שתף קטע נבחר

השר שלום שבר שתיקה: "לא אאריך את כהונת איילון"

אחרי שבוע של התחפרות בשתיקה סביב פרשת "השר והשגריר", הסביר היום השר שלום כיצד הוא רואה את הדברים - אך התחמק מלתת תשובות ישירות לכמה משאלות המפתח הקשורות בפרשה. לדבריו, "מאוד נעים להיות בוושינגטון, כל היום קוראים לך הוד מעלתך, יש לך נהג, משרתים, אבל מה רע בישראל?" שלום ניסה גם להמעיט בערך הפרשייה כולה: "שבוע ימים מדברים על עובד זמני בוושינגטון, זה יצא מכל פרופורציה"

פותח את הפה. אחרי שבוע של שתיקה סביב פרשת השגריר בארה"ב דני איילון, התראיין היום (שבת) לראשונה שר החוץ סילבן שלום בנושא, בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2. ואולם, השר שלום נמנע מלתת תשובות ישירות לכמה משאלות המפתח הקשורות לפרשה.

 

בתשובה לשאלה, האם זה נכון כי אשתו דרשה את פיטוריו של לירן פטרזיל, מזכיר השגריר בוושינגטון, משום שלא סידר לה תמונה עם מדונה, השיב שלום שכלל לא היה בארץ ביום האירוע של מרכז הקבלה: "כאן באולפן הזה ציטטו מפיקה ממרכז הקבלה שערכה את המפגש, והיא

אמרה שהיא התקשרה אישית ללשכת שר החוץ. ומלשכת השר נמסר לה שאנחנו נהיה בחו"ל. כשהיה האירוע לא היינו בכלל בארץ".

 

כשנשאל השר שלום לגבי הקלטות שכביכול נמצאות בידי איילון, בהן נאמר שזו בקשה של ג'ודי להדיח את פטרזיל, העדיף שלום להתמקד בעצם העובדה שנעשו הקלטות סתר - ולא בתפקיד שמילאה (או לא מילאה) אשתו: "קודם כל העובדה שמקליטים אנשים היא כבר דבר שצריך להוקיע אותו. אנשים שמקליטים את הממונים עליהם – זה דבר שחוצה כל גבול, בזה צריך לטפל", ענה שלום.

 

השר גם אמר כי אין בכוונתו להאריך את כהונתו של השגריר בוושינגטון: "עם כל הכבוד, שלוש שנים זה די והותר. ראש ממשלה יש לו זכות להחליף ראש שב"כ, אמר לי שר הביטחון שיש לו זכות להחליף רמטכ"ל, גם לשר חוץ יש זכות כזאת. עם כל הכבוד, אחרי שלוש שנים, אפשר גם לחזור לארץ, מה קרה?"

 

השר הוסיף: "אני מבין את איילון, מאוד נעים להיות בוושינגטון, תאמיני לי. כל היום קוראים לך יור אקסלנסי, הוד מעלתך, יש לך נהג, משרתים, אבל מה רע בישראל, מה רע לחיות בארץ הזאת ?"

 

בהמשך השיחה הוסיף שלום: "רה"מ החליף את ראש השב"כ, זאת זכותו, לא האריך לו. שר הביטחון לא האריך לרמטכ"ל לאחר שלוש שנים, זאת זכותו.

כהונת איילון מסתיימת. כרגע הוא נמצא בחקירה, אני מחכה כמובן לסיום החקירה כמו כולם. אני אבוא בדברים עם רה"מ ונקבל את ההחלטה במשותף".

 

שלום הזכיר במהלך השיחה בציניות כמה פעמים את החקירה נגד איילון. השר גם התייחס למעורבות של ג'ודי בהמלצות על לירן פטרזיל. לדבריו, "כאשר לירן שירת בלונדון הובא לידיעתו, שהשגריר בלונדון מחפש עוזר. השגריר התקשר לג'ודי לקבל את חוות דעתה, פטרזיל הציג את ג'ודי כאחת הממליצים שלו".

 

השר ביקש להמעיט בערך פיטוריו של פטרזיל: "שבוע ימים מדברים על עובד זמני בוושינגטון, זה יצא מכל פרופורציה", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יותם פרום
שלום. "שלוש שנים זה די והותר"
צילום: יותם פרום
צילום: יוני המנחם
ג'ודי. "השגריר קיבל ממנה חוות דעת על פטרזיל"
צילום: יוני המנחם
צילום: איי פי
דני איילון ואשתו אן
צילום: איי פי
פטרזיל. "שבוע ימים מדברים על עובד זמני בוושינגטון"
מומלצים