שתף קטע נבחר

בן אליעזר פנה לשר החוץ העיראקי בלשונו: מה שלומך?

כשבן אליעזר שאל בעיראקית לשלומו של שר החוץ העיראקי, השיב הושיאר זבארי באנגלית, והסביר מיד כי לא מדובר בהידוק הקשרים בין שתי המדינות. דחלאן ואולמרט נפגשו אף הם בוועידה הכלכלית בירדן

שר החוץ של עיראק, הושיאר זבארי, לחץ את ידו של שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, והחליף עמו מספר משפטים במהלך ועידה כלכלית בינלאומית שנערכת היום (א') בירדן. בן אליעזר הגיע לכנס על-מנת להציג בפני מלך ירדן, עבדאללה, את פרויקט "תעלת הימים": תעלת מי ים היוצאת מים סוף ומגיעה עד ים המלח.

 

במסגרת זו נפגש בן אליעזר עם שר ההשקייה והמים הירדני, ריאד אבו סעיד, שהציע לו לעשות היכרות עם שר החוץ העיראקי המשתתף בוועידה. לאחר שבן אליעזר השיב בחיוב, ולאחר בדיקה שקיים השר הירדני עם זבארי, השניים נפגשו ולחצו ידיים בחום.

 

במהלך הפגישה הקצרה בין השניים אמר השר העיראקי אמר לבן אליעזר: "אני יודע מי אתה ויודע מה היו תפקידיך, אני

מאוד שמח לפגוש אותך". בן אליעזר ענה לזבארי: "גם אני יליד עיראק", ובתגובה אמר לו השר: "אני יודע".

 

לפי הדיווח בסוכנויות הידיעות, בן אליעזר חייך חיוך רחב כשפגש בזבארי, ואף שאל לשלומו תוך שימוש בביטוי עיראקי. זבארי השיב באנגלית כי שלומו טוב, והוסיף בעיראקית: "תודה לאל". השניים לחצו ידיים בחום לאור זרקורי המצלמות.

 

לאחר מכן דחה השר העיראקי את האפשרות לפיה פגישתו האקראית עם בן אליעזר תביא להידוק הקשרים בין המדינות.

 

לישראל קשרים דיפלומטיים רק עם מצרים, ירדן ומאוריטניה, ושאר מדינות ערב שנציגיהן משתתפים בכינוס אינם רגילים לחריגות בעניין, כמו זו שהדגימו בן אליעזר ועמיתו.

 

בתקרית אחרת בוועידה הכלכלית הצליח השר הפלסטיני מוחמד דחלאן להביך את שר התמ"ת, אהוד אולמרט, כשהתחבק עמו ולחץ את ידו בחום. אולמרט יצא מוקדם מהמתוכנן מדיון אודות הנסיגה הישראלית מעזה, כיוון שמיהר לפגישה עם מלך ירדן.

 

המפגש הבלתי אמצעי עם הנציג הפלסטיני הפתיע את הנוכחים, שאינם רגילים בפגישות נלהבות בין ישראלים לפלסטינים.

 

בהלוויית האפיפיור שנערכה ברומא בחודש אפריל נפגש נשיא המדינה, משה קצב, עם נשיא סוריה, בשאר אסד. קצב סיפר אז על המפגש: נשיא סוריה ישב כיסא מאחורי. בתחילת הטקס לחצתי את ידו ואמרתי לו 'בוקר טוב'. מאוחר יותר הוא הושיט לי יד והיתה לחיצת יד נוספת". קצב נפגש בוותיקן גם עם נשיא איראן, מוחמד חתאמי אמר קצב. לדבריו, "הנשיא חתאמי ישב לשמאלי. עם סיום הטקס שנינו יצאנו החוצה מהקתדרלה, והחלפנו כמה מלים בפרסית".  

 

קצב הוסיף: "כאשר ראשי מדינות נפגשים, כולם לוחצים ידיים. אני לא חושב שמדובר בשבירת קרח, ולא מייחס לאירוע משמעות מדינית, אלא מפגש נימוסין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בן אליעזר וזבארי. תודה לאל
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
דחלאן ואולמרט. חיבוק חם
צילום: רויטרס
מומלצים