באחרונה חלו בדלקת קרום המוח. לפי החשד הם נדבקו בחיידק מהרופא המרדים הבכיר שהשתתף בניתוחים שלהם.

   

  הפרשה התגלתה לפני כשלושה שבועות, כאשר בבית החולים "כרמל" בחיפה אושפזו שני חולים בדלקת קרום המוח. התברר ששניהם נותחו זמן קצר לפני כן במרכז הרפואי "חורב" בחיפה.

   

  בעקבות הדיווח פתחה לשכת הבריאות המחוזית בחיפה בחקירה, אך בסוף השבוע האחרון, עוד בטרם הושלמה החקירה, אושפזו בבית החולים "רמב"ם" בחיפה שני חולים נוספים שחלו במחלה לאחר שנותחו ב"חורב".

   

  לשכת הבריאות המחוזית גילתה כי כל החולים עברו ניתוח בהרדמה אזורית בחוט השדרה ("הרדמה ספיניאלית") ובידי אותו רופא מרדים. עיון בתיקי בית החולים גילה כי חולה נוסף, שהורדם אף הוא על-ידי אותו רופא, לקה במחלה שנתיים קודם לכן, זמן קצר לאחר שנותח.

   

  בדיקות מעבדה שנערכו לחולים גילו כי שניים מהם נושאים חיידק בשם סטרפטוקוקוס סליברסיוס, הגורם לזיהום ולמחלה קשה כאשר הוא חודר לזרם הדם או לעמוד השדרה. לאחר שהמכנה המשותף היחיד בין חמשת החולים היה שהם נותחו בידי אותו מרדים, אסר שלשום משרד הבריאות על המרכז הרפואי "חורב" לבצע ניתוחים בהרדמה בעמוד השדרה, כמו שעברו החמישה.

   

  במקביל נבדק האם המרדים ושאר אנשי צוות ההרדמה ב"חורב" נושאים אף הם את החיידק, והאם חלה תקלה בהכנת חומרי ההרדמה עצמם, שאמורים להיות סטריליים. התשובות צפויות להתקבל בימים הקרובים.

   

  עוד נודע כי המרדים שחשוד בהדבקת החולים בשוגג ישתתף בימים הקרובים בהדמיה של הרדמה, שתיערך בפני צוות של משרד הבריאות ובפני מרדים בכיר נוסף. בהדמיה יידרש המרדים להדגים את תהליך עבודתו, שלב אחר שלב, כדי לברר האם הוא פוגע בסטריליות בפעולותיו ומאפשר חדירת חיידקים.

   

  כאבים חזקים באזור זריקת ההרדמה

   

  טל בן-טוב (24) מקריית מוצקין, מאושפז כעת ב"רמב"ם" עם דלקת קרום המוח. בן-טוב קרע רצועה בברך בעת ששיחק כדורגל ונותח ב"חורב". למחרת התעורר חולה. אביו, נתן סיפר אתמול: "טל שוחרר הביתה כמה שעות לאחר הניתוח כשהוא מרגיש טוב. למחרת הוא התעורר מפרפר ורועד, והתלונן על כאבי תופת בראש. ברמב"ם החלו מייד לתת לו אנטיביוטיקה. טל כבר היה מטושטש לגמרי ולא הבין מה קורה מסביבו. כאשר הרופאים שמעו שהוא נותח לפני כן ב'חורב', הם סיפרו לנו שבבית החולים מאושפז חולה אחר עם סיפור זהה".

   

  מאז השתפר מצבו של טל. במיטה לידו שוכב אייזיק ינקו (59) מקריית-ביאליק, אב לשניים. אשתו, חיה, סיפרה אתמול: "ביום רביעי האחרון נותח אייזיק בכליות ב'חורב' ושוחרר הביתה. בלילה הוא החל לסבול מכאבים חזקים באזור שבו ניתנה לו זריקת ההרדמה. בבוקר הידרדר מצבו: הוא סבל מחום גבוה מאוד מפרכוסים ואיבד את היכולת לדבר. ניידת טיפול נמרץ פינתה אותו לרמב"ם, שם חשדו בתחילה שהוא סובל מאירוע מוחי.

   

  "מאוחר יותר התברר שזו דלקת קשה ביותר בקרום המוח. הרופאים הכינו אותי לגרוע מכל. למזלנו המצב החל להשתפר. הרופאים אמרו לי שזה נס רפואי".

   

  מדובר במרדים מנוסה ומיומן

   

  גורם בכיר הבקיא בפרשה אמר אתמול כי האפשרות הסבירה ביותר היא שהחולים נדבקו מהמרדים, אולם יש למצות גם את כיווני החקירה האחרים. "חורב" פנה בימים האחרונים לחולים נוספים אשר נותחו בו לאחרונה ועברו הרדמה בחוט השדרה על-מנת לברר אם הם סובלים מתסמיני דלקת קרום המוח. עד כה לא נתגלו חולים נוספים במחלה.

   

  המרכז הרפואי "חורב" הוא בית-חולים פרטי, העוסק בעיקר בכירורגיה. במרכז מתבצעים ניתוחים שונים ובהם ניתוחי לב, ומטופלים בו מבוטחי כל קופות החולים שיש ברשותם ביטוח רפואי משלים. מנהל המרכז הרפואי "חורב", ד"ר אלכסנדר קורט, אמר אמש: "בית החולים מינה ועדה חיצונית לבדיקת האירועים האחרונים והפסיק בינתיים לבצע הרדמות בעמוד השדרה. אנחנו מבצעים למעלה מ-2,000 הרדמות כאלה בשנה, ופרט לחמשת המקרים שבהם מדובר כולן עברו ללא סיבוכים. מדובר במרדים מנוסה ומיומן שביצע לאורך השנים עשרות אלפי הרדמות כאלה בהצלחה. אנחנו מקווים שבזכות הפעולות שנקטנו התגברנו על הבעיה".

   

  דובר משרד הבריאות, איתי ליטמן, אישר אמש את פרטי הידיעה ומסר כי לשכת הבריאות המחוזית בחיפה ממשיכה בחקירה לגילוי מקור ההדבקה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רוני שיצר
  המרכז הרפואי "חורב", אתמול
  צילום: רוני שיצר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים