שתף קטע נבחר

משפחות שכולות בגוש לשרון: הקברים אינם חפץ

במכתב שהפנו משפחות שכולות בגוש קטיף לראש הממשלה ולשר הביטחון, ציינו כי פתיחת הקברים היא מעשה אנטי-חוקתי ואנטי-מוסרי: "המשפחות מתנגדות בכל תוקף לפתיחת קברי יקיריהם ולנקיטת כל פעולה הקשורה בכך ללא קבלת רשותם מראש לכך. הקברים אינם חפץ של המדינה והיא אינה יכולה לעשות בהם ככל העולה על רוחה". עוה"ד שממשרדו שוגר המכתב בשם המשפחות: הן שומרות על הקברים, פוחדות שבאישון לילה יוצאו אותם מהקבר

משפחות שכולות בגוש קטיף שלחו הבוקר (יום ג') מכתב נזעם לראש הממשלה, בו ציינו כי "לאיש אין זכות לפתוח את קברי יקיריהם ללא רשותן".

 

במכתב ציינו המשפחות כי פתיחת הקברים ללא רשות היא מעשה אנטי חוקתי ואנטי מוסרי, ותהו "כיצד זה יכול שמעון פרס לדאוג לכך שייבנה כפר נופש למרצחים על קברי קורבנותיהם, אך הוא אינו מנסה כלל לדאוג לסידור נאות ומאובטח ולהשארת בית הקברות על כנו תוך דאגה לגישה חופשית לכולם".

 

 

 

עוד הוסיפו כי הם מתנגדים בכל תוקף לפתיחת קברי יקיריהם ולנקיטת כל פעולה הקשורה בכך ללא קבלת רשותם מראש לכך. "הקברים אינם חפץ של המדינה והיא אינה יכולה לעשות בהם ככל העולה על רוחה!"

 

המשפחות ששלחו את המכתב, ובכללן משפחות יוליס, דוידוביץ', רוזנק-שורשן, היימנרט, הילברג, גבריאלי, דולינגר, אביטן, הנדל ובן דוד טוענות עוד: "פתיחת הקברים תפתח מחדש את פצעי המשפחות ותגרום להן סבל מיותר. פתיחת הקברים עלולה להשפיע על המשפחות הן מבחינה נפשית והן מבחינה גופנית.

 

"הטיפול בנושא רגיש זה אופייני לכל היחס המשפיל והמזלזל בתושבי חבל עזה. המשפחות שחרב עליהן עולמן כבר בעצם גירושן מביתם היו רשאים לצפות שנציגי הממשלה, שמסיבותיה שלה גזרו את הגירוש והריסת חבל הארץ הפורה, יבואו ויסבירו פעולות אלו. אך מעל ומעבר לפגיעה כללית זו היה על הממשלה לדאוג למשפחות השכולות שכבר הקריבו את היקר להם על קרבן העם המדינה והארץ.

 

"איש לא פנה למשפחות אלו. לא נשלחו אליהם פסיכולוגים, עובדי רווחה או רבנים כדי להכינם לזעזוע הנפשי הכרוך בפתיחת הפצעים מחדש.

 

"המשפחות סבורות כי מעשה חמור זה של הוצאת מתיהם מקברם מבלי קבלת רשות מן המשפחות אינו חוקתי בהיותו נוגד את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. על פי פסיקת בית המשפט העליון חוק יסוד כבוד האדם וחירותו מגן הן על כבודו של הנפטר והן על כבודה של משפחת הנפטר. כבוד האדם הוא בראש ובראשונה כבוד המתים ורצונם של הנפטרים. במקרה דנן חלקם של הנפטרים עמדו על כך, קודם שנפטרו, שייטמנו למנוחת עולמים בבית העלמין בגוש קטיף ואנו מצווים מאז ומתמיד כי "מצווה לקיים את דברי המת".

 

"הוצאת הנפטרים מקברם על ידי מדינת ישראל מבלי לקבל את אישור המשפחות נוגד אף את ערכי מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. המעשה אף אינו מוסרי. רבים מן הנפטרים הקבורים נפלו קרבן לרצח בידי טרוריסטים פלסטינאיים. לא די בכך שיתקיים ברוצחים הביטוי: " הֲרָצַחְתָּ, וְגַם-יָרָשְׁתָּ" בכך שיקבלו למגוריהם את בתיהם של הנרצחים והנפגעים, אלא שגם יירשו את בתי הקברות בהם קבורים קדושי ישראל – אותם קדושים שחירפו נפשם להגנת מדינת ישראל או שנרצחו על ידי אותם מרצחים שפלים כשכל אשמת הקורבנות הייתה בהיותם יהודים ואזרחי ישראל. למותר להרחיב הדיבור על היות המעשה מנוגד למוסר ולצדק האנושי.

 

"אם לא די בכך, הרי שהמעשה החמור של הוצאת מתים מקברם ללא הסכמת קרובי משפחתם מנוגד לחוקי מדינת ישראל. די להזכיר את חוק בתי הקברות הצבאיים, תש"י-1950, האוסר על העברת גופת חייל שנפטר ללא הסכמת מנהל השירותים הרפואיים וללא התייעצות עם הרב הצבאי הראשי, ובכל מקרה על פי חוק זה אסורה העברת גופה ללא הסכמת קרובו של הנפטר (סעיף 6(ד)). הפסיקה קבעה כי אין הבדל לעניין הצורך בשמירה על כבוד האדם – החי והמת - בין קבר צבאי לקבר אזרחי.

 

"היה עליכם לשקול לפחות לחכות עד להחלטת המשפחות בדבר מקום מגוריהם הקבוע לאחר הגירוש ח"ו. קשה לצפות ממשפחות דואבות להחליט מה יעשו עם מתיהם טרם התברר למדינה מה היא מציעה לחיים. מפרסומים שיצאו מתוך מינהלת סל"ע עולה כי נשקלה הצעה להעביר את הקברים לבית קברות זמני עד שיחליטו המשפחות לאן להעבירם למנוחת עולמים (בפעם השניה!) המשפחות נדהמות מן ההצעה אשר רק אדם ללא לב יכול היה להציעה!

 

"המשפחות מבקשות להביע תרעומת על האופן המזלזל, הבוטה וחסר הרגישות שבה הינכם מתייחסים לנושא בכלל ואליהן בפרט. עד ליום זה לא פניתם ישירות למשפחות אשר איבדו את יקיריהם. רוב המשפחות קראו רק באמצעי התקשורת על מכתבו של מר בשיא שנשלח אליהם ביום השואה והגבורה אך מעולם לא הגיע לתיבות הדואר שלהם".

 

המכתב שנשלח היום על ידי הפורום המשפטי למען ארץ ישראל בשם המשפחות השכולות נשלח לראש הממשלה אריאל שרון, שר הביטחון שאול מופז, וראש מנהלת ההתנתקות סל"ה יונתן בשיא.

 

עו"ד מוטי מינצר, שממשרדו שוגר המכתב בשם המשפחות, אמר היום ל-ynet: "הגעתי אתמול לגוש קטיף ונפגשתי עם המשפחות. אנשים לא ישנים בלילות, הם שומרים על בית העלמין. אף אחד לא דיבר איתם ויש שמועות שיוציאו באישון לילה את הקברים ושיכשירו מקום להעביר אליו את הקברים ויעבירו לקבורה ארעית. אף אחד לא מדבר עם המשפחות וזה הכי גרוע. מדובר באנשים שאיבדו את היקר להם מכל".

 

עוד הוסיף עו"ד מינצר: "חלק מהאנשים האלו עברו שואה. אצל חלק מהמשפחות הללו הילדים נהרגו, או ההורים נרצחו". לדבריו, "הייתי מצפה מאותם גורמים לטיפול בנושא כבר לפני שנה כשרק חשבו על זה. אנשים צריכים לדעת לאן הם הולכים והם לא יודעים. אנשים צריכים לדעת שלא יגעו בקברים שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
בית קברות בגוש. הפינוי: אנטי חוקתי
צילום: צפריר אביוב
מומלצים