שתף קטע נבחר

דיסקין בכנסת: מודאג מפיגוע טרור של יהודים

בהופעה ראשונה בוועדת חוץ וביטחון הצביע ראש השב"כ הנכנס על הבעיות המרכזיות שאיתן מתמודד השב"כ, האחת – התעצמות ארגוני הטרור בעזה "בשל היעדר פעולות סיכוליות" והחשש "שישראל לא תוכל לבצע סיכולים במנהיגים פוליטיים של החמאס". הוא הזהיר: "צפון השומרון ללא צה"ל פירושו טרור וירי רקטות". יו"ר הוועדה, ח"כ שטייניץ: "שמענו ממנו שארגוני הטרור מכינים סיבוב נוסף של דמים". ח"כ לפיד התרשם: "הוא נכנס לנעליים של דיכטר"

נכנס לתפקיד וכבר מודאג: ראש השב"כ, יובל דיסקין, הביע היום (ג') בהופעה ראשונה בפני ועדת חוץ וביטחון דאגה גדולה מפני סכנה של פיגוע טרור על ידי יהודי.

 

ח"כ אפי איתם (הציונות הדתית) אמר לראש השב"כ בישיבה כי "הפרשה שנחשפה אתמול אודות הר הבית מלמדת שראש הממשלה יעשה בשב"כ שימוש למניפולציות פוליטיות". דיסקין השיב לו: "לא נהיה כלי פוליטי, לא יגידו לנו את מי לעצור. ראש הממשלה לא נותן הנחיות כאלה. יחד עם זאת, בנושא הר הבית וביטחונם של אישי ציבור אנחנו חסרי חוש הומור".

 

לגבי אפשרות של פגיעה באישיות פוליטית אמר ראש השב"כ: "החוסן של החברה הישראלית לא יוכל לשאת פגיעה נוספת בראש ממשלה". עם זאת, ציין כי "אם חלילה תהיה פגיעה באישיות פוליטית בכירה על ידי יהודים, הדבר יהיה גל נפיץ עם אפשרות לפגיעה אסטרטגית בישראל".

 

"צפון הטרור בלי צה"ל פירושו טרור"

 

ראש השב"כ הצביע על בעיות מרכזיות שאיתן מתמודד השב"כ, האחת – התעצמות ארגוני הטרור בעזה בשל היעדר פעולות סיכוליות והשניה - החשש כי ישראל לא תוכל לעשות סיכולים במנהיגים פוליטיים של החמאס. "נתקשה להתמודד סיכולית עם חמאס פוליטי".

 

הוא הזהיר כי "צפון השומרון ללא צה"ל פירושו טרור וירי רקטי עד שלא תהיה אלטרנטיבה אפקטיבית לסכל פיגועים באזור". גם בנושא ציר פילדלפי עמדת השב"כ לא השתנתה והוא מתנגד להעברת הציר לפלסטינים. 

 

לגבי אבו מאזן אמר דיסקין כי "מנהיגותו היא חלשה. הוא רוצה ולא יכול, החברה הפלסטינית מפוררת בגלל שלטונו של ערפאת במלחמה בטרור". לדברי דיסקין, החמאס הולך ומתחזק, והוא עלול להיות חלק מההנהגה הפוליטית העתידית של הרשות הפלסטינית. לדבריו אבו מאזן לא יעשה הנחות לישראל ולא יוותר על זכות השיבה, הוא לא נלחם בשום צורה בטרור.

 

ראש השב"כ נשאל על ידי חברי הכנסת האם השב"כ מנהל מגעים עם החמאס, תשובתו הייתה שלילית. הוא הוסיף כי החלטה כזאת נתונה רק בידי הדרג המדיני.

 

ראש השב"כ התייחס לבדואים בנגב ואמר: "זה מגזר סובל וממורמר, עקב סכסוך הקרקעות יש תחושת קיפוח קשה. חלקים מסויימים בנגב הפכו לאקס-טריטוריה במדינת ישראל. הדבר מהווה קרקע נוחה להידרדרות המצב. אין אכיפה, מתקיימות הברחות אמל"ח. מדובר בנושא קריטי שהשב"כ יעשה ככל הניתן כדי לטפל בו".

 

לפיד: חשבתי שדיכטר מדבר

 

ח"כ יוסף (טומי) לפיד אמר על הופעתו הראשונה של דיסקין בפני הוועדה: "אם הייתי סוגר את העיניים הייתי חושב שזה דיכטר מדבר. הוא לא נופל בפח של שאלות מכשילות, הוא ענייני וסמכותי והוא נכנס בדיוק לנעליים של דיכטר".

 

יושב ראש ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, חבר הכנסת יובל שטייניץ (ליכוד) אמר בעקבות דבריו של ראש השב"כ כי מדובר באזהרה של ממש. "שמענו תמרור אזהרה חמור לגבי הצפוי לנו בעתיד. ארגוני הטרור מכינים סיבוב נוסף של שפיכות דמים וראש השב"כ אמר זאת בצורה חדה וברורה", אמר.

 

חבר הכנסת אהוד יתום (ליכוד) אמר בצאתו מהדיון שקיימה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי יש להיות מוטרדים מהתעצמות החמאס ומפגיעה בהר הבית.  "ישראל צריכה להיות מוטרדת מפגיעה אפשרית בהר הבית. התעצמות החמאס בעזה ובצפון השומרון עלולה להביא לשפיכות דמים ולפגיעה אסטרטגית בביטחון ישראל", אמר.

  

ביום ראשון נכנס יובל דיסקין רשמית לתפקידו. בטקס רשמי בבית הנשיא אמר: "השירות יידרש לעמוד כחומה בצורה על מנת לוודא שהמחלוקת בתוך הציבור בישראל מתנהלת על פי החוק והדמוקרטיה, וכי המחלוקת הפנימית, הלגיטימית, אינה הופכת למלחמת בני-אור בבני-חושך".

 

לדבריו, "בחזית הטרור יהיה על השירות להיות ערוך ומוכן להתפרצות מחודשת של הטרור, על מנת להגן על אזרחי מדינת ישראל ולהבהיר שדרך הטרור לא תצלח. אך אין מדובר במשימה פשוטה – השירות הינו חלק מחברה דמוקרטית, הפועלת על פי חוק וערכים. אני מאחל לעצמי למצוא את הנתיב הנכון בין צניעות לעוצמה, בין זהירות לתעוזה, בין להיות עם הראש בעננים והרגליים על הקרקע".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
דיסקין. בלי הומור
צילום: לע"מ
צילום: סבסטיאן שיינר
הר הבית. דיסקין חושש
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אלכס קולומויסקי
איתם. שרון עושה מניפולציות
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
יוסף טומי לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים