שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "אדוני, הטנדר שלך נראה טוב מדי"

  ההחלטה על ביטול ההכרה במע"מ לרכב מסחרי המשמש לעבודה, שקיבלה המדינה לאחרונה, גורפת מדי. חשוב יותר, חלק מנימוקיה פשוט תמוהים. בני ברק מנסה להסביר

  אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, וככל הנראה לא יהיה כזה, הרי שמתחילת החודש הבא לא ניתן יהיה לקזז את מס התשומות (מע"מ בשפת בני אנוש) בעת רכישת רכב מסחרי, שמשקלו אינו עולה על 3.5 טון. ההיגיון מאחורי החלטת האוצר הוא ניטרול ההטבה הניתנת של שימוש בכלי רכב "כאילו מסחריים", המגיעים לארץ ברמות גימור גבוהות מאד.

   

  כלי רכב אלה, עקב הגדרתם כרכב מסחרי, נהנים מהאפשרות לקזז בעת רכישתם את מס הערך המוסף המוטל עליהם. אנשי רשות המסים טוענים כי הפטור הזה ממע"מ יוצר עיוות בשוק, ומטה צרכנים לרכוש מכוניות שאינם נזקקים להן, רק בשל שיקולי מס.

   

  אז החליטו לשנות, אבל כרגיל אצלנו הכל נעשה בצעדי פיל: כל רכב מסחרי שמשקלו אינו עולה על 3.5 טון, כולל טנדרים, רכב מסחרי אחוד (בו אין הפרדה בין תא המטען ותא הנוסעים), מסחריות קלות, וואנים ודומיהם, שעד כה הותר בגינם קיזוז של מס התשומותׁ יחויבו, מתחילת יוני בתשלום המס.

   

  אלא שההחלטה הזו בעייתית לא פחות מאותו עיוות נגדו יוצאים אנשי האוצר. נכון שהיו עיוותים ברכישת כלי רכב בגלל ההעדפה הזו לרכב מסחרי, ונכון שבעסקים רבים העדיפו לרכוש עבור העובדים טנדרון ולא רכב פרטי בגלל שיקולי מס, ובכל זאת: ישנם מקרים רבים בהם הרכב משמש את העסק, ודינו של רכב כזה הוא כדין מכונה המשמשת לייצור בעסק.

   

  כשם שניתן לקזז את המע"מ בעת רכישת מכונה, כך צריך להיות הדין לגבי רכב פרטי או מסחרי המשמש את העסק לצורך ייצור הכנסה או מתן שירות. בכל מקרה, אין הצדקה לבטל את ההכרה במע"מ לטנדרים המשמשים לעבודה, רק משום שהם "נראים טוב" ומאפשרים לבעלים להשתמש בהם גם לצרכים פרטיים.

   

  האם מישהו היה חושב לבטל את ההכרה במערכת ממוחשבת לעסק, המחליפה מכונה מיושנת, רק משום שהיא נראית טוב יותר, ומאפשרת אולי לבעל העסק לגלוש באמצעותה גם באינטרנט? צודק נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, שפנה באחרונה למנהל רשות המסים, איתן רוב, בבקשה לשנות את ההחלטה הדרקונית ולכלול ברשימת החריגים גם חריג נוסף - "רכב מסחרי המשמש כרכב שירות בידי עוסק, ומשמש לו למתן שירות או ביצוע מלאכה".

   

  "מבחינה עסקית, אותם כלי רכב משמשים לצורכי עבודה בדיוק כמו כל ציוד אחר, ואין הצדקה לבטל את הזכות לנכות את מס התשומות", כותב לין. והוא צודק לחלוטין.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רנו קנגו
  סיטרואן רלינגו
  פולקסווגן קאדי
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים