שתף קטע נבחר

קריאות גנאי לעבר לורה בוש בעת ביקור באל-אקצה

לאחר שסיירה כאורחת רעיית הנשיא גילה קצב במנהרת הכותל והטמינה בו פתק, ביקרה הגברת הראשונה במסגד אל-אקצה, וספגה שם קריאות גנאי נגד מדיניות ארה"ב כלפי המוסלמים. גם ביקורה בכותל לא עבר חלק: עשרות בני נוער הפגינו בקולניות למען שחרור פולארד כשביקרה שם. מוקדם יותר נפגשה בוש עם אשת שר החוץ ועם נשות מנהיגים נוספות. בביקורה ב"יד ושם" התעניינה בוש בעיקר בסיפורים האנושיים, ולדברי יו"ר המוזיאון, "לא הזילה דמעה"

לורה בוש, אשתו של נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש, ביקרה בצהריים (יום א') בכותל המערבי אותו ערכה עם רעיית נשיא המדינה גילה קצב. הגברת בוש סיירה במנהרות הכותל והטמינה פתק בכותל המערבי.

 

בעת ביקורה במסגד אל-אקצה, הצטופפו סביבה מתפללים במקום וקראו קריאות גנאי בשל פרשת ביזוי הקוראן במחנה העצורים גוונטנאמו: "אינך רצויה פה, איך את מעזה לבוא לכאן", וכן קריאות "קוראן, קוראן".

 

לאחר מכן סיירה בוש, יחק עם גילה קצב, במוזיאון "יד ושם". לדברי יושב ראש "יד ושם", ד"ר אבנר שלו, בוש עצרה כמעט בכל תצוגה שסיפרה סיפור אנושי. "היא רצתה להתעניין יותר מאשר מסגרת הזמן אפשרה לה", אמר. "היא שאלה הרבה שאלות בכל הפרקים. נגע בה במיוחד כל מה שהיה אנושי. כשעצרנו ליד עדות של אשה הולנדית היא התעניינה בגורלה של האשה".

 

שלו סיפר כי כאשר עבר הסיור ליד תמונות היהודים בגטו ורשה, התעניינה בוש בחיים התרבותיים של היהודים במקום. "כמו כן, היא התרשמה במיוחד מהיכל השמות החדש ומנוף ירושלים הפורץ מקצה המוזיאון כשמסתיימת ההליכה בו".

 

לדברי שלו, למרות שהגב' בוש ניסתה לשמור במשך כל סיורה, כמו גם במשך כל ביקורה בישראל, על ארשת פנים חייכנית ולבבית, ארשת פנים זו, התקדרה מעט בעת הסיור הקשה במוזיאון. עם זאת, אמר שלו, בניגוד למנהיגים אחרים שביקרו במוזיאון, הגב' בוש הצליחה להישמר מרגשנות ולא הזילה דמעה.

 

בסיום ביקורה הציתה בוש את אש היזכור וחתמה בספר האורחים של יד ושם. 

 

"שחררו את פולארד עכשיו" 

 

מוקדם יותר נפגשה לורה בוש במשכן הנשיא אשתו, גילה קצב, וכן עם אשת שר החוץ, ג'ודי שלום ניר מוזס, עם סגנית נשיא בית הדין לעבודה, אלישבע ברק, עם אשתו של שגריר ארצות הברית בישראל, שילה קרצר, ועם מנהלת מכון שרת לאונקולוגיה, פרופסור תמר פרץ.

 

תשומת לב לא פחותה מן הגברת בוש עצמה לכדו עשרות בני נוער מ"תנועת נוער למען שחרור פולארד", שהפגינו בעת ביקורה של הגברת הראשונה 

צילום: איי אף פי

בשני מקומות: מול בית הנשיא הפגינו כ-30 בני נוער, וליוו את ביקורה של בוש בצעקות קולניות "שחררו את פולארד עכשיו".

 

גם הגברת קצב לא נותרה אדישה לנושא,  והגישה לגברת בוש מכתב עליו חתומות 13 חברות כנסת מכל סיעות הבית הקורא לממשל ארה"ב לפעול למען שחרורו של פולארד מהכלא.

 

ברחבת הכותל, הפגינו כ-70 בני נוער כשהם מחזיקים את תמונותיו של יונתן פולארד, וקוראים לגברת בוש לפעול לשחרורו. כמה בנות חברות התנועה, אף הצליחו להידחק בין חברי פמליית אשת הנשיא וללוות אותה כמעט עד לאבני הכותל, שם הטמינה פתק, כמקובל.

 

שיחתן של שתי נשות הנשיא לא חרגה מן המצופה מנשים-של: הגב' בוש אמרה כי לנשים יש כוח עצום ויכולת לתרום תרומה משמעותית לקידום השלום במזה"ת ובעולם כולו, והגב' קצב סיפרה כי בעבר יצאה בקריאה במכתב פומבי לנשים פלסטיניות להפעיל את מלא השפעתן על מנת לקדם את היחסים בין ישראל לרשות הפלסטינית ולשים קץ לאבדן חיי הילדים.

 

הרעיות גם שוחחו בנושא חינוך ילדים ובני נוער, ובוש סיפרה לקצב כי היא מקדמת בארה"ב פרויקט להגברת המודעות לרכישת השכלה. נשיא המדינה משה קצב נכנס לפגישה למספר דקות על מנת לקדם את פניה של הגב' בוש.

 

אחר הצהריים תבקר בוש ביד ושם, ולאחר מכן תפנה לבקר ברשות הפלסטינית. מקורות ברשות דיווחו, כי בוש הביעה רצון לבקר גם במסגדים בהר הבית, אך ברשות לא ששים להיענות לבקשתה, כיוון שהביקור עלול להתפרש כהכרה אמריקנית רשמית בריבונות הישראלית במקום.

 

העיתון "טלגרף" דיווח, כי הפלסטינים זעמו לאחר שהתברר כי יריחו נכללת בסיור כחלק מהביקור בישראל. חנן עשראווי, חברת המועצה המחוקקת הפלסטינית, כינסה התייעצות כדי להחליט כיצד להגיב בעניין. 

 

המטרה: זכויות הנשים

 

בוש פתחה את סיורה במקום הנמוך ביותר בעולם, בצד הירדני של ים המלח. בנאום שנשאה בפני הפורום הכלכלי העולמי, הדגישה את זכויותיהן של נשים וחשיבותה של הדמוקרטיה במזרח התיכון.

 

"חירות ובעיקר חירותן של נשים היא יותר מאשר היעדר דיכוי. מדובר בזכות הדיבור וההצבעה ובחופש הפולחן", לדברי בוש. לדבריה, במזרח התיכון החל "תהליך יוצא מן הכלל", במיוחד מאז נפילת שלטון הטאליבן באפגניסטן, שם ביקרה לפני חודשיים. היא הוסיפה, כי "כעת ניתן להבחין בהפחת תקווה ברחבי המזרח התיכון".

 

מטרתה המוצהרת של לורה בוש בביקורה באזור היא קידום הענקת חופש פוליטי לנשים במדינות ערב.

 

אבל בוש מגיעה בעיקר כ"אשת יחסי ציבור של ארצות הברית", שמעמדה באזור התערער בעקבות המלחמה בעיראק, סיפורי ההתעללויות בכלא אבו-גרייב, ובעקבות הפרסום האחרון בשבועון האמריקני "ניוזוויק" על השלכת ספרי קוראן לאסלות במחנה המעצר גוואנטנמו שבקובה.

 

נראה כי הגברת הראשונה עברה מהפך בחייה, לאחר שבתחילת החודש הצהירה כי היא "עקרת בית נואשת".

 

במהלך ארוחת הערב השנתית לעיתונאים, פוליטיקאים וסלבריטאים שאירח הנשיא בוש בבית הלבן, סיפרה בוש: "אמרתי לבעלי באחד הימים: 'ג'ורג', אם אתה באמת רוצה לשים קץ לרודנות בעולם, עליך להישאר ער מאוחר יותר'. כשהשעה 21:00 מגיעה 'אדון ריגושים' שיושב לצידי כבר במיטה. אני עקרת בית נואשת".


פורסם לראשונה 22/05/2005 09:22

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הגברת הראשונה בישראל
צילום: רויטרס
צילום: דן בלילטי
קצב. שיח נשים
צילום: דן בלילטי
צילום: מאיר פרטוש
שילה קרצר. תיפגש עם בוש
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים