שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  והקשבת לו יומם ולילה

  רוצים לרחוץ כלים ולהאזין ל'בראשית'? מעכשיו אפשר. עד עתה לא הייתה בחנויות גרסה מוקלטת ונגישה של התנ"ך לעברית, עד שהגיעה איריס אביטל, צעירה תל-אביבית חילונית, וביחד עם השדרן עומר פרנקל הקליטו 14 שעות של חמשת חומשי תורה. "אם מישהו היה אומר לי לפני חמש שנים שאני ארים דבר שכזה, הייתי צוחקת לו בפרצוף"

  עזבו אתכם מדרשות מוקלטות של הדלאי-לאמה, אושו או רחמנא לצלן, רובין שארמה וקבלו את הדבר האמיתי: מארז דיסקים ראשון וכשר לחמשת חומשי תורה בעברית (להאזנה לקטע מתוך ספר בראשית ראו חלון וידאו. מומלץ).

   

  גרסאות אודיו של הברית החדשה, הקוראן ואפילו התנ"ך באנגלית, קיימות בפורמטים שונים למחשב. גם הגרסה הראשונה והיחידה עד כה שהקליט בשנת 1956 בשפה העברית השחקן, הקריין וחוקר התיאטרון שלמה ברטונוב, קיימת ומשמשת עד היום את הספרייה הישראלית לעיוורים. ולמרות זאת, כמעט דור שלם חלף עד שנחתה בחנויות הספרים והתקליטים גרסת אודיו חדשה ועדכנית הכוללת 14 שעות אלוהיות בקולו של שדרן הרדיו עומר פרנקל.

   

  את הפרוייקט הגתה, הוציאה אל הפועל ומימנה ברובו איריס אביטל, צעירה תל-אביבית, חילונית, בתחילת שנות השלושים לחייה, שהיתה עד לאחרונה מנהלת שיווק של אחת מחברות התקליטים המובילות בארץ. "אם מישהו היה אומר לי לפני חמש שנים שאני ארים דבר שכזה, הייתי צוחקת לו בפרצוף", אומרת אביטל, "ובכל זאת הרעיון חלף במוחי ולא עזב אותי".

   

  בעולם שלנו שבו הכל לכאורה קיים תמורת מחיר, אביטל לא הצליחה למצוא גרסת אודיו ראויה של התנ"ך לרכישה והחליטה לייצר אחת שכזו בעצמה. "רציתי אחד כזה על המדף בבית, וכשהבנתי שלא בנמצא, התחלתי לחקור את הנושא ולהתעניין. לא הבנתי איך קיימת גרסה של 'הארי פוטר' באודיו, אבל אין את התנ"ך. חשבתי על קרובי המשפחה שלי שחיים בארה"ב ולוקחים את הילדים שלהם כל שבוע ל-Sunday School בשביל ללמוד עברית וכמה שזה טבעי ללמוד עברית דרך הטקסט הכי יפה בעולם".

   

  ובכל זאת את חילונית לכל דבר, וגם עומר, שאמנם מגיע ממשפחה דתית, מקיים אורח חיים חילוני. מה מביא אתכם לפרוייקט שמחייב השקעה כל כך גדולה בלי הבטחה לרווח?

   

  "אני באה ממשפחה מסורתית ועומר בא ממשפחה דתית לגמרי. שנינו לא מקיימים אורח חיים דתי, אבל דווקא בגלל ששני חילוניים הרימו את הפרוייקט הזה, אני חושבת שיש בו יותר כוח. חשוב לי לומר שזה לא מוצר דתי אלא כזה שמיועד לכל מי שאוהב את המילה הכתובה. הדתיים נכסו לעצמם את התנ"ך ואני אומרת - הטקסט הזה הוא היצירה הספרותית היפה ביותר שנכתבה אי פעם, בוא נעשה אותה נגישה ומותאמת לאורח החיים העכשווי. אנחנו חיים בתקופה שבה אנשים מעדיפים לראות את הסרט מאשר לקרוא את הספר, הם רוצים שילעסו להם את החומר ובלי להישמע מתנשאת הם זקוקים לדרכים שונות שיאפשרו צריכת תוכן. רק המילה תנ"ך מרתיעה, אבל כשאתה לא צריך להתאמץ יותר מדי רק להקשיב לקריינות, אתה נכנס לחוויה אחרת".

   

  אחת החוויות המשמעותיות של ספר בכלל והתנ"ך בפרט היא האינטימיות שנוצרת בין הקורא לבין השורות. המוצר שלכם מאפשר להקשיב למילות הקודש ובמקביל לחתוך סלט. זה לא מוזר?

   

  "שוב, יש דרכים שונות לצרוך תוכן. הקשבה לטקסט באוזניות אישית בעיני בדיוק כמו לקרוא ספר. זה אופן אחר של צריכת תוכן, סוג של התקדמות או שכלול. היום אנשים רואים טלוויזיה בסלולרי, זה גם פיתוח והתפתחות. אני חושבת שדווקא מכיוון שמדובר בטקסט יוצא דופן, בעל שפה עשירה ובעיקר בהיקף עצום שכזה, הכלי הזה שאנחנו מביאים בא להקל על מי שמתעניין במה שכתוב שם".

   

  ספרי קלטת לא ממש הוכחו כתחליף למוצר המקורי. זה סיכון.

   

  "החיים זה סיכון, אבל אני מאוד מאמינה במוצר. זה לא עוד ספר - זה ספר הספרים, ואני חייבת לומר שבחיי הקצרים ניסיתי לגייס לא פעם משקיעים לפרוייקטים וזה תמיד קשה, ואילו הפעם ממש נאלצתי להדוף משקיעים. ברור שאני מקווה שזה רווחי. השקענו הרבה זמן, כסף ומחשבה בפרוייקט הזה. לא חסכנו בכלום אם זה בהטבעות זהב על העטיפה ואם במגשי הדיסקים שרצינו את האיכותיים ביותר ונאלצנו לייבא מהולנד. עבדנו עם המעצב קובי פרנקו, שהוא אחד המובילים בארץ ואפשר לומר שגם ברמה העיצובית שברנו את הראש איך להפוך את המוצר לעשיר ומכובד כראוי. ההשקעה הכספית היא של כ-70 אלף דולר, אבל מעבר לזה יש כאן עבודת שתי וערב של הקלטות, עריכה ותיקונים עם מיטב המוחות. זה לא פשוט להקליט ואז לתקן ובכל זאת לשמור על הומוגניות והיו לנו 700 תיקונים לערוך. אחדות ההקלטה נשמרה בעזרתו של שמוליק לדרמן שעבד על הסאונד".

   

  התוצאה היא לא בדיוק פסוקו של יום. למעשה, ויתרם לגמרי על הניגון.

   

  "'פסוקו' היה קר ומנוכר. מה שאנחנו מביאים זו חוויה אחרת לגמרי. זה כמו לראות פרומו של סרט ואת הסרט. אפילו לא. פרומו עושה לך חשק ו'פסוקו' עשה לי בעיקר חשק לישון. אנחנו ניסינו להגיע בהגשה למקום שהוא האמצע בין השפה המדוברת העכשווית לבין ההגשה המקראית התקנית. נמנענו מה-ח' וה-ע' וה-ר' הגרוניות, אבל שמרנו על הפיסוק המקראי".

   

  זה נחשב למוצר כשר?

   

  "מלכתחילה לא שמנו לנו למטרה כקהל יעד את העדה החרדית, מכיוון שאם היינו רוצים לפנות אליהם, היינו צריכים לקבל הכשר גם על הנייר. עם זאת המוצר שלנו כשר ברמה זו ששום עבודה עליו לא נעשתה בשבת או בחגים. זה היה לנו חשוב למען אותם לקוחות דתיים פוטנציאליים ומתוך כבוד לספר. ויתרנו על טעמי המקרא המנוגנים, מכיוון שהנוסחים – אשכנזי או ספרדי – מרחיקים אנשים".

   

  איך נמנעים מטעויות בהיקף עצום כזה של טקסט?

   

  "אבא של עומר חזן בבית כנסת והוא מכיר היטב את הטקסטים. בלי להכיר את הטקסט אין סיכוי לצלוח אותו וגם כך נזקקנו לשעות של תיקונים. עומר לקח על עצמו אחריות כבדה שלכל אורך הדרך הוא היה מודע לה. דיברנו על אינטונציות ועל הצורך לדבר את הטקסט ולהישאר נטרלי ככל שאפשר. הוא נעזר באבא שלו ובפרופסור שלום פאול, ראש החוג למקרא באוניברסיטה העברית בירושלים שליווה אותנו לאורך כל הדרך".

   

  למי מיועד המוצר?

   

  "לכל מי שמתעניין. התגובות די מדהימות וכל אחד לוקח את זה למקום אחר. יש לנו לקוח שעושה עם זה יוגה, אחר פותח כל יום עם פרק שהוא שומע במשרד. יש נהג משאית שהתקשר להודות לנו ואמר שבזכותנו הוא קם עם חיוך לעבודה והוא מרגיש שזה שומר עליו. היו לנו זוג חילונים שרכשו סט וכל יום אחרי ארוחת הערב הם יושבים עם הילדים שלהם ומקשיבים לשני פרקים ברצף ואז מדברים על התוכן. הם אומרים שזה מאפשר להם אינטראקציה איכותית עם הילדים. בדרך כלל חווית השמע שלנו בבית כוללת או את הטלוויזיה ברקע או רדיו או סתם מוזיקה. פה מדובר בחוויה שונה שמאפשרת להתענג על השפה".

   

  תכניות לעתיד?

   

  "להשלים את 'נביאים' ו'כתובים' ואולי גם הגדה לפסל וגרסה של התנ"ך לילדים. חשבנו לעשות גרסת מולטימדיה משולבת בטקסטים".

   

  ואיך השפיע עלייך הפרוייקט הנוכחי?

   

  "אמא שלי התמכרה. אני בשלב גמילה. אחרי כל העבודה המטורפת הזו שבמהלכה חלמתי בלילה על יוסף וכתונת הפסים, אני חייבת מרחק. למרות שבעקבות הפרוייקט התחלתי להדליק נרות שבת, אבל אל דאגה, טוב לי פה, אין לי כוונות לחזור בתשובה. אגב, אנשים מתקשרים לומר לי שאני שליחה, צדיקה, שזכיתי ושנפתחו לי שערי עליון. בקיצור, אני מסודרת".

   

  • לשמיעה של פרק נוסף מתוך ספר "שמות" לחצו כאן

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גבי מנשה
  "יש לנו לקוח שעושה עם זה יוגה"
  צילום: גבי מנשה
  לאתר ההטבות
  מומלצים