שתף קטע נבחר

מחיר הנפט: דריכה במקום

התפוגגה השפעתם של הנימוקים לעליות החזקות שנרשמו הבוקר: חשש מפני הביקוש, שהולך וגדל - ומפני ההיצע, אשר לא יוגדל ואולי אף יפגר משמעותית אחרי הביקוש

הזהב השחור

 

מחירה של חבית-נפט (200 ליטר) מסוג "מתוק" - דל-גופרית, המופק בארה"ב - נסגר היום (ג'), בבורסת הסחורות האמריקנית, על 52.07 דולר לגבי חוזים לאספקה ביוני לעומת 52.05 דולר אתמול.

 

מומחים אמרו כי התייקרות זו היא "אפסית", והזכירו כי במהלך המסחר הגיעו המחירים לרמה של 52.65 דולר. פרשנים: המחירים עלו וירדו מכיוון שיש חשש - אבל לא ודאות - כי בתי-הזיקוק בארה"ב לא יוכלו לספק את כל הביקוש לדלק (ביקוש הגובר בעונת הקיץ), למרות האספקה המוגדלת ממדינות אופ"ק ואחרות. יתר-על-כן, שר הנפט של קטאר אמנם ציין כי חברות-אופ"ק לא יוכלו להגדיל את התפוקה - ובכך העניק בסיס לספקולציות ולפיהן בהמשך השנה שוב יהיה פער קשה בין הביקוש לבין ההיצע - אבל הצהרות דומות כבר ניתנו בעבר, ובכל-זאת הצליחה ערב-הסעודית לספק כמויות יותר ויותר גדולות של הזהב השחור.

 

המצב ארוך-הטווח: מאז תחילת השנה, המחירים עלו ב-7 דולר ויותר; במהלך 12 החודשים האחרונים, הייתה עלייה בשיעור 30% בערך. אבל, כבר היה מצב יותר קיצוני: ב-4 באפריל נרשם השיא המוחלט - 58.28 דולר לחבית.

 

מט"ח

 

המטבע האמריקני נחלש מול האירופי ומול היפאני. הערב לקראת סיום המסחר נדרשים 1.2870 דולר לרכישת אירו אחד, לעומת 1.2841 אמש עם סיום המסחר - ונדרשים 105.53 ין יפאני לרכישת דולר אחד, לעומת 105.57 ין לדולר אמש עם סיום המסחר.


פורסם לראשונה 10/05/2005 20:51

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מייצבים את קצב שאיבת הרווחים
צילום: רויטרס
מומלצים