שתף קטע נבחר

מזוז הורה לחקור את המינויים במשרד החקלאות

על פתיחת החקירה הפלילית הורה היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בעקבות ממצאי דו"ח מבקר המדינה בנוגע למינויים הפוליטיים במשרד החקלאות. עם זאת, ציין מזוז כי החקירה תתמקד בפרשיות העולות מהדו"ח ולא בשר ישראל כץ עצמו

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז הורה היום (ב') לפתוח בחקירה פלילית של החשדות העולים  מדו"ח מבקר המדינה בנוגע למינויים הפוליטיים במשרד החקלאות.

 

בישיבה שקיים מזוז עם פרקליט המדינה, ערן שנדר, סוכם כי החקירה לא תתמקד בשר החקלאות, ישראל כץ, אלא בפרשות עצמן. עם זאת צויין כי במידה ובמהלך החקירה יתברר כי ישנם חשדות נגד השר - הוא יזומן לחקירה.

 

המבקר, אליעזר גולדברג, כתב בדו"ח כי "בתקופת כהונתו במשרד נעשו מינויים פוליטיים ומינוייים בלתי תקינים אחרים". ברשות לפיקוח חקלאי למשל, נקלטו בשנה החולפת 24 עובדים עונתיים. מתוכם היו 11 חברי מרכז הליכוד, 4 בנים של חברי מרכז הליכוד ועובד נוסף היה פעיל בליכוד (שפשוט לא נבחר למרכז...). כלומר, 16 מ-24 העובדים היו בעלי זיקה פוליטית לשר.

  

גם במשרד החקלאות עצמו בוצעו שורה ארוכה של מינויים תוך התעלמות מכללי מכרז ובהעדפה פוליטית ברורה. מכיוון שבמשרד לא מונה יועץ משפטי במשך תקופה ארוכה, קובע המבקר שיש חשש שנוצרו "חללי זמן" שבהם לא היו למעשה שומרי סף במשרד למינויים. כך למשל מונה חבר מרכז הליכוד לתפקיד ברשות לתכנון חקלאי. 

 

דוברת המשרד, תפקיד הטעון מכרז, מונתה בעקבות הוראה של יועץ השר למרות שנציבות שירות המדינה לא אישרה את מינויה. לתפקיד קב"ט המשרד מונה חבר מרכז הליכוד שהציע השר, אולם הוועדה האחראית למינוי כלל לא בדקה שני מועמדים אחרים שעברו את תנאי הסף. וכך זה נמשך ונמשך, שורה ארוכה של עוזרים בלשכת מנכ"ל המשרד (חברי מרכז הליכוד או בני משפחותיהם, מינויים פוליטיים במועצת הצמחים, במועצת הלול - ועוד. 

 

השר כץ עצמו טען בתשובתו למבקר כי "מעולם לא נתתי את ידי, במישרין או בעקיפין, למינוי פוליטי ו/או בלתי תקין במשרד החקלאות ובתאגידים הסטטורים הכפופים לו על מנת שיפעל למינויו של אדם זה או אחר ומעולם לא הסמכתי אדם אחר שיפנה בשמי ויפעל למינוי אדם זה או אחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
ייחקר? כץ
צילום: אביגיל עוזי
צילום: רויטרס
הורה לחקור. מזוז
צילום: רויטרס
מומלצים