שתף קטע נבחר

חייל, אכלת אצל מתנחל? תרותק לבסיס

בערב חג הפסח נתקל הרב נדיב תורג'מן מתל קטיפא בשני חיילים חובשי כיפה מגדוד "שקד" של חטיבת גבעתי והזמין אותם לשולחן הסדר. אחד ממפקדיהם לא אהב את הרעיון והטיל עליהם עונש ריתוק. לחיילי המחלקה הסביר הקצין על הנוהל האוסר על חיילים לאכול בבתי מתנחלים אולם גורמים בצה"ל מתעקשים: הם נענשו בגלל שבירת שמירה. חיילים במחלקה מטילים ספק: אנשים הלכו לכלא על פחות משבירת שמירה, מוזר שעל "שבירה" הפעם קיבלו רק ריתוק

האם על חיילים המשרתים ברצועת עזה חל איסור לאכול בבתי המתנחלים? ל-ynet נודע כי שני חיילים מחטיבת גבעתי שהוזמנו להתארח בביתו של רב היישוב תל קטיפא בליל הסדר, נאלצו כעונש "לסגור 21" בבסיס. לאחר האירוע הסביר אחד הקצינים לכלל החיילים בגדוד כי קיימת הוראת גורפת בנושא "שאף התחדדה בתקופה האחרונה".

 

 

ככל שתכנית ההתנתקות מתקרבת, מנסים בצה"ל לצנן את המתיחות ההולכת וגוברת בין המתנחלים לחיילים.

 

עד לפני שהוכרזה התכנית, שררה מערכת יחסים חמה בין התושבים לחיילים ולמפקדים המאבטחים אותם 24 שעות ביממה. בחודשים האחרונים, על רקע ההכנות האינטסנסיביות לביצוע מהלך הפינוי, נפגעה במעט מערכת יחסים זו.

 

באחד המקרים אף הוציאו מספר בני נוער את האוויר מגלגליהם של מספר ג'יפים צבאיים השייכים לגדוד 51 של גולני, בצה"ל גם מאוד לא אהבו את השיחות הפתוחות בין החיילים למתנחלים בכל הקשור למדיניות הריסון בעת אירועי ירי פצצות מרגמה לעבר ההתנחלויות.

 

באחרונה סיפרו מספר חיילים המשרתים בגוש קטיף ל-ynet כי נאסר עליהם להתארח בבתי המתנחלים, לדברי אחד החיילים כדי למנוע "התקרבות יתר בינינו לבינם". מעדויות חיילים שהגיעו ל-ynet, עולה כי גם באחרונה התארחו חיילים אצל מתנחלים ולכן איש לא חשב שמדובר בהוראה חד משמעית ומפרה צפוי להענש.

 

סעודת השבת בתל קטיפא - והריתוק

 

בערב חג הפסח נתקל הרב נדיב תורג'מן מתל קטיפא בשני חיילים חובשי כיפה מגדוד "שקד" של חטיבת גבעתי המאיישים את מוצב "אלון" הנמצא בגבולות היישוב בדרום הרצועה. "נפגשנו בבית הכנסת ומכיוון שהיה זה ערב פסח, הצעתי להם להצטרף אלי לשולחן הסדר", סיפר ל-ynet.

 

לדבריו, החיילים היו צריכים להעלות לשמירה בחצות ולכן לא הייתה מניעה שיצטרפו לשולחן הסדר. אבל אחד הקצינים במוצב לא אהב את הרעיון, וכשגילה בערב כי שני החיילים אצל הרב, הודיע להם כי יישארו 21 יום במוצב.

 

חיילים מהמחלקה של השניים סיפרו כי הקצין לא טרח להסביר להם מדוע הטיל את העונש, והסתפק במילים "זה מסובך". גורמים בצה"ל טענו כי העונש הוטל בשל שבירת שמירה, אולם בשום שלב לא הוסברו לחיילים דברים ברוח זו. מאוחר יותר הסביר הקצין לחיילי המחלקה על הנוהל שקיים זה מכבר בגדוד האוסר על חיילים לאכול בבתי מתנחלים, והדגיש שמפקד הגדוד אף חידד זאת לאחרונה.

 

חיילי המחלקה טוענים שהם ושני חבריהם שרותקו לא שמעו כלל על חידוד האיסור, הם גם הדגישו כי שני החיילים לא היו באותה עת בכיתת הכוננות ולאחר חצי שנה במוצב, הם יודעים היטב מה מותר ומה אסור להם לעשות מבחינה מבצעית.

 

"הרגשנו שסתם ריתקו אותם, בלי סיבה", אמר אחד מחבריהם למחלקה של החיילים, "זה גם נעשה בלי משפט ובצורה לא הוגנת, אפילו כשהם ביקשו שיחה עם המ"פ או המג"ד, והם לא קיבלו". גם הרב תורג'מן, כעס כששמע על העונש של החיילים. "אחרי כמה ימים שראיתי שהחיילים לא יצאו הביתה, ביררתי למה ואחד מהם אמר לי בגלל שהתארחו אצלי, זה היה מוזר, אפילו מכעיס". לדבריו, השבוע כשביקש ממנו אחד מחיילי המוצב בקבוק יין לקידוש, הזהיר אותו שהוא עלול להיפגע. "אמרתי לחייל שאשמח לתת לו, אך כדאי שלא ייכנס לביתי, אחרת ייענש", אמר.

 

גורמים בצה"ל אמרו ל-ynet בתגובה: "החיילים המדוברים הוצבו באותו הזמן במשימת שמירה ונטשו את העמדה בניגוד לנהלים המוגדרים להם וללא ידיעת מפקדיהם. הם נהגו בזלזול ותוך הפרת ערכים צה"ליים ביניהם אחריות, משמעת, אמינות ומקצועיות. יתרה מכך, בעשותם כך, סיכנו את ביטחונם של תושבים וחיילים הנמצאים באזור אותו איבטחו". הגורמים הוסיפו עוד כי בצה"ל לא ניתנה כל הוראה לניתוק קשרים ומניעת קשר עם המתיישבים.

 

חיילים במחלקה טענו לעומת זאת כי כי אילו באמת היה מדובר בשבירת שמירה, שני החיילים היו וודאי נענשים בצורה חמורה יותר, ולא במספר ימי ריתוק. "כבר היו חיילים בגדוד שלא הפגינו מקצועיות-נטו מכל מיני סיבות וקיבלו כלא. מאוד מוזר שפתאום המפקדים הסתפקו רק בריתוק קצר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום צפריר אביוב
מוצב צה"ל בגוש קטיף. ארכיון
צילום צפריר אביוב
מומלצים