שתף קטע נבחר

ייתכן שהבחירות בעבודה יידחו בגלל טעות

ייתכן שתקלה מנגנונית תגרום לדחיית הבחירות המקדימות בעבודה בשבועות אחדים. הבעיה: מרכז המפלגה אישר תקנון בחירות חסר תוקף

זה יכול לקרות רק במפלגת העבודה. בשל תקלה ביורוקרטית ובעיה מנגנונית, ייתכן שהבחירות לראשות המפלגה יידחו בשבועות אחדים, ולא יתקיימו ב-28 ביוני. בימים האחרונים התברר כי התקנון שאמור להסדיר את הפריימריס, זה שקובע בין השאר את המועד להגשת מועמדות כמועד שבו ניתן לערער על נושאים שונים - לא אושר כדין בישיבת המרכז האחרונה, שהתקיימה בתחילת החודש.

 

השר שלום שימחון ביקש במהלך הישיבה לאשר את התקנון, ואכן התקיימה הצבעה, אולם לאחר הישיבה התברר כי אין מסמך, אך יש ויכוח מה נוסח התקנון שצריך להיות.

 

היועץ המשפטי של מפלגת העבודה, עו"ד אלדד יניב, התבקש על-ידי יו"ר ועדת הבחירות בעבודה להכין חוות דעת משפטית. על-פי חוות הדעת של יניב, שהופצה היום בקרב בכירי המפלגה, "שימחון הוטעה על-ידי מנגנון המפלגה שלא ערך תקנון כדין ולא חילק לחברי המרכז שהשתתפו בישיבה את התקנון, ולכן - ההחלטה שאותה אישר לכאורה המרכז, היא חסרת תוקף". על כן, קובע יניב, כי ללא תקנון, לא ניתן להתחיל בהליך הבחירות לראשות המפלגה.

 

בעקבות חוות הדעת של היועץ המשפטי למפלגה, החליט יו"ר ועדת הבחירות של המפלגה, יגאל שפירא, לכנס בערב ישיבה דחופה של הוועדה, לערוך תקנון ולהביא אותו לאישור ועידת המפלגה בסוף החודש.

 

בעבודה חוששים שהליך כזה, שיתקיים כחודש בלבד לפני הבחירות האמורות, ידחה את הבחירות עצמן. בישיבה שהתקיימה בהשתתפות יניב, מנהל מטה המפלגה רפי אלול ואחרים, אמר אלול: "אין תאריכים קדושים. תקינות התהליכים היא ערך עליון, ואם יש חשש לאי-תקינות, יכונסו המוסדות מחדש והבחירות יידחו לפי הצורך".

 

השר מתן וילנאי, המועמד לראשות מפלגת העבודה, ביקר בחריפות את אהוד ברק והאשים אותו בנסיון להביא לדחיית הפריימריס במפלגה. לדברי וילנאי "ברק מתחבא מאחורי תקנונים ושליחים. מי שמתיימר להציג מנהיגות אמיצה לא השתנה בגלל פחדיו מתבוסה בבחירות, והוא מתחבא מאחורי סעיפים עלומים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אטילה שומפלבי
יניב. שמחון הוטעה
צילום: אטילה שומפלבי
אתר הכנסת
שמחון. לאשר תקנון
אתר הכנסת
כנסת ברשת העבודה עבודה
מומלצים