שתף קטע נבחר

מכרסם לא-מוכר התגלה בלאוס

במהלך סיור בשוק ציידים, גילו מדענים מכרסם מזן ייחודי ולא מוכר, המהווה משפחה שלמה. לטענתם, ייתכן ומדובר במשפחת היונקים האחרונה שטרם התגלתה

האם זה סנאי, חולדה, שרקן, או שמא צ'ינצ'ילה? המכרסם עם השפם הארוך, הרגליים הקצרות והזנב המכוסה שיער צפוף אמנם דומה לכולן, ואולם זהו זן ייחודי ולא מוכר שהתגלה לאחרונה, המהווה משפחה שלמה בפני עצמו. כך נמסר מהאגודה לשמירת חיי הפרא (Wildlife Conservation Society).

 

החה-ניו, כפי שקוראים לו המקומיים, התגלה על ידי צוות מדענים בשוק ציידים במרכז לאוס. "ראיתי אותו מוצג למכירה על שולחן ליד כמה ירקות. מיד הבנתי שזה משהו שלא ראיתי בעבר", אמר החוקר רוברט טימינס. לדברי טימינס, "למצוא משהו כל כך שונה בימינו זה פשוט יוצא מהכלל". לדבריו, "זו עשויה להיות משפחת היונקים האחרונה שעדיין לא התגלתה".

 

חוקר אחר, מרק רובינסון, גילה מאוחר יותר פרט נוסף של חה-ניו שנלכד בידי ציידים, וכן חלקי עצמות בצנפה (פקעת של חלקי מזון לא מעוכלים) שפלט ינשוף. בעקבות ניתוח ההבדלים בצורת העצמות והגולגולת וניתוח הד-נ-א, מעריכים החוקרים כי החה-ניו התפצל ממכרסמים אחרים כבר לפני מיליוני שנים.

 

על החה-ניו לא ידוע הרבה. הוא מעדיף לחיות על סלעי גיר וביערות, ומוליד צאצא אחד בלבד בכל המלטה. לדברי טימניס, תקנות להגבלת הציד ולהגנה על בית גידולו הטבעי חיוניים כדי לשמר את אוכלוסיית הזן הייחודי.

 

WCS פועלת בלאוס, כדי לעצור סחר בלתי חוקי בחיות פרא שגרם להתדלדלות האוכלוסיה של בעלי החיים הללו. בעוד חיות פרא ניצודות למאכל, הנזק הרב ביותר נגרם כתוצאה מהברחת בעלי חיים לסין לצורך שימוש ברפואה המסורתית ולצריכה.

 

טימינס, שגם גילה מין חדש של ארנבים מפוספסים באותו איזור בשנת 1999, הזהיר כי שמירה על בית הגידול וחוקים להפחתת הציד חיוניים לשמירה על האוכלוסיות האחרונות של החה-ניו ושאר המינים הבלתי רגילים. "הספקנים עלולים לומר שאם אנחנו עדיין מגלים בעלי חיים מדהימים כאלה, מדוע אנשים פוחדים מאובדן של חיות פרא. ואולם כמובן זו רק תוספת למעט שידוע לנו וחלון לתוך מה שעלול לאבד בלי שאפילו נדע על קיומו. אמר טימינס.

 

המינים החדשים מתוארים בגליון החדש של כתב העת סיסטמטיקה ומגוון ביולוגי (Systematics and Biodiversity) שמפיק ארגון ה-WCS, המוזיאון להסטוריה של הטבע בלונדון, אוניברסיטת ורמונט וקרן חיות הבר עבור נייצ'ר-תאילנד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים