שתף קטע נבחר

מזוז: חסימת כביש לא לגיטימית, "שרון דיקטטור" - חוקי

המאבק נגד ההתנתקות מתלהט ועובר לכבישים, והיועץ המשפטי מבהיר מה מותר ומה אסור. הוא עונה למבקרי "היד הרכה" בכך שהמערכת מבינה ללב המיועדים לפינוי: "מדובר באנשים שומרי חוק ונאמנים למדינה. מובן בהחלט רצונם להפגין, למחות ולהשמיע ביקורת נגד מהלכי הממשלה, ולנסות להביא בדרך לגיטימית לשינוי ההחלטה". הנשיא קצב קורא למדינה להתנצל בפני המתנחלים על ההחלטה לפנותם

חסימת כביש אינה במסגרת חופש הביטוי הלגיטימי - כך מבהיר היום (ה') היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז.  

 

בתשובה לשאלה שהציג בפניו ח"כ אריה אלדד (איחוד לאומי), התומך ב"מרי אזרחי", הבהיר מזוז כי דחיפה, יריקה או זריקת אבן על חייל או על שוטר אינן בגדר חופש הביטוי וכך גם חסימת צירי תנועה מרכזיים העלולה לסכן חיי אדם. הוא ציין שהפרקליטות תנהג בחומרה נהג מעשים שכאלה.

 

מנגד, קובע מזוז, כרזות בסגנון "ההתנתקות קורעת את העם", "הטרנספר לא יעבור" ו"שרון דיקטטור" אינן מהוות עבירה פלילית.

 

את תשובתו לח"כ אלדד, שביקש "לדעת מה מוגדר היום 'הסתה' ו'המרדה'", ניצל מזוז להדיפת הביקורת על המערכת המשפטית: "אף שישנם ציבורים וגורמים אחרים המבקרים אותנו על המדיניות המרוסנת ועל 'היד הרכה' לטעמם אותה אנו מפעילים נגד מסיתים - מדיניותנו המאופקת בענייני חופש הביטוי נותרה עקבית.

 

"מעבר למרכזיותו וחשיבותו של עקרון חופש הביטוי כאבן יסוד במשטר דמוקרטי, מדיניותנו זו נובעת גם מההכרה בכך שהמדובר בכאב אמיתי של אנשים רבים, הן בשל העובדה שהם נאלצים לעזוב את ביתם, והן בשל אמונתם כי תהליך ההתנתקות הוא מזיק ומוטעה גם ברמה הלאומית. המדובר, ככלל, באנשים שומרי חוק ונאמנים למדינה, ומובן בהחלט רצונם להפגין, למחות ולהשמיע ביקורת - אף חריפה - נגד מהלכי הממשלה, ולנסות להביא בדרך לגיטימית לשינוי ההחלטה".

 

היועץ המשפטי גילה כי ביקש מן המשטרה לבדוק תלונות לפיהן החרימה כרזות מחאה לגיטימיות ומנעה מאנשים שלבשו חולצות עם כתובות נגד ההתנתקות להיכנס לאירועים שונים.

 

בתוך כך, נשיא המדינה, משה קצב, שב וקרא היום למדינה להתנצל בפני מתיישבי גוש קטיף, על החלטתה לפנותם. בטקס השבעת שופטים חדשים, אמר הנשיא:  "המדינה קראה להם להתיישב במקומות מהם הם מתבקשים להתפנות. לכן עלינו, כמדינה, להתנצל בפני המתנחלים לנוכח ההחלטה".

 

בהכנת הידיעה השתתף דורון שפר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שם גבול. מזוז
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
מעצרים בכביש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים