שתף קטע נבחר

האיחוד האירופי נתן ארכה אחרונה למיקרוסופט

תאגיד המיחשוב הענקי הולך ומתקרב לשלב שבו ישלם קנסות ענקיים על כל יום שבו אינו משביע את רצונם של מומחי הנציבות-האירופית

"נבדוק את המצב אחרי סוף החודש הנוכחי, ואז נפעל" - הודיעה היום (ב') הנציבות-האירופית לתאגיד מיקרוסופט.

 

פרשנים ציינו כי זוהי ארכה נוספת - וכנראה, ארכה אחרונה - לענק המיחשוב: אם בתוך שבוע לא יקיימו אנשיו את ההוראות שהגישה הנציבות, כדי

לתקן את הניצול-לרעה שהוא עשה במעמדו במונופול לגבי תחום מערכות-ההפעלה - יינקטו נגדו צעדי-ענישה. לפי החוק האירופי, הנציבות יכולה להטיל קנסות בשיעור 5.0% מן המכירות הגלובליות שמבצע התאגיד בכל יום אשר בו עדיין לא קיים את הוראותיה לשביעות-רצונה.

 

דובר הנציבות, שמסר על הודעתה לתאגיד, דיווח לעיתונות כי נמשך המשא-ומתן בין הצדדים - אבל סירב לדווח, האם הייתה פריצת-דרך (או מתקרבת פריצת-דרך) על אחד או יותר מן הנושאים השנויים-במחלוקת. "המגעים נמשכים" - הודיע הדובר, ג'ונתן טוד. "אלה מגעים רגילים, ואיני מעניק בזאת איפיון למצב הנוכחי בין הצדדים". הוא הדגיש כי "הסכם חלקי לא ייחשב כמספיק", והזכיר כי "שום דבר אינו פתור עד אשר הוא פתור באמת".

 

מומחים הזכירו כי הארכה, עד 1 ביוני, אינה חדשה: תאריך זה נקבע בעת הפגישה שהתקיימה, לפני כחודש, בין הנציבה האירופית לענייני התחרות-החופשית נלי קרוס לבין מנכ"ל מיקרוסופט סטיב באלמר. הדיונים בין התאגיד לבין הנציבות נמשכים כמעט 5 שנים. בחודש מרץ אשתקד הטילה הנציבות קנס גדול על מיקרוסופט (497 מיליון אירו שהם 624 מיליון דולר) מכיוון שהתאגיד מכר את מערכת-ההפעלה "חלונות" באורח אשר מנע ממתחרים (בעיקר מתחום נגני המוזיקה והפעלת הווידיאו) את הכניסה לשוק ואת ההתמודדות ההגונה בו.

 

הוראותיה של הנציבות למיקרוסופט דורשות ממנו לחלוק, בתנאים מסוימים, את

הקוד הממוחשב שבבסיס "חלונות" עם מתחריו - כך שהענף יהיה יותר תחרותי בתחומי האיחוד-האירופי שחברות בו 25 מדינות.

 

התאגיד אמנם הציע גירסת "חלונות" אשר נגן-המדיה (תוכנת המוזיקה והווידיאו) אינו כלול בה - אבל הנציבות אינה משוכנעת (לפי בדיקה מהחודש שעבר) כי הגירסא הזו עומדת בסטנדרטים הטכניים. וכן, יש ספקות לגבי הפתח הממשי אשר מיקרוסופט פתח (או לא) בפני המתחרות והאפשרות הממשית שניתנה (או לא) להן להפעיל את תוכנותיהן תוך התאמה מלאה עם מערכת-ההפעלה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים