שתף קטע נבחר

תעשה טובה, תעשה לי לו-לו-לו

מזרחים מילטנטים מעולם לא סגדו לבני קיבוץ ומאיר אריאל היה קיבוצניק. אבל את מאיר אריאל הם אהבו והוקירו. שוש גבאי מסבירה איך זה קרה

לקיבוצניקים אין שם טוב בקרב מזרחים. הם תמיד נחשבו בעיניהם כ'ראיסים' העומדים מהצד השני של המתרס. מאיר אריאל היה קיבוצניק, ויקירו של הממסד המוסיקלי בישראל - נקודות פתיחה לא מעודדות לאהדה של אמני הזמר המזרחי. השדרנים ששיחקו פריסבי בתקליטים של זמרים מזרחים בגלי צה"ל והעיתונאים שכינו את שירתו של זוהר ארגוב פשטנית וקיטשית", היו אלו שהיללו ושיבחו את אריאל. אבל אריאל חצה את ים העוינות בקלילות והפך ליקירם של יוצרים מזרחיים.
ב - 1989 - הקליט אריאל את 'כבר עברו השנים', שכתב והלחין אביהו מדינה, האיש שהתקשורת אהבה אז לשנוא. באותם ימים עדיין לא היה מקובל להראות בפרהסיה בחברת זמר מזרחי ובטח שלא להקליט את שיריו. ב - 1993 הופיע אריאל במופע מחווה של פסטיבל ישראל לאביהו מדינה, ואריאל שר שירים של מדינה: זו היתה מחווה אמנותית-פוליטית מופגנת, שבלבלה מעט את הקהל הנאמן לאריאל, אבל הוא המשיך בשלו. בתחילת שנות התשעים כתב לחברו שלמה בר את 'ארצי לגואל', שיר מחאה. שני היוצרים הכי מיליטנטים במוסיקה המזרחית נמסים כחמאה בדברם בשבחו של הזמר המנוח.
אביהו מדינה :"הוא התקשר אלי ואמר לי שהשיר 'כבר עברו השנים' הוא יצירה גאונית. הוא אמר שהוא מחובר לשיר כאילו הוא כתב אותו וביקש את רשותי להקליט אותו. הוא אהב את הפרזות המזרחיות ואמר לי שהוא מקנא בי כי אני יכול לסלסל בקלי קלות והוא לא יכול. הוא היה איש פשוט, פלאח, אדם נטול פוזה, נטול סנוביות או ניכור. דיבר בגובה העיניים.".
לא היה קשה לו לשיר את השיר?
להיפך , המקצב הוא מארש, מקצב המוכר מאוד לקיבוצניקים.
הפרשנות היבשה והמרירה של אריאל ל'כבר עברו השנים' מעניינת. סיפורו של אוהב הכואב המספר על האהובה הנוטשת שונה מפרשנותו של ארגוב. ארגוב שר כאילו ננטש זה עתה, ואילו אריאל שר כאילו הצלקות כבר הגלידו.
הוא הופיע יחד עם שלמה בר בתחילת שנות ה- 90 . בר:" הוא אמר לי שהוא נהנה אפילו כשהנגנים מכוונים כלים. יש מעט מאוד אמנים שאינם מרוכזים בעצמם והוא היה יוצא דופן בסקרנות שלו. הוא אמר לי שבסופו של דבר, התרבות שלנו תשתלב במרחב המזרח תיכוני. אחד היוצרים החשובים שלו, ואין אח ורע ליושר ולתמימות שלו."
שלומי שבת מתעתד להקליט שיר שמאיר אריאל כתב את מילותיו ונתן אותן לשבת שהוסיף לחן משלו. "בכל פעם כשפגש אותי", מספר שלומי שבת, הוא היה מבקש בביישנות 'שלומי ,תעשה לי טובה, תעשה לי לו לו לו' שאלתי אותו, מה אתה מתכוון, אני לא מגדל תרנגולות. הוא רצה שאשיר לו מאוול . כשהוא היה שומע את המאוול התלתלים שלו היו מתיישרים ".


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון
מאיר אריאל. תלתליו היו מתיישרים כשהיה מאזין למאוואל
ארכיון
מומלצים