שתף קטע נבחר

ריבלין: שרון מקפח את הכנסת כשאינו נואם לאומה

חברי הכנסת ידונו בהגבלת תנועתם לקראת יישום תוכנית ההתנתקות. נושאים אחרים שצפויים לעלות על הפרק הם פתיחת הסכם השלום עם מצרים והעברת חוקה, או חלקים ממנה, בקריאה ראשונה. ריבלין תקף את שרון ואמר: "הוא מקפח את הכנסת"

לאחר שהכנסת כבר אישרה את תוכנית ההתנתקות ואת חוק "פינוי-פיצוי", ודחתה את חוק משאל העם, מושב הקיץ, שייפתח מחר (יום ב'), צפוי להיות רגוע וללא כל סערות מיוחדות.

 

יושב ראש הכסת, ראובן ריבלין, קיים מסיבת עיתונאים לקראת פתיחת המושב, במהלכו בחר לתקוף את ראש הממשלה, אריאל שרון, על בחירתו שלא לשאת נאום מדיני בכנסת. לדברי ריבלין, "טוב היה עושה שרון אם היה בא לכנסת ואומר את דברו לאומה. לצערי שרון מתייחס לכנסת כפי שהוא מתיחס ליו"ר הכנסת. חבל שכאשר הוא כועס עלי, הוא מקפח את הכנסת עצמה".

 

אחד הנושאים שיעלו לדיון במושב הקרוב הוא שאלת החסינות המהותית של חברי הכנסת בכל הקשור להגבלת תנועתם לקראת יישום תוכנית ההתנתקות. לטענת ריבלין, "לא יעלה על הדעת למנוע מחבר כנסת אפשרות תנועה חופשית, או למנוע ממנו להתבטא בחופשיות. לא ייתכן שגורם צבאי כלשהו, בכיר ככל שיהיה, ירוקן מתוכן את חסינות חברי הכנסת".

 

עוד אמר ריבלין כי במידה והדבר לא יהיה ברור לצבא ולרשויות החוק, הוא יתמוך בהצעת החוק של יו"ר ועדת החוקה, ח"כ מיכאל איתן, ושל ח"כ יצחק לוי, המגדירה מחדש את חופש התנועה של חברי הכנסת.

 

נושא אחר הקשור לתוכנית ההתנתקות - פתיחת הסכם השלום עם מצרים לטובת הכנסת כוחות מצריים לציר פילדלפי - צפוי גם הוא לעלות לדיון. ריבלין הבהיר כי "הכנסת לא תעשה הנחות לשרון. יהיה עליו להביא את ההסכם לאישור הכנסת, כפי שדורשת ועדת חוץ וביטחון".

 

חוקה לישראל?

 

הבשורה המשמעותית שתצא מהמושב הקרוב צפוייה להיות העברת חוקה, או חלקים נבחרים ממנה, בקריאה ראשונה.

 

לדברי ריבלין, "נקדם את הצעת החוקה, שכן זו תהיה שגיאה גדולה לא להביא למיסוד היחסים בין הכנסת לבית המשפט העליון ולממשלה. כמו כן יש למסד את חוק התקציב וחוק ההסדרים כדי שלא נהיה מופתעים, כמדי שנה, מהחוקים שמעבירה הממשלה.בנוסף, הגיע הזמן לקבוע את המסגרת שבה פועל בית המשפט העליון בכל הקשור לנושאים החוקתיים".

 

בתוך כך, ביום רביעי הקרוב צפוייה הכנסת לבחור מבקר מדינה חדש. על פי המסתמן, המבקר החדש יהיה השופט מיכה לינדנשטרואס, שהוא כרגע המועמד היחידי שהציעו חברי הכנסת . 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
תקף. ריבלין
צילום: דן בלילטי
מומלצים