שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אבו מאזן: "ישראל לא רוצה רגיעה"
  בראיון לעיתון א-שרק אל-אווסט אמר יושב ראש הרשות הפלסטינית כי "ישראל מסיתה נגדי כדי לא למלא התחיבויותיה". אבו מאזן התייחס גם לציפיותיו מביקורו הצפוי בוושינגטון ואמר: "אנחנו מייחלים שארה"ב תראה את האמת בשטח ותפעל לפיה"

  יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, האשים את מדינת ישראל בהסתה נגדו, וטען כי למרות ההסתה, אין בכוונתו להתפטר מתפקידו. את הדברים אמר אבו מאזן במהלך ראיון מיוחד שהעניק לעיתון א-שרק אל-אווסט, והתפרסם הבוקר (יום ו'). בראיון, שהעניק בזמן פסגת ברזיליה, הביע אבו מאזן את פליאתו נוכח ההתקפות מצד המנהיגים בישראל, שתיארו אותו כיאסר ערפאת השני. לטענתו, ערפאת היה אחד הפלסטינים הפרגמטיים ביותר וממילא ההתקפות הישראליות הן בבחינת ניסיון של ממשלת ישראל להתחמק ממחוייבויותיה. 

   

  לדברי אבו מאזן, "אני נתון להתקפות מתמידות ונמשכות. ישנה שכבה בעם הישראלי שהחלה להבין שאני מבצע צעדים חיוביים וממשיים בשטח והחלה לדבר בפועל על כך. זה דבר טוב, אולם מי שרוצה להמשיך בעמדותיו המסיתות – חופשי לעשות זאת. הדיבורים בישראל רחוקים מהמציאות ולא יגרמו לי להתפטר. אנו פועלים מול העם הפלסטיני ומסבירים לו את המצב והוא יהיה זה שיחליט". 

   

  אבו מאזן התייחס בדבריו לכך שישראל אינה עומדת במחוייבויותיה בנוגע לנסיגה מהערים ולשחרור האסירים, במסגרת ההבנות סביב הרגיעה בשטחים, ואמר: "אנו דבקים במחוייבויותינו, אך הם לא עומדים במחוייבויותיהם. נראה שהם אלה שאינם רוצים את הרגיעה, ולא אנחנו. זהו דבר שמועיל לנו בכל הרמות, אפילו במישור המקומי".

   

  לדבריו, המשך הרגיעה, גם במצב בו ישראל איננה עומדת במחוייבויותיה, "משקף את חכמת הפלסטינים". אולם למרות זאת, הוא הודה כי המשך המצב הזה מהווה עליו נטל פנימי וחיצוני כבד. "הערים לא נמסרו, האסירים לא שוחררו, ואנחנו הבטחנו זאת לאנשים. כיצד נעמוד מולם? אנחנו חייבים להתמודד עם הנטל הזה. אם יכלנו להשיג את הרגיעה, והצלחנו לשכנע את האנשים בצורך לקבל אותה, האם אין זה טוב יותר מכך שניכנס למלחמה שאיננו רוצים בה"?

   

  כשנשאל למה הוא מצפה, בסופו של דבר, מראש הממשלה אריאל שרון, אמר אבו מאזן כי "כשהוא החליט על נסיגה חד-צדדית מעזה, הוא רצה לומר לעולם שישראל פועלת והפלסטינים לא. אולם כאשר ישנה שותפות, ישנם שני רצונות – אנו אומרים מה רצוננו והם אומרים מה רצונם ובסופו של דבר חייבים להסכים יחד. שרון אינו רוצה להתחשב ברצון הפלסטיני". 

   

  "אנחנו לא הולכים לקראת מלחמת אחים"

   

  בהתייחסו לאפשרות של מלחמת אחים בזירה הפלסטינית אמר אבו מאזן כי "מלחמת אזרחים היא דבר שאיננו מקבלים, ואיננו הולכים לקראתו. אם הישראלים רוצים שנפתח במלחמת אזרחים – זוהי עמדה הרסנית לכל תהליך השלום בכללותו, לא רק לגבי הנושא הפלסטיני". 

   

  בנוסף הדגיש אבו מאזן כי הבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית ייערכו במועדן, ב-17 ביולי הקרוב. זאת, למרות ההצהרות שנשמעו בימים האחרונים מצד גורמים ברשות לפיהן יש לדחות את הבחירות.

    

  בנוגע לציפיותיו מקובעי המדיניות האמריקנית, טרם נסיעתו לביקור רשמי בוושינגטון, אמר אבו מאזן: "בוש הוא ידיד לישראל ואמריקה היא ידידה לישראל. אנחנו איננו שואפים להפוך לידידים, אולם אנחנו לפחות מייחלים שארה"ב תקבל עמדות אובייקטיביות, תראה את האמת בשטח, ותתנהג בהתאם לה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  "ישראל לא רוצה רגיעה". אבו מאזן
  צילום: איי פי
  צילום: איי אף פי
  עם עמיתו הברזילאי בברזיליה
  צילום: איי אף פי
  מומלצים