שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המשבר בכנסיה: הפטריארך התלונן נגד הגזבר
  הפטריארך של ירושלים הגיש תלונה רשמית במשטרה נגד הגזבר, בטענה כי הוא זה שהיה אחראי לשערוריית החכרת הקרקעות ליהודים. לדבריו, הגזבר הונה אותו ואת הפטריארכיה, וגרם למשבר בצמרת הכנסיה שרחוק מאוד מלהגיע לקיצו

  פטריארך במשבר: בניסיון נואש להחלץ מהחרם הכמעט כולל שהוכרז עליו בכנסייה היוונית-אורתודוכסית, ובמעשה נוסף שממחיש את המשבר החמור בתוך צמרת הכנסיה, הגיש היום הפטריארך היווני-אורתודוכסי של ירושלים, אירינאוס הראשון, תלונה רשמית במשטרה נגד הממונה על הכספים בכנסייה בטענה שהוא זה שהחכיר אדמות בעיר העתיקה ליהודים.

   

  אירינאוס, שהפך לאישיות בלתי רצויה בכנסיית הקבר לאחר שהואשם בחכירת קרקעות בעיר העתיקה בירושלים ליהודים, טען מאז חשיפת הפרשה כי לא ידע על ביצוע העסקאות המדוברות. בתלונה שהגיש למשטרה הוא מוסיף וטוען כי הממונה על הכספים, ניקולס פאפאדימס, היה זה שהונה אותו והחכיר את הקרקעות ליהודים ללא ידיעתו.

   

  לטענתו, פאפאדימס קיבל מידיו ייפוי כוח שנועד לחדש את חוזה החכירה של חנות בעיר העתיקה, אך זה השתמש בו בפועל כדי להחכיר אדמות לארגונים יהודים. לדבריו, פעולה זו נעשתה ללא אישור "הסינוד הקדוש", (המועצה העליונה של הכנסיה) וללא חתימתו של הפטריארך, והוא אף קיבל תמורת כך סכום כסף הקרוב לשני מילון דולר.

   

  בתלונתו טען עוד הפטריארך כי פאפאדימס השתמש שלא כשורה בקרנות הפטריארכיה, והפקיד בהן סכום של כמיליון דולר מבלי ליידע את הפטריארכיה באשר למקור הכסף ולשימוש אליו יועד.

   

  זאת ועוד, לדברי אירינאוס, פאפאדימס קשר קשר עם גורמים בתוך הפטריארכיה על מנת לגרום נזק לשמו של הפטריארך ולפטראירכיה עצמה, ואף רכש לעצמו זהב ותכשיטים תוך שימוש בשמה של הכנסיה. בתלונתו אף הביע אירינאוס חשד כי פאפאדימס הלבין כספים.

   

  נראה כי צעד זה נעשה במסגרת מלחמת ההישרדות שמנהל הפטריארך אירינאוס על מנת להגן על שמו ולהישאר בתפקידו. למרות שהוא טען שוב ושוב כי לא ידע דבר על מכירת הקרקעות, "הסינוד הקדוש" ו"אחוות הקבר הקדוש", שני הגופים המכריעים של הכנסיה, הצביעו ברוב קולות בעד הדחתו.

   

  במקומו של הפטריארך אף מונתה ועדה המונה שלושה בישופים, בראשותו של הבישופ בסיליוס, כדי לנהל את ענייני הכנסיה עד לבחירתו של פטריארך חדש.

   

  בשבוע שעבר הכריזו ממשלת ירדן והרשות הפלסטינית כי הן אינן מכירות יותר באירינאוס, ולפי הדיווחים הדבר נעשה באישורם האישי של מלך ירדן עבדאללה, ויו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

   

  למרות זאת הפטריארך, כך נראה, עדיין לא הרים ידיים, ובמקביל לנסיונותיו לשנות את החלטת "הסינוד הקדוש" ולהשפיע על הבישופים החברים בו לחזור בהם, הוא החליט להגיש תלונה במשטרה שתאושש את גרסתו כי לא ידע מעסקת מכירת הנכסים בעיר העתיקה. כך או אחרת, נראה שהפרשה עודנה רחוקה מסיום.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים