שתף קטע נבחר

המורים יצאו מהמו"מ ודיווחו: יש התקדמות

בתום ישיבה עם מנכ"לית משרד החינוך ועם הממונה על השכר באוצר דיווחו נציגי המורים: יש קרבה בין עמדותינו לעמדות מנכ"לית משרד החינוך. יו"ר הסתדרות המורים הביע אופטימיות אך יו"ר הארגון היה ספקן יותר: "או שהיא באמת השתכנעה בצדקתנו או שרצתה להראות לנו שבעצם הבחור הרע הוא משרד האוצר". לבנת החליטה על מחווה: לא יהיו מחר הליכי שימוע

"ישנה קרבה לא מבוטלת בינינו לבין הגברת רונית תירוש, שמוכנה לפחות הצהרתית, לתמוך בעמדתנו לפרישה מוקדמת ולעידוד הפרישה". כך אמר אחר הצהריים (יום ג') מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, בתום פגישה שקיימו נציגי המורים עם מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש ועם הממונה על השכר במשרד האוצר, יובל רכלבסקי.

 

המורים הגיעו למשרדו של רכלבסקי כדי לשוב ולדון בפיטורי 4,500 המורים. יושב ראש ארגון המורים העל-יסודיים, רן ארז, אמר כי "במשא ומתן הייתה התפתחות, אך לא התקדמות. להפתעתנו הרבה מנכ"לית משרד החינוך אמרה שהיא מקבלת את דרישות המורים, שנראות לה הגיוניות".

  

ארז הוסיף: "לדעתי זה אחד מהשניים – או שהיא באמת השתכנעה בצדקתנו או שרצתה להראות לנו שבעצם הבחור הרע הוא משרד האוצר".

 

לדברי ארז, "כשמנכ"לית משרד החינוך אמרה שהיא מקבלת את דרישות המורים, שנראות לה הגיוניות. קפץ רכלבסקי ואמר: 'רגע, יש לך בכלל גיבוי לכך? איזה ייפוי כוח יש לך לזה?'. אז ביקש רכלבסקי לצאת עמה החוצה להתייעצות. מהתייעצות זו רונית תירוש לא חזרה ויובל רכלבסקי חזר ואמר שאין להם אפשרות לתת תשובות, כיוון שהסיפור הזה עולה כסף רב".

 

וסרמן ציין כי הכדור נמצא כעת במגרשה של שרת החינוך: "מה שסוכם זה שאם נקבל תשובה חיובית לבקשתנו – ביטול הליך הפיטורים במלואו ובמקומו פרישה מוקדמת, עם עידודי פרישה כמו שקיבלו יתר עובדי המדינה - נשב ונדבר על ביצוע רפורמה אמיתית במערכת החינוך. את דו"ח דוברת כמקשה אחת אנו פוסלים מכל וכל, אבל יש בתוך הדו"ח גם אלמנטים שהם בהחלט חיוביים".

 

בתום הפגישה עם המורים שיגרה מנכ"לית משרד החינוך הודעה לפיה שרת החינוך, לימור לבנת, החליטה שלא יתקיימו מחר הליכי השימוע לפיטורי המורים, וזאת כצעד של רצון טוב.

 

הדיון וסערת הרגשות

 

הליך הפיטורים של 4,500 המורים הגיע גם לדיון בוועדת החינוך של הכנסת שבו השתתפה תירוש. הנוכחים התפרצו לדבריה של המנכ"לית וזו פרצה בבכי ויצאה מהאולם. בסוף הדיון שוב פרצה בבכי, והסבירה: "אני רק בן אדם. אני מוכנה אפילו לתת את הכסא למען מערכת החינוך". 

 

בהמשך הדיון הציעה תירוש למורים הצעה חדשה. על-פי ההצעה, יחלו לעבוד על יישום חלקי של דו"ח דוברת כבר מחודש ספטמבר הקרוב ובתמורה, הבטיחה: "אני מתחייבת שכל המורים ייצאו לפרישה בעידוד ולא יפוטרו".

 

וסרמן התייחס לסערת הרגשות של מנכ"לית משרד החינוך ואמר: "היא לא התמוטטה אלא הביעה את רגשותיה בישיבת הוועדה. לא צריך לעשות מזה סימפוזיון שלם. ישנם אנשים שנהנים מצערם של אחרים. היא הראתה כי רגשותיה חזקים מאד בעניין הרפורמה, כאשר הדבר העיקרי הוא ביטול הליך הפיטורים והמרתו".

 

אתמול חזרו הצדדים לדבר . מנכ"לית משרד החינוך והממונה על השכר באוצר, יובל רכלבסקי, נועדו עם וסרמן וארז והישיבה התקיימה ברוח טובה.

  

ואולם, בתום הפגישה אתמול הודיע משרד החינוך שיחדש את ועדות השימוע והפיטורים, לאחר שראשי הארגונים סירבו להצעת משרד החינוך לדחות בשבוע את מועד ההסכמים הקיבוציים, במסגרתם ניתן לדחות את הפיטורים מה-31 במאי ל-7 ביוני, ולהיכנס למו"מ מרתוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
תירוש. עמדות קרובות
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: רחל הירש
וסרמן. אופטימי
צילום: רחל הירש
צילום: חגי אהרון
ארז. הרע הוא משרד האוצר?
צילום: חגי אהרון
מומלצים