שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  פונו לאחר 70 שנה ללא פיצוי

  חקלאים ממושב ביצרון נאלצו לפנות 100 דונם אותם עיבדו מאז שנות ה-30, לאחר שבית המשפט קבע כי פלשו לשטח בניגוד לחוק

  במקרים מסויימים המדינה מחמירה עם פולשים לקרקעות - גם אם הפלישה נעשתה לפני למעלה מ-70 שנה. פסק דין של בית משפט השלום באשדוד הורה באחרונה לחקלאים ממושב ביצרון להתפנות מקרקע בשטח של 100 דונם השייכת ל-96 בעלים פרטיים.

   

  הפינוי נעשה ללא פיצוי, למרות שהחקלאים דרשו למעלה מ-4 מיליון שקל תמורתה.

   

  בשנת 98' נמכרה קרקע המריבה ל-96 רוכשים על ידי חברת ניו-יורק אחוזה א', שנוסדה בניו-יורק בתחילת המאה הקודמת במטרה לעודד עליית יהודים לארץ ישראל.

   

  הזכויות על הקרקע היו רשומות בטאבו על שם חברת אחוזה, אך עם הקמת המדינה ופטירת רוב חברי ההנהלה פסקה החברה לטפל בהן. לפני מספר שנים "התעוררה" החברה והחליטה לטפל ביתרת קרקעותיה, ולהעביר חלק מהן לישיבה מקצועית-ציונית במושב גן-יבנה.

   

  לקבוצת הרוכשים נאמר כי אין לכל אדם אחר כל זכות בקרקע - למרות שבמתחם האמור החזיקו חברי מושב ביצרון.

   

  לטענתם, הם עיבדו את השטח מאז שנות ה-30, בידיעה ובאמונה כי הקרקע שייכת להם. על הקרקע הוקמו רפתות, מטעים ומבנים חקלאיים שונים.

   

  החקלאים מביצרון, שיוצגו על ידי משרד וינרוט, טענו כי למרות שהקרקע היתה רשומה בטאבו על שם אחוזה, היא נרכשה על ידי קק"ל עוד טרם הקמת המדינה, אך הליך הרישום בטאבו לא הסתיים בגלל קשיים טכניים.

   

  לדבריהם, לא ניתן לפנות אותם מהקרקע בגלל התיישנות התביעה והשיהוי הרב בהגשתה. כך או כך, כדי להתפנות דרשו החקלאים למעלה מ-4 מיליון שקל.

   

  בסיום הדיון המשפטי, שנמשך כ-5 שנים, נקבע כי הרישום בטאבו אמין ואין כל הוכחה לטענת הרכישה של הקרקע על ידי קק"ל. כל טענות הנתבעים בעניין ההתיישנות נדחו, ובקשתם לקבל פיצויים כלשהם נדחתה לחלוטין - הם אף חוייבו בהוצאות משפט של למעלה מ-80 אלף שקל.

   

  עו"ד יאיר יעקובוביץ, נציג 96 בעלי הקרקעות, אומר כי "השלכות פסק הדין מרחיקות לכת, שכן מקרה זה מהווה תקדים לגבי שטחים רבים נוספים המוחזקים

  על ידי מושב ביצרון והרשומים בטאבו על שם גורמים פרטיים, שעד היום לא האמינו ביכולתם לממש את זכויותיהם החוקיות ברכושם ולפנות את הפולשים. כמו כן ידועים מקרים רבים נוספים ברחבי המדינה, בהם מחזיקים חברי מושבים בקרקעות לא להם ומאמינים שאין מי שיוכל לפנותם מהן וכי למעשה הם הפכו לבעליהן מכח פלישתם הבלתי חוקית לפני עשרות שנים. פסק הדין מוכיח כי לא היא".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אריק חרמוני, לע"מ
  חממות. אילוסטרציה
  צילום: אריק חרמוני, לע"מ
  מומלצים