שתף קטע נבחר

ארה"ב: חקיקה קובעת עונשי מאסר למפיצי תוכנות ריגול

הקונגרס אישר שני חוקים הקובעים קנסות בסך מיליוני דולרים ועונשי מאסר למפיצי תוכנות ריגול

הקונגרס האמריקני אישר אתמול (ב') שני חוקים הקובעים קנסות בסך מיליוני דולרים ועונשי מאסר למפיצי תוכנות ריגול (spyware), המשתלטות על מחשבי משתמשים ובולשים אחריהם מרחוק, במטרה לגנוב כרטיסי אשראי ומידע אישי אחר.

 

תופעת תוכנות הריגול החמירה מאוד בשנים האחרונות והפכה לאחת ההטרדות העיקריות עבור משתמשי מחשב, לצד דואר הזבל האלקטרוני ווהווירוסים. תוכנות אלה גוזלות כוח עיבוד מהמחשב, גורמות להתרסקות של מערכת ההפעלה ומקפיצות מודעות פרסום בלתי רצויות בדפדפן. כמו כן, תוכנות ריגול עשויות להוריד הודעות זבל ווירוסים למחשב, ועשויות לפתוח פתח להשתלטות עליו מרחוק.

 

"יש לאפשר לצרכנים לדעת מי נהנה מגישה למידע האישי שלהם באמצעות תוכנות ריגול", אמרה הסנאטורית הרפובליקנית מארי בונו, אחת מיוזמות החוק.

 

עונשי מאסר

 

אחד החוקים החדשים קובע תקנות האוסרות על ביצוע פעולות שונות המקושרות עם תוכנות ריגול, בהן שינוי אוטומטי של דף הבית בדפדפן, ללא קבלת אישור מהגולש, ציתות להקשות המקלדת במטרה לגנוב סיסמאות ומידע רגיש אחר, או הקפצת פרסומות שלא ניתן לסגור אותן מבלי להפעיל מחדש את המחשב.

 

נוסף על כך, נאסרה בחוק ה'פישינג' - הונאה מקוונת במסגרתה נוכלים שולחים הודעות דואר אלקטרוני או אתרים המתחזים לעסקים לגיטימיים כמו בנקים או אתרי מסחר אלקטרוני, בניסיון להטעות את הנמענים ולגרום להם למסור מידע אישי. כל הפרה של אחד הסעיפים עשויה להסתכם בקנס של עד שלושה מיליון דולר. הקונגרס אישר את החוק החדש ברוב של 393 תומכים מול 4 מתנגדים.

 

חוק שני קובע כי כל מי שמתקין תוכנת ריגול במחשב במטרה מכוונת להשיג מידע אישי יישא בעונש מאסר מרבי בין שנתיים וקנסות בסכום של שש ספרות. הקונגרס אישר את החוק החדש ברוב של 395 תומכים מול 1 מתנגדים. העבריינים צפויים לעונש מאסר מרבי של שנתיים. מי שייעזר בתוכנות ריגול לביצוע פשעים אחרים כמו גניבת זהות עשוי לקבל חמש שנות מאסר נוספות בפועל.

 

שני החוקים אושרו בקונגרס כבר בשנה שעברה, אך הסנאט לא אישרר אותם. חוק דומה הוצג בסנאט מוקדם יותר השנה, אך עדיין לא אושר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוכנות ריגול. האם חוקים יעזרו?
מומלצים