שתף קטע נבחר

מפגש מרגש: הצלם והתינוקת בקופסא

בשלהי מלחמת וייטאנם, על מדרכה בסייגון, צילם צ'יק האריטי תינוקת בתוך קופסת קרטון. אחיה ניסה אז לקבץ נדבות כדי לממן לאחותו ניתוח לב. הציבור האמריקני התגייס והתינוקת אומצה ונותחה בארה"ב. בסוף השבוע היא העניקה לצלם פרס על מפעל חיים בחסות הנשיא ג'ורג' בוש שאמר: "תמונה אחת לא מספרת את הסיפור כולו אבל היא מעניקה לנו חלק מההיסטוריה"

הטקס היה מבודח למדי. הנשיא בוש הרבה להתלוצץ ולהתבדח ובנאום שלו ייחד דקות ארוכות לסדרה של תמונות משעשעות שצילמו צלמי הבית הלבן במהלך הכהונה הקודמת שלו, וכן תמונות שצילמה אמו, ברברה בוש, ובהם נראים הצלמים עצמם בשורה של תנוחות מוזרות, כשהם מתאמצים לתפוס את זווית הצילום הנכונה.

 

אבל לטקס הענקת פרסי מפעל חיים של איגוד צלמי הבית הלבן בסוף השבוע היה גם צד מרגש במיוחד. היה זה כאשר הצלם הוותיק צ'יק האריטי עלה לבמה וזכה לקבל את הפרס מידיה של אישה צעירה.

 

אותה צעירה, נאהני היל, הייתה תינוקת כשהאריטי צילם אותה שוכבת בתוך קופסת קרטון על מדרכה בעיר סייגון בפברואר 1973, בשלהי מלחמת וייטנאם. אחיה הגדול שכב לצידה על המדרכה וקיבץ נדבות. הוא קיווה שיאסוף מספיק כסף כדי לממן ניתוח לאחותו, שנולדה עם פגם מולם בלב.

 

פירסום התמונה "תינוקת בקופסא" בארה"ב עורר גל גדול של אהדה. הציבור האמריקני, שהיה נתון במחלוקת קשה על רקע היציאה למלחמה, התגייס והצליח לאסוף את הכסף הדרוש כדי להטיס את התינוקת החולה לצורך ביצוע הניתוח בארה"ב. לאחר הניתוח אומצה נאהני בארה"ב. כיום היא מתגוררת באוהיו. קריירת הצילום של האריטי נמשכה יותר מ-48 שנים.

 

בנאום בטקס אמר הנשיא בוש: "כאשר אנשים מהרהרים ברגעים היסטוריים, הם לרוב לא זוכרים את המלים המדוייקות שנכתבו. הם זוכרים את התמונות. תמונה אחת אולי לא יכולה לספר לנו את הסיפור כולו אבל היא בהחלט מעניקה לנו חלק מהאמת. תמונה אחת אולי לא מספקת לנו את ההיסטוריה המלאה אבל היא מעניקה לנו הצצה לאותה היסטוריה, וזוהי עבודה חשובה".


פורסם לראשונה 22/05/2005 19:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
צ'יק האריטי, הנשיא בוש ונאהני בטקס
צילום: איי פי
מומלצים