שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תקרית: השרה הגרמניה לא תגיע למז' ירושלים
  שרת המשפטים של גרמניה סירבה להיפגש עם השרה לבני בלשכתה במזרח ירושלים, בנימוק "זה עניין אידיאולוגי", וביקשה לקיימה במקום חלופי. לבני סירבה, והפגישה בוטלה. "גם אצלנו זה עניין אידיאולוגי", הסבירה. בממשלה התנהל ויכוח בין השרים איזה אזכור יש לתת לשואה בהודעה לציון 40 שנה לכינון היחסים עם גרמניה, והנוסח שהציע שר החוץ עבר "שיפוץ"

  תקרית דיפלומטית עם גרמניה: השרה ציפי לבני ביטלה פגישה עם שרת המשפטים של גרמניה, לאחר שזו סירבה להיפגש עם לבני בלשכת שרת המשפטים במזרח ירושלים. כך גילתה היום (א') לבני בישיבת הממשלה בה דנו השרים ביחסי ישראל-גרמניה.

   

  שרת המשפטים סיפרה שהשרה מגרמניה, שאמורה להגיע לישראל בקרוב, ביקשה לתאם עמה פגישה. אך כשגילתה שלשכת שרת המשפטים ממוקמת במזרח ירושלים, שאלה אם ניתן לקיים את הפגישה במקום חלופי. מלשכת שרת המשפטים הגרמנית הסבירו ללשכת השרה לבני: "אצלנו זה עניין אידיאולוגי". השרה לבני אמרה בתגובה: "גם אצלנו זה עניין אידיאולוגי והואיל ולא ניתן לקיים את הפגישה במזרח ירושלים, הפגישה לא תוכל להתקיים".

   

  בהמשך דנה הממשלה סביב הצעת שר החוץ סילבן שלום להוציא הודעת ממשלה בדבר היחסים עם גרמניה במלאת 40 שנה ליחסים ולקראת ביקורו בגרמניה בקרוב. שלום הסביר: "ההודעה הזאת היא המינימום הנדרש במערכת היחסים עם גרמניה". בין השרים התפתח ויכוח על הנוסח שצריך להיכתב בהודעה.

   

  בנוסח שהציע שלום נכתב בין היתר: "ישראל וגרמניה חשות צער עמוק וכאב על הנספים בשואה". אולם השר דני נוה חלק על הנוסח ואמר: "יש להדגיש שמדובר ברוצח ונרצח ולא לציין את השואה בצורה רפה, כאילו מדובר רק בעניין בילטראלי בין שתי המדינות, ישראל וגרמניה".

    

  בהמשך לדברי נווה העיר השר בנימין נתניהו ש"לא תמיד הגרמנים היו לצידנו". השר הרצוג אמר בתגובה: "חבל לעשות סערה בכוס תה, ההצהרה חשובה כאמירה לדור הצעיר בגרמניה".

   

  בסופו של דבר הוחלט לחדד את הניסוח, בהסכמת השר שלום, ונכתב: "היחסים בין המדינות כוננו בצל השואה, הפשע הנורא נגד העם היהודי שבוצע על ידי הרייך השלישי. אין סליחה ואין שכחה של השואה".

   

  ראש הממשלה קטע את הוויכוח שהתפתח ואמר: "למרות העבר הבעייתי, גרמניה נוקטת בשורת צעדים לטובת ישראל ובמדיניות פרו-ישראלית, לכן מן הראוי שנוציא הודעה בדבר היחסים עם גרמניה. היא לא עוד מדינה עבורי, היא מסייעת לישראל בתחום הביטחוני בציוד מתקדם מיוחד, היא סייעה וממשיכה לסייע בנושא השבויים והנעדרים ומובילה את המאבק באירופה בנושא מלחמה באנטישמיות. היא גם מובילה באיחוד האירופי קו של תמיכה בישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  לבני. "עניין אידיאולוגי"
  צילום: אלכס קולומויסקי
  צילום: טל שחר
  שלום. הנוסח שלו תוקן
  צילום: טל שחר
  מומלצים