שתף קטע נבחר

הרב אבינר: זה לא רעיון טוב לחסום כבישים

רבה של ישיבת עטרת כהנים וההתנחלות בית אל: "אין זה רעיון טוב לחסום כבישים, זה מעניש את עם ישראל על חטאות מנהיגיו, שרימו אותו. בכלל, לא מי שנאמן לארץ ישראל צריך ללכת לכלא אלא אלה שמפקירים את ארץ ישראל – הם צריכים להיות מועמדים למשפט וללכת לכלא"

ראש ישיבת עטרת כהנים ורב ההתנחלות בית-אל, הרב שלמה אבינר, הביע שוב את התנגדותו למחאה אלימה נגד ההתנתקות, והבהיר הבוקר (יום א') את התנגדותו לחסימת כבישים, ש"מענישה את עם ישראל, ולא את מי שמפקירים אותה".

 

 

 

באתר שמפעיל הרב, בו הוא עונה לשאלות הגולשים, נשאל אבינר: "בסביבתו של בני (בן 16) אומרים שצריך לקחת סיכונים למען ארץ ישראל (כגון מעצר בכלא)". אבינר השיב: "בוודאי על ארץ ישראל צריך מסירות נפש, וכן עשינו כל הדורות. אבל אין זה רעיון טוב לחסום כבישים, זה מעניש את עם ישראל על חטאות מנהיגיו, שרימו אותו. בכלל, לא מי שנאמן לארץ ישראל צריך ללכת לכלא אלא אלה שמפקירים את ארץ ישראל – הם צריכים להיות מועמדים למשפט וללכת לכלא".

 

בתוך כך, בגיליון מעייני הישועה, המחולק באלפי עותקים בבתי הכנסת כותב הרב: "אין מחסום לכיסופים, איננו מתעמתים, איננו חוסמים כבישים ואיננו מפריעים לתנועת מכוניות ואיננו מציקים לחברים. איננו מאמינים במאזן אימה, אנו מאמינים בעם ישראל. זהו עם נפלא ולא פחדן, עם חזק ולא חלש. אינני תוקפן, אדרבא אני קרבן שיש הרוצים להפכו לתוקפן".

 

הרב אבינר פונה לראש הממשלה וכותב: "אולי אתה מיואש מהעם וחושב שכבר אין לו כוח כי שכחת את 'חומת מגן' אבל אנו לא מיואשים, אנו אוהבים את העם ואת המדינה, אוהבים כל יהודי בנשמתו ולכן מה שאתה קורע אנו נתפור, ואנו נלך להתחבר עם אחינו בגוש קטיף ובצפון השומרון. כולנו נלך בבוא העת להתחבר עם אחינו הגיבורים, מי ברכב מי ברגל. כמובן הכל באהבה בלי אלימות חלילה, בלי מילה רעה חלילה. הלא אנשים אחים אנחנו כבר אמרנו זאת ואנו הולכים לפגוש אחים".

 

בחודש שעבר הצטרף אבינר לרבנים נוספים מהציונות הדתית, שקראו לציבור הדתי "לעשות הכול כדי להגן על חבלי ארץ, אך ורק במסגרת כללי הדמוקרטיה". הרבנים הודיעו כי הם מתנגדים לפעילות אלימה שאינה לגיטימית. מדובר ברב העיר רמת גן, יעקב אריאל, ראש ישיבת הר-עציון, הרב אהרן ליכטנשטיין וראש ישיבת אור-עציון, הרב חיים דרוקמן.

 

הארבעה צירפו את חתימותיהם למנשר שיזם ארגון רבני צוהר - ארגון מרכזי בציונות הדתית שהוקם על ידי קבוצה מהדור הצעיר של רבני הציונות הדתית לאחר רצח רבין, ומגדיר את פעילותו כ"קירוב לבבות בין חילוניים לדתיים".

 

בתחילת השנה הצהיר הרב אבינר כי "ביום פינוי, קמים ויוצאים מהבתים בלי להפעיל כוח". מדובר היה בהצהרה חסרת תקדים שקרא באופן אקטיבי שלא להתנגד בכוח לפינוי במהלך ביצוע ההתנתקות ואף לא לבצע פעולות כגון חסימות כבישים, הפוגעות בציבור. "רק הפגנות והבעת דעה. כלומר הכל חוקי, הכל עדין. לא לחסום כבישים, לא להטריח אזרחים, לא לעשות רעש ולא לעשות בלגאן - אך ורק להביע מחאה עממית".

 

הרב אבינר הוא דמות מובילה בציונות הדתית, אך שנויה במחלוקת בחברה הישראלית. לפני שנתיים וחצי פירסם מאמר המתיר להרוג חיילים המסרבים לשרת בשטחים: "סרבן פקודה יש רשות למצביא להוציאו להורג, אם יש צורך חיוני", הבהיר. לפני כשנה וחצי אמר בעצרת המונית למען שחרורו של ג'ונתן פולארד : "אם היה לנו כוח היינו צריכים לקחת נשק, לכבוש את אמריקה ולשחרר אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אבינר. להעניש את מפקירי הארץ
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
לא לחסימת הכבישים (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים