שתף קטע נבחר

אחותו של קייס עובייד הושעתה מתפקידה כמורה

מונא עובייד, אחות המבוקש מספר 1 השוהה בלבנון, נלקחה לחקירה - והודחה. "בשימוע הסתכלו עליי כמו על מפלצת, הסבירו לי שאני מושעית כי נחקרתי בשב"כ"

יש לה ותק של 12 שנים במערכת החינוך, כגננת, מורה ומנהלת. היא אוחזת בתואר שני בחינוך לגיל הרך מאוניברסיטת בר-אילן. כל זה לא הפריע למשרד החינוך לשלוח לה מכתב פיטורים, בו נכתב: "נוכח פעילותו החתרנית של אחיך, והסיוע לו הוא זוכה ממך, סבורה המנהלת הכללית כי נתגבשה עילה לפטרך מעבודתך כעובדת הוראה, בשל אי-התאמה לשמש עובדת מדינה ואשת חינוך".

 

מדובר במונא עובייד, תושבת טייבה בת 35 ואחותו של קצין המבצעים של חיזבאללה בשטחים - קייס עובייד. בארבע השנים האחרונות הושעתה מונא מעבודתה כמורה. השבוע היא מוזמנת לשימוע במשרד החינוך, בו יידונו פיטוריה.

 

"לפני ארבע שנים השב"כ חקר אותי על קייס", סיפרה ל-ynet. "לקחו אותי לחקירה ביטחונית, ומסתבר שבמשרד החינוך יש תקנות האומרות שמי שיש עליו חשדות ביטחוניים – אפשר להשעותו עד שיתגלו תוצאות החקירה. אבל עליי אין כלום, ומאז החקירה שארכה חודש ימים בכלא, לא התפתח דבר".

 

"את כל השנים שלמדתי אני לא יכולה לממש", היא אומרת. "כבר ניהלתי את החטיבה הצעירה בכפר ברא, אבל הם חושבים שאני מסוכנת. מעניין שאת בני משפחתו של מי שרצח את רבין לא לקחו לכלא כדי לשאול שאלות. שני האחים שלי היו חודשיים בכלא ואח אחר חצי שנה במעצר מנהלי. החוק קצת משתנה אם את ערביה או יהודיה. אין לנו זכויות אדם".

 

לטענת מונא, המניע לפיטוריה הוא רצונו של השב"כ להתנקם באחיה. למשרד החינוך, היא אומרת, אין שום אפשרות לשנות את ההחלטה: "אומרים שיש ראיות נגדי, אז אני לא מבינה, למה עדיין אין נגדי כתב אישום? מי שקובע במשרד החינוך זו אינה רונית תירוש אלא אנשי השב"כ. ארבע שנים ישבתי בבית כי אמרו שמחכים שהשב"כ יגיש נגדי כתב אישום. זו הבעיה של עובדי המדינה – כל נשימה שאת נושמת, את צריכה להסביר למה.

 

"בשימוע הקודם שהיה לי כולם ישבו מולי ודיברו עליי. הסתכלו עליי כמו על מפלצת, ואמרו שבגלל שנחקרתי בשב"כ הם משעים אותי. מי לא נחקר היום, שרון אפילו נחקר. אמרו שיש להם הוכחות שיהיה כתב אישום, אבל מתי? בכל מקום בעולם אדם זכאי עד שיוכח אחרת, חוץ מאצלנו".

 

"לא ראיתי את קייס 5 שנים, זה כואב עד העצמות"

 

"בשב"כ שאלו אותי אם קייס התקשר אלי. ברור שהוא התקשר אלי, הוא אח שלי ויש בינינו קשר אישי", אומרת מונא. "אבל לא דיברנו דברים נגד המדינה. כלום. הרי אם הייתי רוצה לעשות משהו, בשב"כ היו יודעים את זה ולא היו נותנים לי להסתובב חופשי ולטייל. הם פשוט רוצים לנקום בקייס דרכי".

 

כבר ארבע שנים, לטענתה, היא לא שוחחה עם אחיה. "מהיום שיצאתי ממעצר לא ראיתי ולא שמעתי ממנו. לא בגלל שאסור לנו, אלא בגלל גלי המעצרים של בני המשפחה. זה קשה. אנחנו בשנה החמישית שלא ראינו אותו וזה כואב עד העצמות, אבל אף אחד לא יבין את זה. אני גדולה מקייס בשנתיים, היינו בקשר כל כך טוב, היינו הקטנים בבית מתוך שמונה אחים. כואב לנו, כואב גם בגלל הבנות התאומות שלו ואשתו, שאנחנו לא יודעים איפה הן בכלל". 

 

עורך הדין תאמר עובייד, המייצג את מונא, מחזק את דבריה, לפיהם הפיטורים הם החלטה של השב"כ. לדבריו, "הפיטורים האלה מסתמכים על זכרונות הדברים של חוקרי השב"כ כאשר חקרו את מונא. הם היו מונחים בשב"כ כבר ארבע שנים ומעולם לא הבשילו לכתב אישום. ולא רק זה, אלא שגם בפרקליטות החליטו שלא יוגש כתב אישום וגם נציב המדינה החליט לסגור את ההליך המשמעתי נגדה".

 

"ארבע שנים מונא יושבת בבית ומקבלת משכורת ואפילו מתנות בחגים", הסביר. "ולמה? כי השב"כ קבע שהאשה הזאת לא תעבוד. רונית תירוש היא רק חותמת גומי". 

 

ממשרד החינוך נמסר כי "מונא עובייד הוזמנה לשימוע בפני מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, ביום רביעי ה-25 במאי 2005, נוכח ראיות ממודיעין מהימן ועדכני כי היא מסייעת לפעולתו החתרנית של קייס עובייד. עקב כך נתבקשה עובייד להשמיע טענותיה, מאחר והתגבשה עילה לפטרה מעבודתה בשל אי התאמה לשמש עובדת הוראה ואשת חינוך. טרם נתקבלה החלטה לפטרה".

 

משירות ביטחון כללי נמסר בתגובה: "עניינה של מונא עובייד עתיד להיות מוכרע לאור שימוע שייערך לה בימים הקרובים, ובו תוכל להשמיע את כל טענותיה. יודגש כי קייס עובייד פועל מזה תקופה ארוכה מטעם ארגון הטרור חיזבאללה בלבנון נגד ביטחון המדינה ונגד ביטחון אזרחיה ותושביה". גורמי ביטחון ציינו כי מי שמסייע לטרור, אינו יכול לשמש כעובד מדינה בכלל ובתפקידים חינוכיים בפרט.

 

ח"כ אחמד טיבי הגיב על פרסום הפרשה ב-ynet, באומרו ש"זהו צד נקמני ומנוגד לחוק". לדבריו, "מונא הייתה מורה מוצלחת במערכת החינוך ואין להעניש אותה על דברים המיוחסים לאחרים. מתי השעו ממערכת החינוך בני משפחה של נאשמים יהודים?"

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
"בגלל אחי". מונא עובייד
צילום: מאיר פרטוש
צילום: צביקה טישלר
קמב"צ חיזבאללה. קייס עובייד
צילום: צביקה טישלר
מומלצים